Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Harry Potter

#1
ultimul film Harry Potter sucks...e asa de najpa facut...dintre toate filmele 1 si 4 is cele mai reusite in rest is najpa....3 e super najpa pt ca nu respecta actiunea din carte....ma intreb cum vor fi restul filmelor Harry Potter

#2
Filmele sunt super,doar k nu respecta actiunea din carte[asta e partea cea proasta].Dar totusi imi place actiunea si personajele:X:X:X mai ales Daniel Radcliffe,interpretul lui Harry face o munca minunata din prisma personajului.Singurul lucru care as vrea sa se schimbe ar fi acela ca ar trebui sa se apropie mai mult de carte,dar in rest nu am nici o problema,chiar sunt mega fan Harry Potter4
[center][Imagine: siggi1wf5.png][/center]

#3
intr-adevar, nu respecta actiunea din carte. in rest e bine ca sunt realizate intr-un mod foarte fantezist: lumanari ce atarna de tavan, fantome ce intra prin pereti, o salcie batausa, scari ce se muta din loc ...si lista poate continua. toate acestea facand parte din viata unui baiat-vrajitor.
dar, va dau sfat: k sa nu vi se para atat de naspa filmele, vedeti-le mai intai pe ele, apoi cititi cartile. astfel, veti urmari actiunile combinate. desi, mai sanatos e sa citesti cartile decat sa vezi filmele, so....

#4
tin minte cand eram prin clasele 1-4 ce indragostita eram de seria HP 10
si acuma imi place, dar sincera sa fiu, ultimul film 'ordinul phoenix' nu a fost cine stie ce, iar penultimul 'poclalul de foc' a fost ceva mai reusit..desi finalul a fost tragic 2 . in orice caz, astept sa vad cum se va termina...deja am unele banuieli...adik...ce -am mai auzit de ici colo >.<''

#5
Herey Potter 4 hmm .
Partea 1( piatra filozofala )
Este un movie super cu un mic copil care descopera ca exista o lumea a magiei si ca el este cel mai norocos om din lume 21 .. si ca are puteri magice .
Partea 2- cam plictiseala in film dar frumos pt ca la sf e actiune adevarata .
Partea 3( Prizonierul din Azkaban )
Da e super si aceasta parte dar va spus un lucru uitativa foarte atenti la personaje ca este ultimul in care o sa ii vedeti asa de tineri .
Partea 4 ( Pocalul de foc )
Personajele mai mature , alte personaje noi dar cum a spus si Dragon Rose finalul este tragic 4 ..

#6
De fapt, filmele chiar respecta cartile. Si inca cum...
Vi se pare ca este diferit fiindca nu sunt toate scenele din carte. Insa e imposibil sa faci un film dupa o carte cu peste 400 de file si sa filmezi toate intamplarile de la A la Z.
Primul film a fost putin monoton, ca si cartea. Insa spre sfarsit mi-a placut cum a fost filmata actiunea. Pacat ca nu a fost bagata si proba data de Hermione cu potiunile.
In al doilea film deja totul se complica. Apar doar principalele intamplari dar foarte bine filmate. Mi-a placut la nebunie tot ce s-a intamplat in Camera Secretelor. Foarte bine filmat intradevar.
Al treilea film m-a plictisit putin, deoarece nu a fost nici o miscare a personajului meu preferat, Lordul Intunericului, si am fost nevoita sa vad totul cu ochii intredeschisi. Insa recunosc ca scenele cu Dementorii au fost absolut bestiale.
De la al patrulea film, deja esti cu ochii lipiti de televizor. Toate elementele aceastea magice au fost filmate incredibil de bine. Citeam din carte si ma uitam la film sa compar, si rar am gasit ceva la care sa obiectez. Mai ales ca in acest film a reinviat Lordul Intunericului si eu deja faceam petrecere(de fapt era a doua, ca prima am dato cand am citit cartea).
Harry Potter si ordinul Phoenix este mai bun decat celelate patru la un loc. Stateam in scaunul ala de cinema si nici nu puteam sa clipesc la scena in care Dumbledore se lupta cu lordul Intunericului.
Sincer, de abia astept sa iasa in vara asta cel de-al saselea film. Nu mai am rabdare. Am vazut trailerul si ii tot blestemam pe aia care au amanat premiera filmului din noiembrie pana anul viitor.
Da lasa, ca a aparut ultima carte..Am ce sa citesc de un milion de ori pana apar celelalte filme.
"No rain, no rainbow..."
[Imagine: Butterfly.jpg]

