Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Șapte Sabii - Castelul Amboise

#1
ooc : Actiunea are loc in Castelul Amboise . Castelul este situat in orașul Amboise, la confluența râurilor Loara si Masse. Platoul înalt care domină centrul Văii Loarei era un însemnat loc strategic încă din perioada galo-romană. Astăzi castelul Amboise este proprietatea orașului și este clasat Monument Istoric din anul 1845. [sursa : Wikipedia] Click to view

bic :

Daca datele pe care Julietta la primise erau clare si precise, atunci ea se afla la locul potrivit. Desi calatoria nu fusese lunga, nerabdarea ei o facuse sa ajunga la Castelul Amboise destul de obosita. Era perfect constienta ca erau atatea camere de controlat, atatea de facut si de aflat, dar chiar de-ar fi sa vandalizeze intregul castel, proprietate a statului si monument istoric, chiar daca va fi arestata pentru fapta ei, nu avea sa dea inapoi !

Cineva-i spusese ca acolo in acel castel se afla documentul care vorbea despre cele Sapte Sabii, iar Julietta era decisa sa faca tot ceea ce-i statea in putinta ca sa puna mana pe acel document. Numai ca in curand constata - cu mare surpriza - ca nu era singura care se afla in acel castel...

ooc : Continua cine doreste - numai daca si-a inscris deja personajul. Spor la postat !
Nihil sine Deo - Nimic fara Dumnezeu !

[Imagine: 6.jpg]

#2
Angela Azura Roseta

Priveam marele castel din fata mea uimindu-ma de starea lui. Atatea ani si zici ca tocmai a fost construit. Inima imi batea cu putere, eram pe punctul de a ma avanta in necunoscut si cine stie cum va fi, daca voi iesi vie sau moarta; daca voi obtine ce caut sau nu.
Tot ce se auzea era adierea vantului semn ca nimeni nu era prin zona. Faceam pasi mici spre intrarea in castel si emotiile ma acaparau una cate una.
- Oare mai este cineva in cautarea acestor sabii? -atat am putut sa rostesc pentru ca o umbra a unui om isi facea aparitia in zona-

OCC: cine doreste. si mersi ca mi-ai zis
[Imagine: h8v.gif]
 

#3
Lana

Sunt aici. In indeparteata Franta. Soarele imi mangaia fata iar eu il savuram din plin.
Eram nerabdatoare si infricosata deopotriva. Aveam atatea intrebari de pus! Oare cine se mai afla in grupul de cautare? Aveam sa fiu cea mai tanara? Voi putea fi de vreun folos? Chiar se aflau cele Sapte Saii aici? Daca da , eu, noi aveam sa aflam.
M-am indreprtat sper intare analizand castelul. Era frumos, splendid! Am intrat pe poarta , obsevard pe cineva in hol. Vrand sa fiu prima care sparge gheata, am spus:
-Buna! Ma numesc Svetlana Nokovscki. Presupun ca sunteti o membra al echipajului.
Zambesc si intind mana, sperand ca accentul meu nu va fie foarte deranjant.
[Imagine: blue_exorcist_wallpaper_by_t1a60-d3nueum...1312183373]

#4
Pt. ca Shadow.Kiss n-a dat occ,presupun ca poate continua oricine e inscris.
Erin:
Eram in fata castelului.Soarele imi lumina fata,insa inima imi era intunecata.N-aveam sa-mi pese ce fac ceilalti cercetatori.Eu am venit aici cu un scop bine definit,si nimeni nu ma va putea opri!Aveam sa joc murdar,vroiam sabiile doar pentru mine,nu-mi mai pasa de ceilalti.Atunci cand parintii mei au murit,inima mea a murit odata cu ei.Acum mi-a mai ramas doar ratiunea si amintirile.Mi-am dat parul pe spate,si am intrat in castel.Acolo erau 2 fete,auzind-o pe una dintre ele prezentandu-se.M-am uitat atent,si am mai observat o fata care statea intr-un colt,singura.Niciuna dintre cele 3 nu ma observasera.Mi-am indreptat spatele,mi-am dres vocea si am zis:
-Iar eu sunt Erin van Haven.am zis pe un glas limpede si indiferent.
Acum toate privirile erau indreptate spre mine.Le-am aruncat un zambet dragut,desi nu simteam nevoia s-o fac;dar trebuia sa le castig increderea cu orice pret.
OCC:Cine vrea.

#5
- Incantata, Erin, Svetlana. Eu sunt Angela Azura Roseta Alonzo, nu conteaza cum imi spuneti si vin din Spania, mai exact Madrid. Nu ar trebui sa fim mai multi?

