Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Hatred is born of love
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Hi everybody ^^
M-am gandit sa incerc si eu sa fac un fic dar cred ca nu mi-a prea iesit...
Desii este a 3-a zi de scoala, deja am o gramada de teme si nu stiu cand o sa pun nextu`
Spor la citit ^^

Nu detin nici un personaj din anime-ul/manga-ul Naruto (inafara de cele create de mine) care apartin lui Masashi Kishimoto. Si nu profit de pe urma acestor personaje/intamplari.
Capitolul 1

Emiri pov.

Sar de pe o creanga pe alta prin padure alaturi de senseiul meu care imi spune noua mea misiune...
-Emiri, tu esti singura in care am incredere.Misiunea ta este sa te inscrii la academie si sa-l capturezi pe Nibi, demonul cu doua cozi.Dar ai grija, posesorul lui face parte din clanul Raitoningu...
Raman incremenita cand aud numele clanului, corpul incepe sa-mi tremure incontrolabil iar ochii incep sa-mi lacrimeze dupa noua ani.Ma opresc pe o creanga si strang pumnul pana imi da sangele si spun incruntandu-ma:
-Acel clan...acel clan mi-a ucis toate persoanele dragi,clanul meu a fost asasinat de ei...Pain-sama, jur ca o sa-l capturez pe Nibi apoi o sa-l ucid pe acel nemernic.
Pain este un barbat de douazeci de ani, avand parul portocaliu iar ochii sai posedand rinnegan-ul.Desii relatia mea cu el era una foarte stransa, niciodata nu am fost atrasi unul de altul...relatia noastra este una de prietenie, sunt sigura ca daca as pati ceva el cu siguranta m-ar salva...iar la fel as face si eu.
-Emiri, stiu ca vrei sa-l distrugi dar nu uita ca si el poseda o mare putere.imi spuse senpai vizibul ingrijorat
-El nu e singurul care poseda un demon, Pain-sama, Jubi e mult mai puternic decat amarata lui de pisicuta speriata.spun incepand din nou sa sar de pe o creanga pe alta grabind pasul
Pain ma privi lung apoi grabii si el pasul ajungandu-ma din urma.
Dupa jumatate de ora, ajungem in fata unei porti mari unde scria mare Konaha
-Am ajuns.imi spuse Pain privindu-ma lung
In privirea lui se putea observa o urma de tristete dar acesta stiind foarte bine sa-si stapaneasca emotiile, nu intodeauna puteai sti ce simte
Ma apropii de el si il imbratisez ca si cum ar fi ultima data cand ne vedem.Acesta imi raspunde la imbratisare, lipindu-mi corpul de al lui.Ma indeparta usor si ma saruta usor pe frunte spunandu-mi sa am grija iar daca cineva imi face rau, sa il anunt...
-Pain-sama, ma voi straduii sa nu te dezamagesc.ii spun apoi intru pe portile mari ale satului cu lacrimi in ochi
Plangeam...dupa noua ani plangeam...aveam un motiv bun, cel care m-a ajutat timp de zece ani acum este departe de mine iar eu am ramas din nou singura...singura printre straini...
Fara sa-mi dau seama ajung la biroul hokage-lui.Privesc lung usa apoi vreau sa bat dar imi amintesc ca nu am bandana pusa si s-ar putea sa nu fiu recunoscuta.Imi dau rucsacul jos din spate si scotocesc prin el pana gasesc o bandana de culoare neagra cu semnul satului ascuns in ploaie.O leg la gat apoi bat usor in usa.Aud un "intra" usor nervos iar cand deschid vad o femeie ce parea ca nu are mai mult de treizeci de ani.Avea parul blond la fel ca razele soarelui,prins in doua cozi lasate sa-i cada pe spate,ochii caprui de o nuanta deschisa iar pielea usor bronzata.Acum mi-am dat seama de ce blonda era nervoasa, aceasta avea biroul plin cu hartii ce trebuiau semnate iar ea se parea ca nu are nici-un chef de ele.
-Buna ziua, hokage-sama.o salut politicos facand o usoara plecaciune
