Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Seriile The Mortal Intruments. Nu le-am putut lasa din mana.
M-a impresionat foarte tare si Elevul Dima dintra saptea, care a avut niste citate memorabile, si Apararea are cuvantul de Petre Bellu. De asemenea Seri Albastre scrisa de Anton Pann, pe care nu ma putut s-o las din mana.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cred ca 300 din City of Bones.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Pai as citi Apararea are cuvantul si City of Bones, City of Ashes si City of Glass.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Noaptea nu se impusca de Ion Anghel Manastire.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Unde se avanta vulturii de Alistair MacLean.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Hmm.. The Mortal Instruments. Toate.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
In jur de 30.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Libraria.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Seri Albastre, ambele volume.. in 4 zile.
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
[Imagine: vriska_serket_signature_by_sardonicincubus-d5kkvn3.png]
You don't have to 8e a good person to 8e a hero.

1) Care este cartea care te-a impresionat cel mai tare ?
Doctor Zhivago de Boris Pasternak. Am plâns, am râs, m-am îndragostit! O carte extraordinară a unei minți de geniu! Recomand cu caldură!

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Din câte știu eu, nu.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Nu le numar. De obicei când vad că am citit jumatate din carte, atunci știu că e prea mult, o las din mână și mă apuc de altceva. Las restul pe mai târziu. Era haios când citeam Faust, am terminat-o crezând că mai e un volum.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Am recitit doar o carte - Harry Potter și prizonierul din Azkaban. Atât. Restul le prefer ca experiențe unice.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
I love them books!

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Din nou... nu recitesc. Mi-a placut... mi-au placut toate.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Biblia, I guess... Mie mi-a placut Biblia! deși nu am reușit s-o termin. Ușor ușor...

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
În vremurile bune, citeam cam 30 de volume. Acum, abia dacă trec de 10. Nu mai citesc beletristică, ci tot felul de chestii științifice. Dacă e să le pun la socoteală, îmi bat recordul în fiecare an.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca e sfântă! Și cei de la diverta sunt draguți, până încep să mă știe toți angajații... Dar nu le cumpar. Oh nu! Doar dacă fac cadouri. Îmi place că prin București gasesc carți la kilogram. Iubesc treaba asta! Cu 30 ron mă întorc acasă cu o sacoșă de carți, cu ochii mari și dâre de saliva în colțul gurii. Pacat că nu stau în capitală.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Dacă nu punem la socoteală Amintirile lui Creangă, Vrajitorul din Oz sau alte d-astea marunte pe care le citeam în clasa a 2-a. ”De la pamânt la lună” de Jules Verne! Am iubit cartea aia. Am terminat-o prin clasa a 3-a în mai puțin de o saptamână.

11) Sunt surprins că sunt atât de mulți prieteni ai carții pe acest forum. Unii cu gusturi remarcabile, aș zice! Felicitarile mele tuturor! Acum știu unde să apelez pentru ceva lectură de calitate.

Rock on, ppl!

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
"Potretul lui Dorian Gray" de Oscar Wilde. Este superba! Filozofica, se invarte in jurul artei, a tineretii, are niste conceptii de viata extraordinare si personajele sunt reprezentative pentru diferite categorii de persoane. M-am regasit, din pacate, in Basil.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu, pentru ca nu s-a intamplat foarte des sa citesc doua carti de acelasi autor, sau daca s-a intamplat, mi-au placut in aceeasi masura.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cred ca in jur de 60, din "Necunoscuta de la Windfell Hall", sau mai multe, din "Portretul lui Dorian Gray".

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
"Portretul lui Dorian Gray" Naruto Am adorat-o!
As putea citi... "Sezonul otravit" de Tasha Alexander, "Vraciul", autorul are un nume polonez incurcat >.< , "Boala neagra" de Nina Berberova, "Hobitul", de Tolkien.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Nu exista asa ceva, in momentul in care nu imi place o carte, nu o citesc pana la capat.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"Lolita", de Vladimir Nabokov. Am realizat ca mi-a placut dupa ce am citit-o si i-am facut analiza, insa mi-a fost destul de greu sa o termin, poate din cauza temei abordate.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
aaaa Uwah Nu stiu! Nici nu vreau sa ma gandesc la asta! T_T Poate ceva de Wilde...si ceva reprezentativ pentru istoria literaturii, cum ar fi "Iliada", ceva filozofic, Kant de exemplu, Mircea Eliade, surorile Bronte.... T_T mitologie!!

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Depinde, nu am reusit niciodata sa pastrez un anumit numar de carti.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Librarira. Urasc sa iau carti de la biblioteca pentru ca ma atasez de ele si nu vreau sa le dau inapoi . Cand vreau sa le recitesc, nu mai sunt acolo!

