Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#90
1. Care este cartea care te-a impresionat cel mai tare?
1984 de George Orwell. A fost prima carte de genul respectiv citita si am ramas marcata. Si de asemenea si Lord of the Rings de Tolkien. Am ramas impresionata la dedicatia care a avut-o pentru acest univers nou creat.

2. Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Anne Rice, dar mi-au placut mai multe carti. In schimb, Vittorio, Merrick, The Mummy si Violin m-au cam lasat rece.


3. Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte / carti?
Undeva pe la 400 de pagini, daca nu mai mult. Cand eram mai mica, am citit Harry Potter and the Half Blood Prince intr-o zi iar mai recent, Chirs Wooding - The Fade, terminat intr-o zi jumate.

4. Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit (bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori (daca sunt)?
Lord of the Rings de Tolkien si seria Tales of the Ketty Jay de Chris Wooding.


5. Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
Twilight. Pe langa acea carte, pana si Clive Barker suna interesant ( and I freaking hate Barker )


6. Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Vampirul Armand de Anne Rice.


7. Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Cartile mele preferate presupun...dar sunt cam multe sa le iau intr-o singura tura.


8. Cate carti cititi in medie, pe an?
30-40...daca am timp anul respectiv chiar 50.

9. Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Sau... biblioteca bunicii?
Librarie, ca la biblioteca am impresia ca poti doar sa imprumuti carti. I like to own them. Apoi, biblioteca bunicii si apoi biblioteca.


10. Primul roman citit? Si in cat timp l-ati citit.
Colt Alb. Cred ca in 2 zile sincer. Mi-a placut foarte mult cand eram copil ( inca imi place )



[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de DiZ - 21-11-2011, 12:55 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.599 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.651 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)