Blonda ma privi lung apoi cauta prin sertarul biroului o fisa pe care o citi rapid apoi se ridica si venii langa mine speriindu-ma usor.
-Nu te speria, vreau doar sa vad ceva.imi spuse apoi imi ridica tricoul de culoarea sangelui, dezgolindu-mi abdomenul, unde imi vazu semnul ce il poarta doar mostenitorii clanului Akuma.
Tsunade privea semnul atenta ceea ce ma sperie putin.
-De ce aveti privirea aia?o intreb privind-o in ochi pe blonda
-Vroiam sa vad daca esti chiar tu.Acum un an a mai venit o fata si am vazut ca nu avea acel semn si acum am vrut sa vad daca esti chiar mostenitoarea clanului.imi spune blonda tranagdu-mi tricoul inapoi.
-Inteleg.Imi puteti spune cand incep orele?o intreb schimband subiectul
Blonda se apropie de birou de unde lua o fisa si mi-o inmana spunandu-mi ca acela era orarul iar orele le voi incepe a doua zi.
Imi iau orarul apoi o salut politicos dupa care plec spre casa cumparata de blonda pentru mine.
Ajung intr-un sfarsit in fata unei case de culoarea cerului senin cu doua etaje si o gradina destul de draguta.
Pasesc increzatoare in casa si incep sa cercetez toate camerele.La sfarsitul "turului" raman placut surprinsa deoarece blonda a mobilat casa exact asa cum imi place.
Fara sa mai stau pe ganduri, intru in dormitor si observ langa pat patru geamantane in care mi-am dat seama ca erau hainele si lucrurile mele.Ma apropii si ating usor un geamantan amintindu-mi de Pain.
-Te-ai gandit la toate.spun apoi incept sa-mi aranjez hainele in dressingul destul de mare iar celelalte lucruri pentru ingrijirea corpului le-am dus in baie.
Dupa o ora termin tot de asezat si ma trantesc pe pat privind tavanul de culoare roz bombon.Ma ridic lenes apoi imi iau din dressing un tricou roz cu fluturasi negri, o perechie de pantaloni scurti negri si o perechie de sandale ninja de culoare neagra.
Parul lung de culoarea scoartei unui copac il prind intr-o coada de cal, lasand-o sa-mi cada intr-o parte peste piept apoi ma dau cu putin rimel lungindu-mi si mai mult genele ce imi acopereau ochii ce semanau cu doua rubine scipitoare.
Ma privesc inca o data in oglinda zambind dulce apoi plec spre academia unde trebuia sa stau pana il prindeam pe nenorocitul ala...
In cateva minute ajung in fata academiei si incep sa ii analizez pe ceilalti.Fara sa observ de mine se apropie o fata cu parul saten prins in doua coculete,ochi mari si caprui si cu un zambet larg pe fata.
-Buna, eu sunt TenTen, esti studenta noua?ma intreba zambind in continuare
-Da.Akuma Emiri, incantata.ii spun incercand sa schitez un zambet ce parea sa aiba efect asupra satenei
-Si eu. Vrei sa-ti prezint ceilalti colegi?Sau ma rog, pe cei care ii cunosc.intreba satena nerabdatoare sa afle raspunsul rapid
-Desigur.ii raspund apoi satena ma lua de mana si ma duse langa un grup de fete si incepu sa mi le prezinte
-Bruneta cu ochii mai ciudati este Hinata Hyuuga, blonda cu ochii verzi si parul prins in patru codite este Temari Sabaku, cea cu parul roz si ochii verzi este Sakura Haruno si mai este o nesuferita dar nu cred ca conteaza asa mult.imi spune satena adoptand o fata usor nervoasa cand adusese vorba de cealalta "colega"
-Chiar nu conteaza, poti sa-mi prezinti si baietii?intreb nerabdatoare sa aflu daca sunt in clasa cu nenorocitul ala
-Da,brunetul care citeste este Shikamaru Nara, satenul care are un catel este Kiba Inuzuka, blondul ce se bate cu brunetul ala e Naruto Uzumaki iar brunetul Sasuke Uchiha,satenul cu ochii ca ai Hinatei este Neji Hyuuga, verisorul ei si mai este roscatul care sta cocotat in copac, Shinichi Raitoningu.imi spuse satena in cele din urma iar privirea mea acum il tintea pe roscat
