Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#1 Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
Sincera sa fiu, am citit atat de multe carti impresionante incat nu stiu daca as putea da un singur titlu, pentru ca impresionant este un atribut pe care il acorzi unei carti care te-a marcat intr-un fel sau altul, fie ca ti-a schimbat gandirea sau a contribuit la formarea unor idelogii proprii, te-a emotionat sau teleportat intr-o realitate alternativa sau te-a facut sa razi pur si simplu. Aici voi include "Ender's Game" de O.S. Card nu fiindca ar fi cea mai geniala carte SF scrisa, dar pentru impactul care l-a avut la vremea respectiva asupra mea si este si motivul pentru care am inceput sa citesc mult sci-fi. Mai includ de asemenea "Unseen Academicals" a lui Terry Pratchett care m-a introdus in lumea Discworld fiind scrisa in stilul deja cizelat al autorului. Pendulul lui Foucault de Umberto Eco merita de asemenea mentionat doar si pentru volumul imens de informatii pe care mi le-a facut cunoscute cat si fiidca a fost candva sursa mea de inspiratie pentru multe trairi poetice. Si lista poate continua.

#2 Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?

Cred ca as putea sa spun David Gemmell, mi-a placut mult Winter Warriors din Saga Drenai, dar cand am incercat sa citesc "Legend" pur si simplu n-am reusit. Tot elementul epic parea fortat si foarte sec asa ca m-am oprit cand am vazut ca imi irosesc timpul.

#3 Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Depinde ce inseamna "o zi", depinde de cat de greu se citeste cartea respectiva, de marimea scrisului, asezarea in pagina si marimea capitolelor etc. Am citit spre exemplu "The Deathly Hallows" a lui J.K.Rowling in doar o singura zi si avea in jur la 700 de pagini. Am citit de asemenea "A clash of kings" de George R.R. Martin in cam o zi jumatate si cartea are mai bine de 800 de pagini.

#4 Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?

Nu prea am timp sa recitesc carti pentru ca am atatea pe o lista ce continua sa creasca incat ar insemna sa nu dau sanse altor lucrari sa imi devina la fel de apropiate. Acum ma gandeam sa recitesc "Life of Pi" de Yann Martel pentru ca trebuie sa apara ecranizarea si as vrea sa fac o comparatie mai precisa.

#5 Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Nu ma agit sa port ura fata de o anumita carte, ci fata de publicul consumator care sunt niste drone crescute in eprubeta ca fanele Twilight, 50 Shades of Gray, Hunger Games etc

#6 Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"The Trial" de Franz Kafka, cartea respectiva a fost atat de dubioasa, bizara si ametitoare (mai ales ca a fost publicata post-mortem si era neterminata) incat pe cat de mult am iubit-o, nu as rezista sa o citesc iar. Si aici pot mentiona iar "Pendulul lui Foucault", din moment ce mi-a luat cateva luni sa termin primul volum numai. Si in general nu prea as mai reciti, mai bine fac loc altor carti. Eventual dupa cativa ani.

#7 Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Mi-ar lua prea mult timp si efort sa incerc sa le salvez pe toate, dar as salva seriile: Discworld, Dune, Lord of the rings, A song of Ice and Fire, Foundation, Robots, Sherlock Holmes... ergh, yeah, sunt prea multe, nu are rost sa le insir.

#8 Cate carti cititi in medie, pe an ?
In jur la 30-40 pe moment, cand o sa ma intorc la studii probabil o sa am timp de mai multe.

#9 Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Mie imi e egal, de obicei imi cumpar cartile cand imi permit de pe oriunde, de la duty free din aeroport pana la supermarketuri sau comand pe internet de pe book depository sau amazon.

#10 Primul roman citit ? Si in cat timp l-ati citit...
Cred ca "Legendele Olimpului" de Alexandru Mitru, sau poate cartea de basme rusesti sau poate colectia de basme ale lui Hans Christian Andersen sau a Fratilor Grimm. Nu imi aduc aminte, au trecut vreo 16 ani de cand am invatat sa citesc.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Lia - 23-11-2012, 06:33 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.577 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.632 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)