Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti


Desi majoritatea intrebarilor sunt cam simple, hai sa zicem ok:

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?

Probabil Fight Club a lui Chuck Palahniuk.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?

Eu nu am intalnit. In general, tot ce am citit din autorii mei favoriti (printre cei pe care pot sa-i mentionez Chuck Palahniuk, George Orwell, Theodore Sturgeon, Isaac Asimov, Albert Camus etc.) a avut substanta.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

Nu stiu. Habar nu am. Cred ca am citit o carte odata... cam 280 de pagini daca nu ma insel... fiindca imi trebuia la scoala a doua zi. In general citesc pe capitole... lent. Sa ma bucur de carte.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

De regula, nu-mi place sa recitesc. Decat la intervale foarte mari de timp. Ca sa fi uitata... Nu as putea sa citesc ceva la nesfarsit. Nu cred ca ma schimb atat de radical la intervale scurte de timp incat sa dau alta interpretare unei carti.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

Nu mai stiu titlul. Stiu ca face parte din cartile ce se doresc a fi continuarea ciclului Fundatia a lui Asimov. Nu mai tin minte nici autorul, dar cartea aia a fost atat de proasta... ca si acum tin minte lamentarile autorului din postfata, care spunea ca Asimov scrie clar, sa nu-i cerem lui sa fie la fel ca Asimov fiindca nu e usor. Frate, nu te inhama la o treaba daca nu te simti in stare. Ca ma pui pe mine sa aleg o anume carte sub brand-ul Asimov si imi iau teapa!

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Nu stiu. In general, nu recistesc! Nu fiindca nu as mai vrea, ci fiindca vreau sa citesc si altceva. Nu prea vreau sa bat pasu' pe loc.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Nu am cum sa detin eu toate cartile din lume. E o situatie ingrata. Fiindca nu le-as fi citit pe toate... deci cred ca le-as alege pe cele necitite deja. Desi nici celelalte - daca sunt stiintifice - nu sunt de lepadat.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Putine. Sa zicem cel putin una pe luna. Deci o medie de 12. Stiu putine. Depinde de an si de preocuparile pe care le am la un moment dat.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

Nu cumpar carti decat rar. Biblioteca. De cand am laptop prefer sa iau de pe net chestii in format pdf si sa le citesc in fata display-ului. Chiar si pe PC am facut asta. E mai simplu.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

Nu mai tin minte. Sa fie Ultima noapte... Camil Petrescu?

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns

Bine pun eu aici o intrebare:
De ce exista la unii oameni - de regula mai in varsta - ideea ca o carte trebuie neaparat sa fie pe hartie, sa o tii in mana, sa se ingalbeneasca etc.?

Ei spun ca e altceva sa citesti pe hartie. Ca are romantismul lui gestul de a tine cartea in maini. De parca asta ar aduce vreo placere erotica sau asa ceva. Mie mi se pare doar... o mare protie. Fiindca nu hartia e important. Suportul nu conteaza. Ci povestea. Sau continutul.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de TLDR - 26-04-2015, 05:02 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.584 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.634 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)