-Mersi TenTen, acum cred ca ar trebui sa intram in clasa.ii spun apoi ma rasucesc usor, parul meu fluturand in vant, si ma indrept spre intrarea in academie atragand privirile tutur
Ajunsa in clasa 11 C, ma asez in banca a 3-a de la geam.De ce?Pentru ca nu avea nimic in ea care sa dovedeasca ca statea cineva acolo.In cateva minute simt o mana pe umarul meu si ma ridic imediat in pozitie de lupta dar renunt cand il vad pe Naruto.
-Buna, Emiri-chan.ma saluta blondul afisand un zambet prostesc de copil
-Naruto, nu?il intreb nefiind chiar sigura de precizia mea
Imediat vad cum blondul roseste usor apoi incepu sa-si frece mainile aratand ca ii este rusine.
-Ma gandeam, ai vrea sa iesi la un suc cu mine?intreba deodata rosind de tot
Ma holbez la el ca la masini straine apoi ii zic un "Nu" respicat si vad cum blondul lasa capul in jos.
-Cred ca tipa aia, Hinata e mai buna.Adica cand am vazuto mi s-a parut ca e o fata dulce.ii spun schitand un zambet
Imediat vad cum fata blondului se lumineaza si o ia la fuga spre iesirea din clasa spunandu-mi un "multumesc" rapid
Dupa cateva minute aud cum suna un clopotel indicand ca este timpul sa inceapa orele.Vad cum o gramada de adolescenti intra in clasa iar langa banca mea se opreste chiar roscatul afisand o fata plictisita.
-Vrei ceva?il intreb nepasatoare
-Stai pe locul meu.il spune tinandu-si mainile in buzunare
Deodata se facu liniste in clasa iar acum toti se holbau la noi,mai precis, la el.
-Si?Acum nu mai e.ii spun clar si respicat cu o raceala de nedescis
Toti ramasera uimiti ca i-am raspuns asa.Ce o fi el?Superstar sau ce?Oricum nu-mi pasa, il voi ucide.
Il vad cum se apleaca asupra mea avand o privire rece dar imediat i se schimba in una calda.Imi pune o mana pe cap ciufulindu-ma, avand un zambet prostesc pe buze.
-Emiri, ai mai crescut.imi spune iar eu raman total uimita ca acesta inca isi mai aducea aminte de mine
Acum toti studenti aveau o fata de "WTF".Cred ca era ceva nou ca roscatul sa vorbeasca asa deschis cu cineva
-I-ati mana de pe mine.ii spun lovindu-i mana, fortandu-l sa se indeparteze putin
-Se pare ca Pain te-a invatat sa ma urasti.imi spune iar eu ma ridic iar cu o viteza uimitoare apar in fata lui, luandu-l de gulerul camasi
-Pain nu are nici o treaba cu asta, clanul tau m-a facut sa te urasc, Shin.ii spun incruntandu-ma
Il vad cum privirea i se schimba in una surprinsa dar avand o urma de tristete.
-Nu mai am nici o treaba cu aia.Pe noi ne leaga doar numele.imi spune plecand putin capul
Vreau sa ii spun ceva dar simt o mana pe umarul meu si o voce blanda imi spune sa incetez.Ma intorc si o vad pe Hinata alturi de TenTen,Temari si Sakura.
-I-ati mana de pe Shinichi-kun al meu.aud o voce din fata clasei
Imi intorc privirea si vad o...parasuta.Era o roscata cu ochii de un roz mai inchis ce purta ochelari, imbracata intr-o fusta neagra si scurta, un maieu foarte decoltat ce ii descoperea sutienul de proasta calitate de culoare neagra si o perechie de cizme negre.Pe scurt, o parasuta.
O vad ca se apropie de mine si da sa ma plezneasca dar nu apuca pentru ca Shin ii prinde mana rasucind-o si fortand-o sa cada la picioarele mele.Roscata afisa o fata de tampita si apoi incerca sa-l faca pe roscat sa-i dea drumul.
-Shinichi-kun,de ce ma lovesti pentru o curva.
Wtf?Asta a pus capac la toate.Ma arpopii de ea si o prind de par ridicand-o brutal apoi ii dau o palma, inrosindu-i obrazul
