Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va place ficul?
DA
80.00%
4 80.00%
Se putea mai bine
20.00%
1 20.00%
Nu
0%
0 0%
Total 5 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

A dragon tale...

#1
Hmm... m-am gandit sa creez un fic(i was booored).Sper sa va placa :smart: :pls:



-Capitolul I-
Inceputul aventurii


Vantul batea printre copaci, inabusind pasii facuti de catre un strain, care se indrepta spre Agroth, un oras situat adanc in muntii Nimira,niste uriasi din piatra acoperiti de zapada.
Usile masive de metal ale orasului erau inca deschise, urmand sa se inchida abia la apus.
Ajungand pe strada principala a orasului, coti la stanga, strabatu o alee laturalnica, ajungand in fata unui han pricajit, cu vopseaua galbena mancata de vreme.Hanul nu avea mai mult de doua etaje, iar pe pancarta ruginita scria cu litere cojite "Hanul Castanelor de Aur".
Intrand in han, strainul dadu peste un hangiu, mic si slab.
-Va pot ajuta cu ceva, domnule?il intreba hangiul.
-Da, as dori o camera,raspunse strainul.
-Desigur, se poate rezolva acest lucru,zise hangiu si il condu-se la etaj unde il lasa in camera punand cheile pe o masa.
Starinul isi dadu jos pelerina de culoare neagra, ramanand doar intr-o tunica de in, tot neagra.Pantaloni prafuiti aratau ca a calatorit mult pe jos pentru a ajunge aici.
Lasandu-se pe fereastra, privi muntii din zare cum se pierd din vedere la orizont, gandindu-se la ce va urma sa faca.


La cativa kilometri departare de oras, se afla un sat, chiar la poalele muntilor.
In padurea di jurul asezarii se plimba ganditor un baiat de doar saisprezece ani, cu par brunet si ochi caprui, pe nume Twist.
"Am auzit multe legende si povesti despre muntii Nimira, cum ca s-ar afla o comoara andanc ingropata in ei, dar bunicul meu nu m-a lasat niciodata sa merg sa-i explorez, zicea ca este prea periculos, dar acum sunt destul de mare ac as am aventurez in munti, si oricum bunicul nu v-a afla!", se gandi baiatul.
Uitandu-se in sus la cer printre coroanele copacilor isi zise obosit: "Dar este prea tarziu astazi ca as merg, poate maine."
Acestea fiind zise, fugi pana al marginea padurii, merse pe un drum dintr-un l;an de porumb, se strecura in sat si fugi pana ajunse in fata casei lui.Casa lui Twist era o locuinta veche facuta din lemn de brad, care pe ici si colo era mancat de vreme, iar acoperisul din tigla rosie era destul de deteriorat incat as crezi ca o sa se prabuseasca.
Intrand in casa, aprinse o lumanare si se duse in camera lui, stiind ca bunicul lui dormea la ora asta, inchise usa si aprinse restul lumanarilor.
In timp ce el isi aranja camera, soarele apuse lasandu-si locul lunii.
Pustiul se baga in pat, cu gandul la ziua ce v-a veni, prin cap trecandu-i un sigur gand:"Maine v-a fi inceputul aventurii!"

P.S.:Voi revenii curand cu capitolul II.Sper sa va placa :smart:!
:bye:



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  A human wolf's tale. SouL_ReapeR 4 2.873 10-05-2013, 06:18 PM
Ultimul răspuns: Yami
  The Tale of the Red Shinigami [part 1] Liar 0 1.577 24-07-2011, 10:46 PM
Ultimul răspuns: Liar
  Moleculele tale prezente in trupul meu chrissta 57 45.718 19-09-2009, 01:02 PM
Ultimul răspuns: Summer
  Dragon no Kitsune [yyh fic- yaoi 18+] Kitsunes Iris 7 4.618 10-05-2009, 01:02 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)