Am zambit incercand sa ascund emotiile pe care le aveam. Pareau fete de treaba, dar in ochii lui Erin am putut vedea suferinta si singuratatea. Oricum nu trebuie sa ne atasam una de cealalta prea mult, pentru ca toate dorim sa gasim sabiile si sentimentele trebuie ingropate sau vom avea de suferit.

OCC: cine doreste.
[Imagine: h8v.gif]
 

#6
Erin

Zambetul acela fals si dulce deopotriva mi-a pierit instantaneu,redevenind serioasa:
-Nu stiu.Probabil.Eu una n-as mai vrea sa astept,dar presupun ca suntem nevoite;cu cat mai multi,cu atat mai bine.
Eram usurata ca Angela nu parea sa vrea sa fim prietene,desi nu puteam zice acelasi lucru si de Svetlana.Deja parea sa se bucure ca suntem 3,si parea ca mai avea putin si ne intreba daca vrem sa facem o petrecere in pijamale.Off,cea mai tanara,si cea mai naiva.Dar n-aveam sa-i zic sau fac nimic.Presupun ca daca voi fii indiferenta ea se va plictisi odata si odata.Dar,dintr-o data,imi adusem aminte de fata care am vazut-o la intrare.M-am intors si mi-am atintit privirea spre ea.
-Hei,tu!Cine esti?
Fata isi ridica ochii din pamant(parea ingandurata)si tresari.Angela si Svetlana isi intoarsera si ele privirea odata cu mine.Acum toate asteptam,intr-o liniste mormantala,un raspuns.
OCC:Aveqetura

#7
Era deranjant sa stie ca mai era cineva in acel castel, dar nu putea sa se prefaca a nu fi auzit strigatul si intrebarea pusa.

Se opri din mersul ei, se intoarse spre grupul de femei ce erau cu mult mai tinere decat ea si spuse cu glas impartial :

“Sunt Julietta. E suficient doar atat.”

Se apropie de grup si intreba :

“Sa presupun ca si voi cautati acelasi lucru ca si mine ?”

ooc : Cine doreste.
Nihil sine Deo - Nimic fara Dumnezeu !

[Imagine: 6.jpg]

#8
Erin:

O cercetam cu atentie pe femeia din fata mea.Se parea ca avea cativa ani in plus fata de mine,dar totusi,nu foarte multi.Vazand ca si Svetlana si Angela o cercetau pe Julietta,am luat cuvantul:
-Pai,cum iti putem raspunde daca nu stim ceea ce cauti?
Asta era o intrebare buna,nu vroiam sa aflu mai tarziu ca femeia asta cauta doar un telefon.Insa Julietta pufni,evident enervata de intrebare.
-Ce-as putea cauta aici,intr-un castel din Franta,departe de casa?
La acest raspuns ii aruncasem o privire taioasa.Angela si Svetlana ne urmareau in liniste.
OCC:Cine doreste

#9
Mda. Sunt cea mai tanara si probabil ca nu intelegeam prea multe, dar puem vedea in ochii lui Erin ceva. Nu stiam ce, dar stiam ca nu e de bine.
Le urmaream pe Julietta si pe Erin in liniste. In camera se acumula tensiune. Nestiind ce sa fac, m-am asezat turceste cam la 5 metri de ele ,mi-am scos mp3-ul si mi-am bagat castile in urechi, asteptand sa vad ce va mai urma.

OOC: orcine
[Imagine: blue_exorcist_wallpaper_by_t1a60-d3nueum...1312183373]

#10
Angela Azura Roseta:

Nici bine nu am ajuns si deja incepem cu certurile? Daca continuam asa putem sa ne luam adio de la misiunea noastra. Svetlana s-a departat de noi relaxandu-se, face foarte bine fata, dar eu nu pot sa tac. Mi-a trebuit dreptu si imi place mult sa fac dreptate, sa fac pace si sa ma bag in discutiile altora. As putea zice ca asta e un defect, dar am ce face? Nuu...
- Gata. Nu am venit aici ca sa ne certam, toate avem acelasi scop si daca vrem ca aceasta misiune sa ne reuseasca si sa iesim vii de aici ar fi mai bine sa nu ce certam si sa cooperam, avand in vedere ca nu cunoastem terenu, inca. Julietta -mi-am aruncat ochii pe femeia din fata noastra fiind foarte serioasa- Daca esti mai mare ca noi da dovada de maturitate.

OCC: cine doreste si pofteste 71
[Imagine: h8v.gif]
 



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Șapte Sabii - Subiect si Personaje Aveqetura 4 3.562 12-10-2011, 03:55 PM
Ultimul răspuns: Crissu'Blacker


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)