-Curva,nu ti-am zis nimic ca sa te iei de mine, iar daca vrei sa mai vezi ziua de maine ai face bine sa-ti vezi de curu tau si sa ma lasi in pace.Din cate vad nici Shin nu te prea place asa ca stai departe daca nu vrei sa o patesti.ii spun apoi ii dau drumul lasand-o sa cada pe parchetul rece
-Ce se intampla aici?aud cum intreaba o voce si imi dau seama ca este senseiul ce trebuia sa faca ora cu noi
Vad cum roscata se ridica rapid si se duce la sensei si ii incepe sa infloreasca intamplarea de mai devreme.
-Kakashi-sensei, eleva noua m-a luat la bataie fara sa-i fac nimic.spune ea cu niste lacrimi de crocodil in ochi
Ma enervez si ma duc la ea luand-o de gat de fata cu Kakashi si o rdic cu o singura mana.
-Daca mai ai de gand sa minti sa sti ca nu mi-e nici frica nici rusine sa te bat aici de fata cu toti colegii.ii spun dar incetez cand imi aud numele
-Emiri? Akuma Emiri?m-a intreba senseiul parand surprins sa ma vada
-Da, Kakashi, chiar eu in carne si oase.ii spun afisand un zambet usor diabolic
-Credeam ca ai murit atunci cand..
-Da stiu,dar se pare ca cei pe care voi ii credeti criminali m-au salvat.Nu pot sa cred ca l-ati renegat pe Itachi, nici macar nu stiti ca defapt Mandara a asasinat clanul?il intreb pe Kakashi dar simt cum sunt intoarsa cu brutalitate si il vad pe Sasuke in fata mea avand o privire nervoasa.
-Ce sti tu despre clanul meu?ma intreba zgataindu-ma dar il vad pe Shin ridicandu-se nervos indreptandu-se spre noi.Il da pe bruent la o parte si se pune in fata mea
-Nu am nevoie sa fiu aparata pentru de un mucos ce se crede Uchiha.Pentru mine singurul Uchiha este Itachi.Sasuke, nu credeam ca esti asa slab incat sa nu vezi in spatele unui genjutsu.ii spun apoi parasesc clasa alaturi de Shin care se parea ca se tine dupa mine
-De ce nu ai ramas in clasa?il intreb oprindu-ma
Il simt cum se apropie si ma imbratiseaza pe la spate, afundandu-si fata il parul meu.
-Mi-a fost dor de tine...imi spune facandu-ma sa fac ochii mari dar apoi imi dau lacrimile si cad in genunchi pe gresia rece
Plangeam...plangeam din nou de parca din lacrimi as traii.De data asta plangeam pentru ca stiam ca nu-l voi putea ucide pe Shin si imi voi incalca promisiunea facuta fata de Pain...
-Emiri, te rog...crede-ma ca nu am avut nici o treaba cu asasinarea clanului tau...pe mine m-au renegat pentru asta...am vrut sa te protejez...
-Eu...eu trebuie sa te ucid...trebuie sa-l iau pe Nibi...spun ridicandu-ma si tintind-ul cu privirea pe roscat
Pare ca el credea ca nu stiu de Nibi pentru ca afisa o fata surprinsa dar deodata se ridica, avand privirea rece si pleca inapoi in clasa.Imi sterg lacrimile si intru si eu, tracand nepasatoare pe langa toti care se uitau la mine ca idiotii si ma asez in ultima banca care era libera.Observ ca toti se uitau parand surprinsi ca nu stateam langa roscat.M-am uitat la el.Statea privind plictisit pe geam nepasandu-i de ce se inatampla in jurul lui.
Restul zilei am stat singura, evitandu-i pe toti iar cand a venit ora plecari am iesit rapid din clasa, dorind sa ajung mai repede acasa sa fac un dus si sa ma culc deoarece eram obosita si nu mai dormisem de doua zile.Ajung intr-un final acasa,fac un dus rapid dupa care ma schimb intr-o perechie de pijamale roz, formate dintr-un maieu si o perechie de pantaloni scurti, ma pun in patul meu mult dorit si cad in lumea viselor...
Hei, acum am dat peste povestea ta si am vazut ca nu ai nici un comentariu :P
Si m-am apucat asa sa citesc... si am tot citetit... si am tot citit si am realizat ca am citit tot :))
Si daca tot a trecut timpul hai sa iti las si un comentariu... care sper sa fie constructiv si sa nu te deranjeze :P