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Habar nu am o.O Cred ca "singur pe lume", dar nu stiu daca l-am terminat. Sau "Colt alb". Cateva zile.
[Imagine: 2zsuvx5.gif]

[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

Pai ia sa vedem,o sa incers sa raspund la toate cat mai precis....:

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Daca pot alege o serie de romane "Academia Vampirilor" de Richele Mead e pe primul lo.Pur si simplu m-a lasat fara cuvinte...Daca e vorba de o carte care sa fie numai ea,pai cred ca este "Regasirea" de Ievuta-Bota Corina Ioana.Sa cri o carte la 14 ani e ceva si chear se pricepe la asta.Tot liceul o bate la cap sa scrie si partea a doua-saraca- si si eu sper asta (acum are 15 ani si e la filo)
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Sincera sa fiu nu am un asemenea autor.Nu pot citi ceva de un autor,dar alta carte de-a sa sa ma lase rece.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Au fost 400 de pagini cand am dat gata intr-o zi un volum din "Academia Vampirilor" 21
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Pai: "Academia Vampirilor;Regasirea;Fetele Gallager;Jurnalele Vampirilor" si ar mai fi vreo doua dar astea sunt mai importante.Si cred ca si"Vampirii din Morgenvile" desi nu e gata nici prima lectura.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Aici clar e "Baltagul".Efectiv nu suport chestia aia,si am inghitit multe pentru scoala,dar sa citesc o care de 140 pagini in doua luni e grav.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Nu exista,tot ce imi place as mai ctii o data.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Pai cred ca le-as pune dupa care cat imi plac si clar cele care imi plac cel mai mult ar fi salvate.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Deci nu am nici cea mai vaga idee,fiindca de doi ani de zile citesc tot mai mult si nu am chef sa le numar...
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
De fapt toate rei 21 La librarie gasesti cam tot ce e nou si vrei sa cumperi.La biblioteca nu ai nevoie de bani pentru carti,in schimb biblioteca bunicii are tot ce vrei,dar sunt clasice....
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Intrebare capcana,fiindca habar n-am 21
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
cam asa o.o
[Imagine: tumblr_mihybjaQlI1rnvpygo1_500.gif]

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
O sarie de carti scrisa de Aly Carter/Smith numita Fetele Gallagher
gallagher

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
arthur conan doyle

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cel mai mult a citit primul volum de 200 de pagini din seria de mai sus intitulat,,daca tias spune te iubesc ar trebui sa te omor''Mpokerface

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
o lume disparuta de arthur conan doyle

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Enigama otiliei

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Spargatorul de nuci

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Seria fetele gallagher

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
20 maximMdeterminated
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Librarie ca sa le pastrz eu sa fie ale si asa arat ca am cultura ca sa stea multe acolo sa sa prafuiasca
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
enigma otiliei


1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Aici e greu pentru ca am multe carti care ma impresioneaza si de-a lungul anilor m-am indragostit de diverse >.< "Cosmetica dusmanului" a lui Amelie Nothomb cred ca e una dintre ele, probabil pentru ca m-a introdus in universul ei. Si ceva mai recent, "the five people you meet in Heaven", e ceva special la cartea asta.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Pana in momentul de fata, Ryu Murakami. Am adorat "Piercing", dar m-am scarbit de restul. Poate si Haruki Murakami, but I'm not that sure how I feel about him yet.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Undeva intre 200-300. Poate chiar 400-500 atunci, demult, cand mi-am propus sa recitesc "Harry Potter si Ordinul Phoenix" intr-o singura zi.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Nu obisnuiesc sa recitesc carti, asa cum nu prea obisnuiesc sa revad filme. Cred totusi ca din "Sabotaj din iubire" (A. Nothomb) am recitit frecvent fragmente. Si i-as reciti romanele lui John Green oricand (poate cu exceptia lui "An Abundance of Katherines").

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Mara. Din tot tot tot sufletul meu. Urasc stilul lui Slavici iar Mara mi s-a parut apogeul agoniei mele.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"The Virgin Suicides" si "Prozac Nation" sunt primele care imi vin acum in minte. Sunt superbe, sublime, cu fraze ample, minunat construite, exprima atatea, dar sunt atat de greoi si de apasatoare, ca nu cred ca as mai rezista unei alte lecturi.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Cele mai greu de gasit, cartile primite in dar de la diverse prietene si publicate de ele, antologia de dadaisme din clasa a 8a si, cel mai probabil, colectia mea de carti in engleza, care mi-e cel mai draga.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
De cativa ani incoace imi tot propun sa ajung la ilustrul 50, dar nu am reusit pana acum. Ma opresc pe undeva pe la 40-43. Anul asta poate chiar mai putine.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca personala aflata in continua crestere (am patima achizitionarii de carti, e oribil cand intru in librarii si am bani la mine). Also, Libraria Humanitas de pe Balcescu. E cel mai genial loc din tot orasul.

