Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#24
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Mihail Drumes Elevul Dima dintr-a saptea .Pana acum.Mi s-a parut o carte extraordinara.Desi si cele 2 volume Shogun au fost excelente si mi-au placut.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu, nu cred, nu inca.Nici o carte nu m-a lasat rece.Bine, m-am simtit rau ca personajele mele au sfarsit asa dar hai, sa zicem Rosu si negru de Stendhal :- ?
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Pai, 240 intr-o zi, adica toata cartea Invitatie la vals de Drumes.In timp de ... Dracului stiu ca m-am apucat la 12 ziua si am terminat noaptea pe la 02.Plus pauze.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Ce carti ? Cartile lui Drumes, cred.Toate acele sentimente ale personajelor, acele ganduri ale unui indragostit pana-n maduva oaselorr, ahh, ma trec fiorii.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Baltagul de Sadoveanu.Pe bune nu-mi place.Dar sunt constienta ca sunt mica si ca inca nu stiu ce sunt alea carti bune sau care sunt autori buni.Autori cu adevarat buni.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Ä‚aaa, cred ca Quo Vadis ?
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Cred ca cele de filozofie si cele de francezi/romani.(unii)
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Nu stiu, cred ca intre 9 si 15.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Mai mult biblioteca.Acel miros de carti imi da o stare de euforie si ma face sa ma simt bine.Nu judec o carte dupa coperta, la propriu.Ä‚aaa, la librarie ... Nu stiu.De ce sa dau bani ? Cand voi creste, voi avea o bibliteca si va fi altfel. ^^ No money.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Phhhhhh, nu stiu.La cumparaturi cu sora mea, cred.Chiar nu mai stiu.Mi-a luat vreo 6 zile.
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Sure thing.
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Ayuka - 01-03-2010, 10:09 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.588 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.634 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)