Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Mhm... Impresionata raman la fiecare carte citita, dar cea care a starnit in mine niste sentimente cu totul ciudate si speciale a fost "Magicianul" de John Fowles. Nu cred ca voi mai citi o carte care sa imi trezeasca atatea sentimente si care sa ma faca sa vreau sa stau numai cu cartea in mana.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu chiar... Au fost carti ale unor autori care nu au fost la fel de reusite ca celalalte, dar rece nu are cum sa ma lase o carte.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cred ca mai mult de 500. Daca e ceva interesant si intr-adevar am timp si dispozitie citesc oricat de mult. Pentru mine e relaxant.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Nu am recitit carti pana acum dar as face-o cu placere cu toate cartile pe care le-am citit, pentru ca fiecare are cate ceva special si mi-au placut toate in mod deosebit. ^.^

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
"Anna Karenina". Eu sunt pur si simplu terorizata de aceasta carte. Nu o suport defel... Si in rest ar mai fi cartile ca: "Fratii jderi", "Mara" (cartea asta este una care a contribuit al antipatia mea fata de autorii romani... -.-) si alte carti cu caracter istoric sau memorialistic scrise de autori romani. Nu ma atrage literatura autohtona si ma feresc ca de naiba de ea.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Hmm... 39 Sa ma gandesc. "Enigma Otilei". Mi-a placut, insa nu as mai citi-o pentru ca sunt sigura ca m-as plictisi dupa primele pagini. Nu a fost o carte la care sa spun: Wow, da, merita si trebuie citita! Nu, a fost undeva la mijloc si nu cred ca va trece de aceasta mediocritate, in ochii mei.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
"Magicianul", "Daniel Martin", "Iubita locotenentului francez" de John Fowles, "Antichrista", "Igiena asasinului", "Catilinarele", "Sabotaj din iubire", "Cosmetica asasinului", "Acid sulfuric" de Amelie Nothomb, "Portretul lui Dorian Gray" de Oscar Wilde, "Cosmarul" de Alex Marinescu, "Madame Bovary" de Flaubert, "Chemarea strabunilor", "Colt Alb" de Jack London, "Umbra", "Chinuieste-i pe copii", "Vocile" de John Saul si muuulte alte carti pentru ca vreau sa citesc cat mai multe. ^_^
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Anul asta am citit peste cincisprezece, cred. Sau mai mult.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca. Nu prea ma dau in vant dupa cumparatul de carti, mai mult pentru ca s-ar putea sa am deceptia de a nu-mi placea cartea cumparata.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Primul roman? Cred ca "Baltagul". A fost o carte usurica si stiu ca am citit-o in doua zile al urgenta pentru ca imi trebuia la scoala. Oh, nu. A fost "Aventurile lui Tom Sawyer" si am citit cele doua carti in vreo saptamana.

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
If you say. Mie mi-ar fi placut sa mai raspund. Iubesc cartile. :X ^_^
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Clau~ - 27-08-2012, 03:14 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.582 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.634 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)