#7
Harry Potter...
desi filmele nu se compara deloc cu cartile, sunt destul de reusite. Actorii sunt foarte priceputi, iar efectele speciale, creaturile ce apar pe parcursul filmului sunt uimitoare.
Cel mai reusit a fost pe departe al cincilea film'' Harry Potter si Ordinul Phoenix". Mai ales ca in acest film Harry a avut primul sau sarut, dar ii moare si nasul...o imbinare minunata intre placere si durere...
edit: dupa ce m-am uitat azi la al saselea film nu m-am putut abtine sa nu comentez putin. Am avut asteptari mari, si s-au adeverit... intradevar au scos partea cu inmormantarea lui Dumbledore, o parte foarte fascinanta, mai ales la cum a fost descrisa in carte. Totusi efectele speciale, notele scurte, mici de amuzament, dragostea ce predomina acest film, cat si groaza, teama care nu puteau lipsi din inimile personajelor acum ca Cap-de- Mort s-a intors.
Acum m-ai am inca 2 ani de asteptat pentru prima parte a ultimului film>. >[ sper sa se faca doua parti pana la urma]





#8
Filmele sunt bestiale ! Nu am citit cartile, recunosc, iNSÄ‚ filmele mi-au placut foarte mult [ inca astept cu nerabdare ultimul film care va aparea , I think that will be the last one =) ] . Anyhow, imi plac foarte mult actorii care au jucat rolurile personajelor si personajele in sine. So fuching cute. Daniel Radcliffe in rolul lui Harry Potter, cred ca se potriveste perfect [ dar cum am mai zis, eu nu am citit cartile si probabil pentru mine asta e asa, ca un fapt , ca se potrivesc perfect ] . in fine, dar acei ochelari, acea voce, semnul si modul in care joaca -- minunat ! Sincer acum, imi place foarte mult cum s-au imbinat toate acele teme.
Deci, in principal, se poate spune [ asa privind din afara ] ca are tema magiei, a supranaturalului and so on. Dar daca ne uitam cu atentie, este si tema unui tanar in formare, inca din copilarie , in lupta pentru indeplinirea propriului destin [ aka Harry Potter ] , apoi iubirea, da, este prezenta [ aici mai multe tipuri, like boy x girl, also iubire parinteasca or amicitie, sau pur si simplu o afectiune foarte ridicata . ] . Apoi, ura, care este foarte foarte prezenta in unele cazuri. Cazul personajelor cu mai multe fete si asa mai departe [ daca am sta sa analizam, cate si cate nu am gasi ] .
in orice caz mi-au placut foarte tare personajele [ cred ca am zis asta si mai sus :\ ] but they really are great. Nu o sa ma refer totusi la fiecare film in parte si asa, pentru ca mai exista si alte topicuri pentru asta, dar o sa mai zic cate ceva despre serie.
Hainele, costumele lor de la Hagwarts mi s-au parut super potrivite cu actiune, so well adapted. Reactiile celorlalti si cum circula chiar si barfa prin scoala de magie :]], I mean, cand se zvonea de Harry ca ar fi acela ales de Voldemort, and such, they all were like "..." behind Harry [ asta m-a amuzat si enervat totodata ] .
Magia - frate a fost tare de tot, Hermoine, the smart one, care le citea si stia pe toate si dragul de Ron care o da intotdeauna in bara :]]. Asta a fost tare funny, dar parca de la inceput ne-am dat seama ca urma ca cei doi sa se atraga :]] lav.
Ceea ce nu mi-am imaginat nicicand a fost - Harry + Jenny , I mean O: I was shocked ! Dar se potrivesc, real and for reality . Ä‚h...
Yeah, nu am zis nimic de Severus Snape, omul ala cu doua sau mai multe fete :]] . Frate ! Deci mie mi-a placut de el si nu mi-a placut inca de la inceput. Adica, chiar il credeam un personaj negativ dar cand am vazut ca il ajuta pe Harry si asa am fost super incantata si am zis ca e doar un rau de partea binelui. APOI , ma tot intrebam de ce nu e profesor de magie neagra, and finally he was one. Am fost cam surprinsa cand am vazut ce si cum are legatura cu Voldy, not cute at all Severus. Dar totusi, personajul este bestial. Trebuie sa o recunosc, e un bastard, dar unul bine construit asa ca inca imi place de el. Astept o lupta intre el si Harry in care cel din urma e castigaator [ nu am citit cartile cum am mai zis dar sper sa fie o lupta de genu asta ]. Ah si actorul e super tare, are o prestatie minunata, joaca tare bine.
Cedric Diggory, se putea sa nu zic ceva de el? Come on ! Deci mi-a placut filmul ala pentru ca .. desi a murit , a fost prea tare. Personajul era prea cool [ bine mie imi place si actorul, aka Robert Pattinson ] dar sa fiu sincera pe vremea cand am vazut acel film habar nu aveam cine e, desi imi placea. Anyhow, mi-a placut relatia pe care a avut-o cu Harry. I mean, they helped each other even though they were kind of .. enemies, for za competition. Aici se contureaza foarte bine faptul ca... well, chiar si atunci cand nu te intelegi bine cu cineva te unesti si devi prieten pentru a inlatura un rau comun.
Nu mi-a placut ca a murit Dumbledore, imi placea dar nu asta e motivul, nu imi place cum a murit. Vroiam altceva, si sa fie ceva mai glorios, but asta este. A fost trist si faptul ca a murit unchiul lui Harry, a ramas atat de singur. Momentele alea au fost upper triste, rily.

