Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Blank pages of time [+16]

#5
Acesta este capitolul doi din punctul de vedere al lui Debora, sper sa va placa.Sper sa va spuneti parerea si sa ne spuneti daca am gresit pe undeva pentru a ne putea corecta si pentru a ne imbunatati scrisul.Multumesc tuturor:*:D

Book I




Chapter II:Old Stuff




Coborasem scarile alene, sincer nu prea ma simteam bine in preasma strainilor, tot timpul mi-se subtia vocea si eram foarte timida ceea ce era enervant.Cand ajung in hol, SOC…

In fata usii era fata aia de la liceu, Genevieve sau cum o chema, auleo, ce noroc pe mine, o aveam pe domnisoara “Sunt cea mai superioara” in casa.Semana foarte mult cu mama ei si chestia era ca mama ei parea foarte de treaba si nici ea nu se mai uita asa de urat, chiar era putin timida, ciudat.Oricum nu trebuia sa ma las asa usor.
-Buna, a zis ea zambind, credeam ca facea asta doar ca sa fie politicoasa asa ca m-am mentinut pe pozitii, ramanand cu aceeasi mutra rece si indiferenta.Asa fac tot timpul cand nu cunosc o persoana, ma iau dupa aparente si sunt foarte rece, pana o cunosc pe persoana respectiva.
- Ah va cunoasteti deja? Perfect ! Deby , ia-o pe Gen in camera ta , sunt sigura ca aveti multe de vorbit asa ca intre fete. Va chem eu cand e cina gata, a zis mama ca de obicei, imi baga lumea pe gat, ce enervant, facea speacial doar ca sa nu stau si eu sa trag cu urechea la ce vorbeau ele.

I-am facut semn lui Genevieve sa ma urmeze si m-am indreptat spre scari, nici nu m-am uitat sa vad daca venea dpa mine si nici nu ma prea interesa.Am urcat scarile foarte repede, saraca fata cred ca am alergat-o cu pasi mei, oricum am ajuns la mine in camera si m-am trantit pe patul meu pufos.Mi-am luat ca de obicei mp3-ul si am dat drumul la muzica, am pus Nickelback-Far away deoarece eram intr-o perioada in care eram frustata. Stiam ca e nesimtire din partea mea, dar si ea se purtase urat la scoala asa ca oricine trebuie sa plateasca cand greseste, cel putin asta cred eu pentru ca imi dau seama tot timpul cand am gresit deoarece tot timpul imi primesc pedeapsa.A intrat si ea in camera, iar eu mi-am dat sonorul la mp3 mai incet, nici chiar asa de nesimtita nu puteam fi.Statea in mijlocul camerei si se uita in jur, iar eu nici nu ma gandeam sa ii zic sa se aseze, daca vroia putea sa se aseze singura nu trebuia sa o invit eu.Era imbracata destul de dragut, stia sa isi aleaga hainele fata de mine care ma imbracam tot timpul la nimereala, in domeniul asta nu aveam cum sa o critic.

La un moment dat am auzit o melodie de la Panic at the disco, mi s-a parut foarte ciudat, prima data am crezut ca mi se amestecasera mie melodie, dar cand am intors capul am vazut ca era mobilul ei.Incepuse sa se fastaceasca cand i-a sunat mobilul, l-a scos repede rusinata si a raspuns.Nu stiu ce a zis pe acolo, oricum vorbea cu un tip, se auzea.Nu-mi venea sa cred, o tipa ca ea asculta Panic at the disco, nu parea deloc, nici in 1000 de ani nu as fi crezut.Cred ca aratam foarte comic cum ma holbam la ea, dar nu ma puteam abtine.La mine daca cineva asculta macar putin rock creste in ochii mei, nu ca eu as fi mare rockerita, deloc, dar prefer genul asta de muzica.
-Tu asculti Panic at the disco? Nu ma puteam abtine, trebuia sa o intreb.
- Dap, ador Panic at the disco...! a raspuns ea foarte zambareata.
- Nickelback iti place? M-am apucat eu sa intreb entuziasmata, nu ma puteam abtine sa nu intreb.
- Rockstar , Faraway..logic!
- Faraway ascult acuma...daca vrei pot sa iti dau si tie o casca..Am afisat un mic zambet ca sa o incurajez, s-a asezat usor pe pat zambind si si-a pus o casca in ureche, am ascultat melodia apoi am inceput sa vorbim, defapt mai bine zis eu am inceput sa vorbesc in tip ce ea ma asculta, vorbeam incontinuu, nu ma puteam opri.Cateodata eram enervanta, vorbeam fara rost, insa ea ma asculta.Am ajuns la subiectul baieti, nu m-am putut abtine.
- Ii stii pe Alden, Matthias si Anthony? Am intrebat-o eu ranjind, cred ca eram in stare sa intreb doar ca sa aflu cate ceva despre ei, eu una nu prea stiam mare lucru.
-Pai, am o prietena care e verisoara lui Anthony ...iar Amber colega mea de banca e obsedata de Alden, ii place de el de mult timp.
- Si mie mi-a placut de Alden, pana am vazut ca are bretonul ala taiat cu drujba.
- EXACT! Seamana cu Mandark, pe bune!

