Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Aici e greu pentru ca am multe carti care ma impresioneaza si de-a lungul anilor m-am indragostit de diverse >.< "Cosmetica dusmanului" a lui Amelie Nothomb cred ca e una dintre ele, probabil pentru ca m-a introdus in universul ei. Si ceva mai recent, "the five people you meet in Heaven", e ceva special la cartea asta.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Pana in momentul de fata, Ryu Murakami. Am adorat "Piercing", dar m-am scarbit de restul. Poate si Haruki Murakami, but I'm not that sure how I feel about him yet.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Undeva intre 200-300. Poate chiar 400-500 atunci, demult, cand mi-am propus sa recitesc "Harry Potter si Ordinul Phoenix" intr-o singura zi.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Nu obisnuiesc sa recitesc carti, asa cum nu prea obisnuiesc sa revad filme. Cred totusi ca din "Sabotaj din iubire" (A. Nothomb) am recitit frecvent fragmente. Si i-as reciti romanele lui John Green oricand (poate cu exceptia lui "An Abundance of Katherines").

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Mara. Din tot tot tot sufletul meu. Urasc stilul lui Slavici iar Mara mi s-a parut apogeul agoniei mele.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"The Virgin Suicides" si "Prozac Nation" sunt primele care imi vin acum in minte. Sunt superbe, sublime, cu fraze ample, minunat construite, exprima atatea, dar sunt atat de greoi si de apasatoare, ca nu cred ca as mai rezista unei alte lecturi.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Cele mai greu de gasit, cartile primite in dar de la diverse prietene si publicate de ele, antologia de dadaisme din clasa a 8a si, cel mai probabil, colectia mea de carti in engleza, care mi-e cel mai draga.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
De cativa ani incoace imi tot propun sa ajung la ilustrul 50, dar nu am reusit pana acum. Ma opresc pe undeva pe la 40-43. Anul asta poate chiar mai putine.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca personala aflata in continua crestere (am patima achizitionarii de carti, e oribil cand intru in librarii si am bani la mine). Also, Libraria Humanitas de pe Balcescu. E cel mai genial loc din tot orasul.

10) Primul roman citit ? Si, in cat timp l-ati citit
.
Nu imi amintesc. Sa fi fost Harry Potter? Sa fi fost "Fetita celei de a sasea luni"? Sau ceva din Cronicile Wardstone? Sau o carte de la Witch. Sau una din colectia aceea cu minunile lumii. Chiar nu mai imi amintesc, dar probabil ca am citit-o in vreo doua zile, spre disperarea parintilor mei cand mergeam la ei si le ziceam ca vreau alta.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de DreamGirl - 21-10-2013, 10:05 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.602 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.653 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)