In primu rand tin sa te felicit pentru ca mi-ai atras atentia... sa sti ca e prima data cand ma apuc sa citesc o poveste si uit sa ma mai opresc :)) serios.
Si asta se datoreaza faptului ca tu abordezi un subiect complet nou, personaje noi, protagonisti diferiti, istorie putin diferita as putea spune.... deci da, ca si originalitate trebuie sa te felicit, ai nimerit unde trebuie.
Dar... intotdeauna exista un dar :P
Originalitatea nu e totul, asa ca o sa o iau cu inceputul :P

Titlul: Hatred is born of love - Ura se naste din dragoste (banuiesc ca e putin interpretabila traducerea :P) - nu trebuia neaparat sa il scri in engleza.... eu stiu ca suna mai interesant si mai frumos dar tu nu ai nimic in engleza... deci era bine si in romana... oricum, atrage atentia sia sta e un lucru bun. Si deja ma face sa ma gandesc la o poveste de iubire putin interzisa... e ok cat timp nu o da in banal\general.

Ca si aspect, e cat de cat in regula, dar as prefera sa scri normal, nu centrat, nu stiu, parca da mai bine in pagina, dar pana la urma e alegerea ta.

Paragrafele par bine stabilite, nu vad mari probleme aici.

Capitolul - da, este mare, foarte mare - un lucru bun :P

Actiunea - putin grabita pe alocuri, dar oarecum merge in textul tau, totusi sunt momente unde ar trebui sa insisti mai mult. Incepusei bine, dar la sfarsit a fost asa cam o invalmasala, totul se intampla repede, mult prea repde si ma simteam pierduta.... era ceva de genul, ce? unde? cum? Intradevar totul sugera haosul si e ok, dar merge si mai potolit, nu asa in graba :P

Naratiunea - o stapanesti destul d ebine, tot asa, cu unele precizari pe alocuri, dar nu mari... daca ai reusit sa ma faci sa citesc fara oprire si nici macar sa nu sesizez ca din initiativa de a arunca o privire am ajuns sa citesc tot capitolul care nu e unul tocmai micut, crede-ma e chiar bine :> Dar mai merge si asta imbunatatit. Se vede ca ai talent.

Descrierea - hmm, aici sunt mici probleme. Vad ca te axezi mult pe descrieri fizice si cel mai problematic, laolalta. Sa iti explic ce vreau sa spun prin asta: Nu trebuie sa descri personajul cap-coada imediat cum il introduci in poveste gen: "Fara sa observ de mine se apropie o fata cu parul saten prins in doua coculete,ochi mari si caprui si cu un zambet larg pe fata." - ai mule descrieri de genul, puse unele langa altele, si totul devine complicat riscand sa o dea in banal. Incearca sa lasi putin mister. Mentioneaza aparitia unei satene si punct. Cand mai stai de vorba cu ea poti sesiza ca intimp ce ea iti povestea nu stiu c e, tu ii admirai coculetele putin ciudate sau mai stiu eu cum. Si tot asa. Adica nu spui totul din prima, ca nu trebuia sa fixezi toate personajele de la inceput. E mai frumos sa lasi incertitudine, sa nu sti cu cine ai de-aface si usor usor sa le dezvalui. Plus ca trebuie sa scapi de clisee. Fara descrieri fizice gen: ochii albastrii ca cerul sau parul blond ca spicul graului, crede-ma sunt inutile si putin incomode. Mai bine renunta la ele ca nu cred ca se supara nimeni. Hainele nu sunt prea importante, dar daca ti neaparat sa le mentionezi, incearca ceva de genul cum ti-am sugerat mai sus, treptat, ca sa nu vina totul gramada si sa obtii o descriere supraincarcata. Insista putin mai mult pe sentimente, am vazut ca ai spus despre ele, dar nu ar strica putin mai mult.

De asemenea, incearca sa lasi spatiu dupa semnele de punctuatie ca sa fie mai usor de citit si vad ca pe alocuri scri cu litera mica dupa punct... graba asta :P

Dupa greseli de tastare sau gramatica sincer nu prea m-am uitat, dar daca nu mi-au sarit in ochi inseamna ca ori nu au fost, ori nu au fost prea multe, deci felicitari.

Ah si incearca sa elimi ideile gen: si-a dat cu rime... si alte cele, parca nu isi au rostul in epoca aia :P
Si... ar fi bine daca ai renunta si la expresiile gen WTF sau altele asemanatoare, plus ca incearca sa nu mai folosesti un limbaj prea agresiv fara sa pui macar o avertizare de +16.

Inca ceva... nu ii face pe cei doi sa se iubeasca de la inceput :( adica povestea incepe bine ca sa o dea in general/banal. Sti, ar fi aiurea daca ea s-ar confrunta cu povestea gen: il iubesc dar trebuie sa-l omor inca din capitolul 2, ar deveni ca si majoritatea povestilor SasuxSaku dar sub alte denumiri :P


Per total, tin sa te felicit pentru idee, dar mai trebuie lucrat putin modul in care o expui. Prezinta lucrurile mai cam, nu te grabi... am inteles ca ai facut capitolul in graba deci sunt convinsa ca pe viitor nu vei mai avea probleme de genul :P

Mult succes si cand ai timp sper sa postezi continuarea, caci pe mine chiar mai facut curioasa, mai ales ca vreaus a aflu mai multe despre abilitatile clanului ei si ale baiatului:P

P.S:
Prima data cand ai mentionat curva, ma gandeam ca e Ino... m-am bucurat sa vad ca e Karin :)) (banuiesc ca ea era).
Un mic sfat... nu o fa pe Karin sa se simta data la o parte de la inceput... :> e mai interesant cand decade treptat, sa se trezeasca dintr-o situatie de avantaj, intr-una de disperare :>

Succes! >:D<