Incepeam bine, deja incepeam sa aflu chestii interesante, deci mai existau fete care il placeu pe cap patrat Alden sau Mandark, tare porecla si i se cam potriveste, si pitica aia de prietenasa putea fi Dee Dee intrata la apa.Anthony avea o verisoara in liceu? Nici asta nu stiam, era chiar interesant si Genevieve parea chiar de treaba.
-Unde exista o toaleta?
- Ah, iesi din camera si pe coridor , a doua la stanga, i-am raspuns eu aratandu-i cu degetul.

In timp ce se indrepta spre usa s-a impiedicat si a cazut pe jos lovindu-se de birou, era asa de comic nu am putut sa nu chicotesc, dar mi-am dat seama ca era un pic cam urat din partea mea, se lovise cam urat de biroul ala tampit, si eu ma loveam cateodata doar ca eu mai si injuram si dadeam in birou ca o nebuna.M-am ridicat de pe pat si m-am indreptat spre ea.
-Te simti bine?
-Mda, m-am obisnuit, mereu ma impiedic de cate ceva...

I-am zambit, bine ca nu patise nimic.Am observat o carte foarte ciudata si veche in poala ei, ce n****a era aia?
-Ce ciudat, nu am vazut niciodata cartea asta.., am zis eu in timp ce ma uitam l carte.
-Pe bune?Dar era pe biroul tau…mi-a zis ea radicand din spranceana.
-Hmph, mda, am zis eu, poate eram eu adormita si neatenta, dar nici chiar asa, cartea aia nu era pe biroul meu azi dimineata si nici in acea seara, aveam o memorie vizuala foarte buna, pe birou nu era nimic. Am luat-o si am deschis-o, avea niste pagini ingalbeni, ceea ce nu imi placea, nu imi placeau paginile vechi si ingalbeni, zici ca sunt foi de copt intarite.Insa mi-a placut scrisul, era de mana scris cu cerneala neagra, era foarte elegant, as fi vrut si eu sa scriu asa.S-a ridicat si Genevieve sa se uite in carte, eu una nu intelegeam mare lucru, scria ceva se pare despre trecutul unor persoane.Genevieve mi-a luat cartea din mana deoarece observase ca eu eram paralela.Am descoperit ca defapt ce era scris acolo erau trecuturile unor persoane cunoscute de noi, numai noi nu eram acolo.

Prima idee care imi venise in minte fusese ca poate scrie si viitorul acelor persoane, chiar ma fascinau chestiile astea cu viitorul, cred ca si Genevieve gandise acelasi lucru caci intoarse si ea paginile sa vada...oare chiar scria si viitorul?



Răspunsuri în acest subiect
Blank pages of time [+16] - de ringingBells - 21-10-2009, 07:13 PM
RE: Blank pages of time [+16 by uselessHope & ringingBells] - de uselessHope - 27-10-2009, 10:37 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  BOOM XD(old time) Aiumy 2 2.997 25-07-2010, 05:49 PM
Ultimul răspuns: Kent nanotek^^
  [Sailor Moon]Never Say Goodbye - Is Time To Believe Little Star 1 3.214 29-09-2009, 08:13 PM
Ultimul răspuns: Little Star
  Once upon a time... Kiubi 2 3.335 05-10-2008, 03:27 PM
Ultimul răspuns: angeliqueVampire


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)