Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#17
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?

Damn, I couldn't choose only one, acum depinde si de gen. Pe partea fantasy & adventure, Cronicile Wardstone - Joseph Delaney, seria Eragon - Christopher Paolini, si chiar si seria HP mi-a placut mult, pe partea politista e clar ca seria lui James Patterson ("1-ul pe lista mortii", "a 2-a sansa", "al 3-lea caz", "4 iulie", urma sa citesc al "5-lea calaret" parca se numea, da` n-am gasit nicarieri =/). The horror side, ar fi "Carrie", Stephen King, si de la John Saul "Umbra" si "Creatura" Si desigur, mai sunt Jumper -Steven Gould, si Magicienii, dupa care a fost facut filmul "The Prestige".

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?

At the moment, no.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

Am citit aproape toata "Harry Potter and the Deathly Hallows" intr-o zi, cu toate ca era in engleza, eram *.*

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

Imi vine cel mai usor sa recitesc cartile fantasy sau aventuri and survival gen, acum imi vine in minte seria lui Michelle Paver -"Fratia lupilor", "Spiritul calator","Devoratorul de suflete"- celelalte nu mai au acelasi farmec, cu exceptia "Carrie" -Stephen King, it has a bound that would definetely keep me reading it again, I'm sure of that. Oh, si seria Goosebumps, R.L.Stine, e draguta si am recitit cateva din ele.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

*twitch*... "Ciocoii vechi si noi" - Nicolae Filimon, "Mara" - Ioan Slavici, "Ion" - Liviu Rebreanu, "Maitreyi" - Mircea Eliade, si cu toate ca e nuvela "Moara cu noroc". Evident, literatura romana studiata la scoala, in majoritate cu tematica taranilor care se omoara, morala "banii-nu-aduc-fericirea-dar-aduc-bunastarea-temporara"

6) Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

"Mantisa", John Fowles, "Moarte pe Nil", Agatha Christie.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Pai, probabil cele de la punctul unu. I'd make sure I have my favourites from every genre

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Destule. N-as stii un numar sigur, peste 30 oricum.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

E clar ca biblioteca. Adica, mi le dau gratis, nu? Stau cat vreau si imi aleg, de multe ori e oricum goala, atata ma dispera doar cand caut o carte si imi zice ca o are, dar e imprumutata. Si avantajul librariei, este, evident, ca mai trec pe acolo si *drool* la carti noi care nu o sa le gasesc inca in biblioteca, dar sunt in zilele astea foarte scumpe, so I never buy.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

Heidi? 21

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns

Is that even a question? Well, I'd talk abt books the whole day so =\



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Tox - 24-01-2010, 04:26 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.599 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.651 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)