Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#96
1. Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare? - Nu prea stiu ce sa spun. Vezi tu, sunt inca o multime de carti pe care vreau sa le achizitionez (personal nu-mi place sa le citesc pe net/tableta - e mult mai frumos sa ti o carte in brate, sa simti ca citesti), biblioteca scolara fiind sursa mea, apoi libraria, insa rar apuc sa-mi cumpar catile singura (mai mult le primesc cadou). Asadar, nu as putea sa ma pronunt sigur. Totusi, din tot ce am citit pana acum, cel mai mult mi-a placut "Memoriile unei Gheise" - de Arthur Golden, o carte intr-adevar superba.
2. Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece? - Nu, nu cred, cel putin nu inca.
3. Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti? - Am terminat primele doua volume din "Junalele Vampirilor" intr-o singura zi.
4. Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Pana acum am citit "Jurnalele Vampirolor" de doua ori, "Memoriile unei gheise" la fel. As mai vrea sa recitesc "Invitatie la vals", pentru ca mi-a placut foarte mult.
5. Care este cartea pe care o urasti din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
N-am dat peste asa ceva, inca.
6. Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"Crima si pedeapsa" a fost un roman superb, dar la inceput putin plictisitor. De aceea, nu as mai vrea sa recitesc cartea. Totusi, as reciti unele pasaje.
7. Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Cele Fantasy, S.F, Historical.
8. Cate carti cititi in medie, pe an?
Pe anul asta am citit 12 carti, pana acum (unele serii cu mai multe volume, dar nu conteaza), asa incat, sper ca pana la sfarsitul lui sa ajung la performanta de 30 carti citite.
9. Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
La biblioteca merg saptamanal/2sapt. In schimb, la librarie mai putin. Cartile pe care vreau sa le iau sunt in mare parte destul de costisitoare, dar nici nu vreau sa le iau de la anticariat. Ce merita cu adevarat le cumparr noi, si le pun in mica mea biblioteca personala.
10. Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Romanul adolescentului miop - cateva zile, nu mai retin, e ceva vreme de atunci. L-am recitit anul acesta.
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Niska - 06-05-2012, 09:56 AM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.598 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.651 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)