Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Nu e o decizie usoara. De fiecare data cand ma opresc din gandit si aleg o carte, imi trece prin cap alta. o sa spun totusi "Memoriile unei gheise" de Arthur Golden, "Marile sperante" de Charles Dickens si "Dragostea in vremea holerei" de Gabriel Garcia Marquez.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Exista cativa autori carora le-am citit o singura carte, dar nu pot spune ca pe celelalte am incercat sa le citesc si m-au lasat rece. Nu stiam ca respectivii au mai scris altceva, am cartile dar nu am apucat sa le citesc, sau le-am descoperit cand deja nu mai eram in categoria de cititori vizata.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cam 600, din "Harry Potter si Talismanele Mortii"
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Am citit de 9 sau 10 ori toata seria "Harry Potter". Cred ca as putea sa citesc de atatea ori toate cartile cu Sherlock Holmes, "Jocurile Foamei" si "Memoriile unei gheise".
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
"La Medeleni" de Ionel Teodoreanu. Am incercat s-o citesc, n-am mai suportat dupa cateva pagini si din clasa a 5-a pana acum nu cred ca am avut o carte sau culegere de limba romana in care sa nu fie un fragment din chestia asta.
6) Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"Twilight"&sequels, de Stephenie Meyer. Ok, eram mica, am citit, mi-a placut. Toate bune si frumoase, pana mi-a venit ideea s-o recitesc. Atunci mi-am dat seama cat de plictisitoare poate fi.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Probabil as lua cartile care ar fi cel mai aproape de mine, pe baza ideii ca sunt acolo tocmai pentru ca le-am citit si recitit. Daca imi ia totusi foc biblioteca, va spun exact ce am salvat.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Cam 50. <- Edit: Nu stiu, nu le-am numarat niciodata, m-am cam dat mare aici, dar facand o medie a numarului de carti din lista mea de pe Goodreads, ies totusi vreo 50.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Librarie. Sunt un dezastru cu cartile. Imi plac, dar le pierd, le murdaresc de ceai, ciocolata, suc sau altceva, se rup pagini, imi iau notite. In plus, imi vine cheful sa le recitesc in cele mai abstracte momente, si pentru asta trebuie sa le fi cumparat.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
"Harry Potter si piatra filozofala", in clasa I, cam intr-o zi.
[Imagine: tumblr_lv3rziB5Jg1qcnuye.gif]



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Skywalker - 28-06-2012, 02:11 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.582 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.634 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)