Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
Robing Hood, Henry Gilbert.
A avut tot ce avea nevoie si chiar mai mult; nu am crezut ca o sa pot plange la o carte sau ca voi simti atata nevoie de un erou pentru zilele noastre. Si mi-a mai placut ca si carte Omul invizibil, de H. G. Wells -sfarsitul a facut sa imi placa atata carte, un om, neinteles, murind urand societatea si societatea urandu-l pe el, nimeni sa ii fie alaturi in ultima clipa.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Am citit diferite carti, dar nu sute, dar de la scriitori diferiti. Asa ca nu pot spune nimic. Dar cea mai idioata carte pe care inca nu am reusit sa o termin este Mara si traducerea din engleza in romana a volumelor Intrumente mortale e... groaznicaneplacuta, mai ales in unele parti cand creste tensiunea actiunilor.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cred ca in jur de 300. De obicei citeam aproape 200, insa Martorul a fost foarte captivanta (sper ca nu am gresit cartea).
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit (bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori (daca sunt)?
Vreau sa ma reapuc de Robin Hood si Omul invizibil, dar in rest...
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
Cred ca Mara de Ioan Slavici, desi o sa ii dau a treia/patra sansa pana la urma.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
106 Nu sunt eu cu recititul.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Cred ca cele care mi-ar atrage atentia sau cam asa ceva. Poate cele care m-au invatat ceva despre viata sau cele pe care mi le-am dorit atata amar de vreme.
8) Cate carti cititi in medie, pe an?
In clasa a VIII-a citeam mai multe, acum cu clasa a IX-a nu prea am apucat, desi citesc o carte foarte interesanta cu un psihopat care jupoaie femeile de par (eu si psihopati = conextiune).
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Sau biblioteca bunicii?
Biblioteca. Desi am vreo 4-5 cumparate de la librarie (poate 7-8). Si nu am bunica.
10) Primul roman citit? Si, in cat timp l-ati citit...
Poate Omul invizibil (sunt cam 89% sigura). L-am citit cam intr-o zi jumatate sau doua.
11) -yo, nigga-
Am carti care as vrea sa le citesc si am citit si alte carti care mi-au placut ideea si personajele, dar traducerea ma lasa rece (mai ales dupa ce ma uitam pe varianta originala, in engleza) etc.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de yaoi maniac - 06-11-2012, 09:51 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.602 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.653 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)