10) Primul roman citit ? Si, in cat timp l-ati citit
.
Nu imi amintesc. Sa fi fost Harry Potter? Sa fi fost "Fetita celei de a sasea luni"? Sau ceva din Cronicile Wardstone? Sau o carte de la Witch. Sau una din colectia aceea cu minunile lumii. Chiar nu mai imi amintesc, dar probabil ca am citit-o in vreo doua zile, spre disperarea parintilor mei cand mergeam la ei si le ziceam ca vreau alta.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
"Fratii Karamazov" - F.M. Dostoievski

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
"Zahei orbul" de Vasile Voiculescu, mi-a placut extrem de mult, insa este singura lui carte de proza, restul cartilor fiind cu poezii. Dar am o mentiune aici: nu am citit cartile lui de poezie pentru ca nu prea citesc poezie in general, insa are un stil atat de genial, incat cred ca, daca as citi si restul operei lui, m-as indragosti de poezie.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cred ca intre 200 si 300 de pagini (nu mai stiu exact numarul) din seria "Tunele" ( de Roderick Gordon si Brian Williams). Sunt geniale cartile, au de toate.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit (bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori (daca sunt) ?
Cred ca "Singur pe lume" as citi de multe ori, dar si drame si carti scrise de autori rusi, sunt geniali.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
nu am una anume, dar urasc filosofiile autorilor ca Nietzche, Camus, etc.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"Fratii Jderi" de Mihail Sadoveanu (mi-a placut, in cele din urma, dar a fost atat de greoaie, incat mi-a luat doi ani s-o citesc, pentru ca dupa cateva pagini deja oboseam - bine, aici e si vina formatului imposibil al cartii).
"Enigma Otiliei", iarasi, mi-a placut, insa anumite faze din ea m-au plictisit si nu as mai vrea sa le recitesc.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Autorii rusi, greci, romani si de prin primele veacuri, plus cele frantuzesti dramatice gen "Mizerabilii"

8) Cate carti cititi in medie, pe an?
Cred ca in jur de 10, insa disproportionat, depinde de cat de permisiv este anul respectiv din acest punct de vedere

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Cred ca as prefera "Bibioteca bunicii", dar care sa contina carti care imi plac si ma fascineaza

10) Primul roman citit? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
"Baltagul" intr-o vara
Hetalia

Sa fii deschis nu inseamna sa fii receptiv la ce iti place tie, ci la ce este bine, atfel te numesti "om cu prejudecati", eticheta pe care oamenii din ziua de azi o pun numai celor demodati, dar nu se vad pe ei...

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
''Singur pe lume'' de Hector Malot. De fiecare data cand mi se adreseaza aceasta intrebare, este primul roman care imi vine in minte si de care imi amintesc cu mare drag.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Tin minte ca am lecturat aproape 300 de pagini din ''Singur pe lume'' intr-o singura zi, sau ''Invitatie la vals'', completa, de Mihail Drumes, care avea ( cred ) vreo 200 de pagini.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Cu romanele favorite e la fel ca si cu filmele favorite. Vezi un film care are un impact puternic asupra ta si, inevitabil, simti nevoia sa-l revezi din nou ... intr-o zi. Iar apoi, in alta. Si tot asta. La fel este si in cazul cartilor.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Singura carte de care m-am apucat vreodata si pe care nu am reusit sa o parcurg pana la capat a fost primul volum din ''Morometii'' de Marin Preda. La momentul respectiv mi s-a parut plictisitoare si enervanta ( enervanta din pricina arhaismelor si regionalismelor ei ) si nici structura nu m-a dat pe spate. Ma stresez fiindca trebuie in curand sa lecturez ambele volume, la cererea domanei profesoare de romana. Ahhh ><
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Eu as defini o carte care mi-a placut, dar pe care nu as mai reciti-o o carte care a avut o actiune ce m-a prins in momentul lecturii, dar care nu mi-a lasat un mesaj puternic, si nici nu a pus stapanire pe mintea mea dupa finalizarea lecturii. De exemplu, romanele din seria ''Academia Vampirilor'', de Richelle Mead.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva? As incerca sa iau cartile pe care imi doresc din tot sufletul sa le citesc.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ? Am foarte putine carti citite pana acum ( si sunt in clasa a IX-a ), asta din cauza ca pana intr-a sasea sau a saptea eram o agramata stupida, cu varza in loc de creier. Perioada in care am citit cele mai multe carti a fost cuprinsa intre 2011 si 2012 ( cam 100 ).
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Librarie. In felul acesta, imi maresc biblioteca personala. Biblioteca e a doua optiune, in caz ca nu gasesc ceea ce caut la librarie.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Primul roman citit a fost ''Vrajitorul din Oz'' de Frank Baum. L-am citit cand eram destul de mica ( in clasele primare ) si tin minte ca nu am fost consecventa pe durata lecturii sale. Intr-o zi citeam un anumit numar de pagini, apoi urmatoarele zile se transformau intr-o pauza, si tot asa. Well, Mi-a luat cam un an sa-l termin, cu tot cu pauzele lui.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.105 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.526 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)