Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#21
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?

Hmmm...sincer n-am idee.
Ba da, stati.
'Silmarillion' de J.R.R. Tolkien. Si bineinteles, toata seria 'Dune' de Frank Herbert. Ambele titluri sunt de o complexitate covarsitoare a evenimentelor. Prima e o istorie cuprinzatoare a unei intregi lumi, pe cand a doua e o serie de jocuri politice complex scrise si gandite...cele mai impresionante lucrari pe care am pus mana vreodata.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?

Joe Haldeman.
'Razboiul etern' e o carte extraordinara a lui, dar 'Camuflaj' am scrasnit din dinti pana la final. Bine, acum astept sa-mi trimita cineva 'Pacea Eterna' pe care am cumparat-o de pe okazii.ro ca altundeva nu se gaseste.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

In jur de 300 si ceva, nu mai tin minte. A fost cartea 'Intoarcerea regelui' a lui J.R.R. Tolkien. Am stat o noapte intreaga sa o dau gata, in mare fiindca nu aveam rabdare sa citesc pe bucatele intreaga poveste care ma prinsese irecuperabil.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

Uhhh...nu am nici o carte care s-o fi citit de mai mult de 2-3 ori.
Daca e sa vorbim de o serie de carti care as putea citi etern din ea daca ar tot aparea, asta ar fi intreaga serie 'Discworld' a lui Terry Pratchett din care am si citit pana acum 13 carti si mai am de citit destule.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

Nu am nici o carte care s-o urasc din suflet. Sunt carti care nu mi-au prea placut, dar nici una pe care sa ma enervez.
Cel mai aproape de asta ar fi 'Bantuitii' lui Chuck Palahniuk. E o carte socanta care incearca prea mult sa fie socanta si in proces devine un exercitiu de rabdare sa o termini mai mult decat o placere.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Hmmmm...
'Harry Potter si Piatra filozofala' cred. Mi-a placut cand am citit-o, dar nu m-as pune s-o mai citesc o data...prea popcorn chiar si pentru gusturile mele.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Toate din lume? Manuscrisele originale care altfel ar fi pierdute.
Intrebarea n-are rost.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Anul trecut am citit 34...anul asta planuiesc sa depasesc numarul asta. Timp am.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

Biblioteca personala. Prefer sa-mi cumpar cartile si n-am imprumutat niciodata de la o biblioteca publica. Nu-mi place sa am perioade limita in care sa citesc ceva.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

'Dosarele X - Ruinele', de Kevin J. Anderson. In 2-3 zile cred.
Nu incerc sa-mi amintesc 'Colt Alb' si alte carti ale copilariei care le citeam din cand in cand, am zis de primul roman care mi-a starnit pasiunea pentru lectura.

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns

Amen.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de CyBeR - 16-02-2010, 11:45 AM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.573 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.630 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)