Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#72
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?

Dear God, now that a Hell of a question. Nu vreau sa spun ca am citit nemaipomenit de mult, desi mda, am citit la viata mea destul. Ca urmare nu pot alege numai o carte, răspunsul ar fi depinde. Depinde de actiune, de gen, de modul de a impresiona. Una dintre ele ar fi Love is Hell, o antologie de love stories cu sfarsit tragic. Bineinteles ca nu toate povestioarele m-au impresionat in aceeasi masura insa, una a facut-o in mod special. Thinner than water de Justine Larbalestier. Nu cred ca I cried my eyeballs off la o chestie cum am facut-o atunci. De asemenea a fost Micul Print, cartea copilariei mele, care o sa mi ramana pe deplin pe lista de favorite, si o sa iau lista cu mine in mormant. ^^

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale
lui te-au lasat rece?

Mda, aici pot aduce ca exemplu tot Justine Larbalestier. Am incercat, dupa Thinner than water sa citesc Liar, insa nu m-a incantat absolut deloc. Poate pentru ca era audiobook in primul rand, dar totusi autoarea nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor mele. De asemenea Cecelia Ahern e unul din cazurile care merita mentionate. Am citit Love, Rosie care mi s-a parut super brilianta, dupa care am incercat cu P.S I love you si m-a lasat rece, pe bune!

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

Hm, nu-mi amintesc. Probabil pe undeva pe la 800, avand in vedere ca Harry Potter mi-a captata atentia foarte mult la vremea lui. Insa acum, lately, de cand incep sa exclud Harry Potter din intrebari, cred ca cel mai mult a fost undeva la 520 cu Jocurile Foamei. Sau nu, stiu…670 si ceva cu E cineva acolo?de Marian Keyes. Mda. A fost foarte catchy.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

Micul Print fara doar si poate, in rest nimic. Nu sunt o persoana careia sa ii placa sa refaca ce a facut deja. So yeah. Dar oricum Le petit Prince ramane undeva in sufletul meu, si cred ca o pot citi nu de 6 sau 60 de ori ci de 600.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

Breaking Dawn, doamne dar chiar nu vreau sa spun o asemenea chestie care poate fi luata drept blasfemie de fani, dar nu ma pot abtine. I hated it. Mult mai mult decat am urat Ion in liceu. Restul e tacere.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Hush, Hush de Becca Fitzpatrick. Nu cred ca as mai citi-o desi mi-a placut la nebunie. I mean the male character was the living definition of a real guy. Mda, he was a bad ass, ca sa nu mai zic ce replici geniale avea. Deci, as much as I’d enjoyed it, nu as mai deschide-o, desi imi place coperta. [shallow].

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Nu-ti pot raspunde la asta. E atat, dar atat de dificil. Avand in vedere, in primul rand ca nu am citit asa de multe carti incat sa stiu ce merita salvat si ce nu.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Ehm, undeva pe la 250-300. Depinde cat de busy e anul si de mood-ul meu general. Mda citesc mult, nu sunt constanta. Cateodata am chef sa citesc cateodata nu, dar si cand am chef, e greu sa ma las. Mda a devenit pentru mine ca mancatul. ^^

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

Cred ca nici una nici alta.Asta daca nu cumva se pune la socoteala biblioteca virtuala. Cea din eReader.Dar bineinteles si biblioteca e o optiune, cat despre librarii, mi-e frica sa intru avand in vedere ca imi e foarte greu sa ies. E ca si cum as intra in Narnia.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

35 Mai…nu imi amintesc autorul ci numai titlul. Ciudat, a fost o carticica foarte interesanta. Cred ca mi-a luat o zi mai ales pentru ca eram ceva aproape de a baby!

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Ideal. Chiar a fost de-ajuns^^
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.




Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Chlo - 29-05-2011, 01:05 AM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.590 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.635 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)