Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Probabil ca Suferintele tanarului Werther a lui Goethe. Toata lumea imi spunea sa nu o citesc, ca e plicticoasa... Nu tuturor le place sa citeasca scrisori *lucru destul de trist* . Cred ca e cea mai expresiva carte pe care am citit-o, si nu e doar maiestria marelui poet in arta cuvintelor, ci si povestea in sine.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu-mi amintesc sa fi patit asta...

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Din Razboi si Pace a lui Tolstoi, cred ca am ajuns la aproape 400... Mi-am petrecut o zi intreaga in casa, rontaind doar paine cu margaina si foarte curioasa de soarta unuia din protagonisti, mai ales ca aparea si Napoleon *big fan here* pe acolo.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Hmm... In general imi place sa recitesc toate cartile care m-au impresionat. Mandrie si Prejudecata cred ca am citit-o de cele mai multe ori... Dar as tot reciti Cortina:Ultimul caz al lui Poirot... Pentru mine cartea aceea e ca moartea unui prieten... Volumele din seria Harry Potter...

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Ion.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Probabil toate cartile politiste... Nu e placut sa le citesti dupa ce stii cine e vinovatul.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Marile capodopere ale literaturii, chiar si acelea care ma plictisesc....

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Multe, cred.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca sau anticariat. Imi place mai mult parfumul cartilor vechi.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Invitatie la vals. Probabil ca nu as fi fost o cititoare inraita fara cartea asta...

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de scarllette - 19-08-2014, 04:08 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.611 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.658 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)