Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Hatred is born of love

#2
Hei, acum am dat peste povestea ta si am vazut ca nu ai nici un comentariu :P
Si m-am apucat asa sa citesc... si am tot citetit... si am tot citit si am realizat ca am citit tot :))
Si daca tot a trecut timpul hai sa iti las si un comentariu... care sper sa fie constructiv si sa nu te deranjeze :P

In primu rand tin sa te felicit pentru ca mi-ai atras atentia... sa sti ca e prima data cand ma apuc sa citesc o poveste si uit sa ma mai opresc :)) serios.
Si asta se datoreaza faptului ca tu abordezi un subiect complet nou, personaje noi, protagonisti diferiti, istorie putin diferita as putea spune.... deci da, ca si originalitate trebuie sa te felicit, ai nimerit unde trebuie.
Dar... intotdeauna exista un dar :P
Originalitatea nu e totul, asa ca o sa o iau cu inceputul :P

Titlul: Hatred is born of love - Ura se naste din dragoste (banuiesc ca e putin interpretabila traducerea :P) - nu trebuia neaparat sa il scri in engleza.... eu stiu ca suna mai interesant si mai frumos dar tu nu ai nimic in engleza... deci era bine si in romana... oricum, atrage atentia sia sta e un lucru bun. Si deja ma face sa ma gandesc la o poveste de iubire putin interzisa... e ok cat timp nu o da in banal\general.

Ca si aspect, e cat de cat in regula, dar as prefera sa scri normal, nu centrat, nu stiu, parca da mai bine in pagina, dar pana la urma e alegerea ta.

Paragrafele par bine stabilite, nu vad mari probleme aici.

Capitolul - da, este mare, foarte mare - un lucru bun :P

Actiunea - putin grabita pe alocuri, dar oarecum merge in textul tau, totusi sunt momente unde ar trebui sa insisti mai mult. Incepusei bine, dar la sfarsit a fost asa cam o invalmasala, totul se intampla repede, mult prea repde si ma simteam pierduta.... era ceva de genul, ce? unde? cum? Intradevar totul sugera haosul si e ok, dar merge si mai potolit, nu asa in graba :P

Naratiunea - o stapanesti destul d ebine, tot asa, cu unele precizari pe alocuri, dar nu mari... daca ai reusit sa ma faci sa citesc fara oprire si nici macar sa nu sesizez ca din initiativa de a arunca o privire am ajuns sa citesc tot capitolul care nu e unul tocmai micut, crede-ma e chiar bine :> Dar mai merge si asta imbunatatit. Se vede ca ai talent.

Descrierea - hmm, aici sunt mici probleme. Vad ca te axezi mult pe descrieri fizice si cel mai problematic, laolalta. Sa iti explic ce vreau sa spun prin asta: Nu trebuie sa descri personajul cap-coada imediat cum il introduci in poveste gen: "Fara sa observ de mine se apropie o fata cu parul saten prins in doua coculete,ochi mari si caprui si cu un zambet larg pe fata." - ai mule descrieri de genul, puse unele langa altele, si totul devine complicat riscand sa o dea in banal. Incearca sa lasi putin mister. Mentioneaza aparitia unei satene si punct. Cand mai stai de vorba cu ea poti sesiza ca intimp ce ea iti povestea nu stiu c e, tu ii admirai coculetele putin ciudate sau mai stiu eu cum. Si tot asa. Adica nu spui totul din prima, ca nu trebuia sa fixezi toate personajele de la inceput. E mai frumos sa lasi incertitudine, sa nu sti cu cine ai de-aface si usor usor sa le dezvalui. Plus ca trebuie sa scapi de clisee. Fara descrieri fizice gen: ochii albastrii ca cerul sau parul blond ca spicul graului, crede-ma sunt inutile si putin incomode. Mai bine renunta la ele ca nu cred ca se supara nimeni. Hainele nu sunt prea importante, dar daca ti neaparat sa le mentionezi, incearca ceva de genul cum ti-am sugerat mai sus, treptat, ca sa nu vina totul gramada si sa obtii o descriere supraincarcata. Insista putin mai mult pe sentimente, am vazut ca ai spus despre ele, dar nu ar strica putin mai mult.

De asemenea, incearca sa lasi spatiu dupa semnele de punctuatie ca sa fie mai usor de citit si vad ca pe alocuri scri cu litera mica dupa punct... graba asta :P

Dupa greseli de tastare sau gramatica sincer nu prea m-am uitat, dar daca nu mi-au sarit in ochi inseamna ca ori nu au fost, ori nu au fost prea multe, deci felicitari.

Ah si incearca sa elimi ideile gen: si-a dat cu rime... si alte cele, parca nu isi au rostul in epoca aia :P
Si... ar fi bine daca ai renunta si la expresiile gen WTF sau altele asemanatoare, plus ca incearca sa nu mai folosesti un limbaj prea agresiv fara sa pui macar o avertizare de +16.

Inca ceva... nu ii face pe cei doi sa se iubeasca de la inceput :( adica povestea incepe bine ca sa o dea in general/banal. Sti, ar fi aiurea daca ea s-ar confrunta cu povestea gen: il iubesc dar trebuie sa-l omor inca din capitolul 2, ar deveni ca si majoritatea povestilor SasuxSaku dar sub alte denumiri :P


Per total, tin sa te felicit pentru idee, dar mai trebuie lucrat putin modul in care o expui. Prezinta lucrurile mai cam, nu te grabi... am inteles ca ai facut capitolul in graba deci sunt convinsa ca pe viitor nu vei mai avea probleme de genul :P

Mult succes si cand ai timp sper sa postezi continuarea, caci pe mine chiar mai facut curioasa, mai ales ca vreaus a aflu mai multe despre abilitatile clanului ei si ale baiatului:P

P.S:
Prima data cand ai mentionat curva, ma gandeam ca e Ino... m-am bucurat sa vad ca e Karin :)) (banuiesc ca ea era).
Un mic sfat... nu o fa pe Karin sa se simta data la o parte de la inceput... :> e mai interesant cand decade treptat, sa se trezeasca dintr-o situatie de avantaj, intr-una de disperare :>

Succes! >:D<



Răspunsuri în acest subiect
RE: Hatred is born of love - de Miss Serenity - 18-10-2010, 09:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Born to be loved Akane 2 3.072 16-05-2010, 12:02 AM
Ultimul răspuns: Jigoku


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)