Anyhow mie imi place intreaga serie si totul, personaje actiune, everything. Nu am mentionat despre fiecare personaj in parte dar spun acum ca toate, absolut, mi-au placut. Chiar si Voldy, e prea tare. Astept cu nerabdare si ultimul film <3.

#9
Harry Potter a fost cartea copilariei mele, este ce mi-a deschis apetitul pentru citit, din cauza acestei serii minunate, eu acum citesc sute de pagini pe zii. Sunt o fana foarte devotata si mereu voi fii, din acest motiv ultimul film Harry Potter a fost un esec total pentru mine.
Primele cinci filme au fost cat de cat reusite, mi-au placut si le-am vazut si revazut de milioane de ori. Nu sunt la fel de bune si nu vor fi niciodata la fel ca si cartile dar sunt reusite. Insa al 6-lea film a fost pentru mine cea mai mare dezamagire.
Desigur pentru cei care nu au citit cartile, relatia dintre Harry si Ginny a fost o supriza dar cei cu adevarat pasionati au vazut asta inca din primele cartii, it was destiny. Insa marii producatori de filme au scoso pe Ginny din majoritatea filmelor pentru ca nu aveau timp sufiecient pentru un personaj asa de neimportant ..sau cel putin asa credeau ei. Am inteles asta si am acceptat, fara sa ma deranjeze prea tare . Insa a 6-a carte este apogeul personajului Ginny si ei l-au distrus....nici macar magica scena de sarut intre ea si Harry in camera cercetasilor nu au puso...fiind din punctul meu de vedere una din cele mai importante scene din carte. Apoi au adaugat niste scene absurde, cum ar fi scena de inceput...unde Harry flirteaza cu negresa aia...doamne fereste! Harry era trist din cauza mortii lui Sirius..si de reintoarcerea lui Voldemort ...avea alte probleme mult mai grave decat o negresa urata.
Poate daca nu as fi citit cartea, POATE mi-ar fi placut...insa nu prea cred. Din punctul meu de vedere ultimul film a fost o dezamagire. Nu am nimic cu actori, chiar se potrivesc si toti joaca foarte bine , insa scenariu a lasat mult de dorit. Asta e parerea mea dar poate e pentru ca sunt prea pasionata si imi doresc ca totul sa fie perfect.

Anyway, astept sa vad ce o sa faca cu ultima carte. Sper sa fie mai inspiratiti 4


[ringingBells was here]
[Imagine: magic.png]
My creations (read & comment):


#10
Pai pot sa imi exprim urmatoarea opinie:
-De la 10 ani am inceput sa citesc cartile harry potter, iar anul trecut am citit ultimul volum(adeca 7).POt zice la fel ca Harry Potter este personajul copilariei mele iar primul film l-am vazut la televizor de demult si mi sa parut grozav,dupa care au urmat restul filmelor pe care leam vazut pe net ajungand pe la Harry Potter 6(printul semipur) care mi sa parut super misto dar are la fel ca HP 4 un final tragic cand moare ******* nu zic fiindca cei care nu lau vazut sa descopere ei insasi deci il recomand.Actiunile din filme sunt la fel ca in carte si precum a zis alt user nu poate sa puna tot ce fac ei in cate pagini are cartea intrrun film de 2-3 ore, asa ca bucurativa de el asa cum este fiindca e ceva super tare.HARRY POTTER 4 EVER!!!(in film imi place cel mai mult peisajul, si va recomand si jocurile.)




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)