Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#71
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Greu de spus...prima carte care mi-a placut nespus (si m-a influentat sa devin bookwormul de azi)a fost "Cei trei muschetari" de Dumas.Dupa a urmat "Harry Potter" de J.K Rowling ,Saga Cavalerilor de Ioan Dan(Curierul secret,Cavalerii si Taina Cavalerilor)si Mizerabilii de Hugo.Iar in prezent,cartile care m-au dat pe spate cel mai tare (anul asta cel putin) sunt Ender's Shadow,Shadow of the Hegemon,Shadow Puppets,Shadow of the Giant,Ender's Game si Ender in Exilde Orson Scott Card (sunt placut surprinsa ca exista fani d-ai lui nenea Orson p-aici)Si cat p-aci sa uit,Cocosatul de Paul Feval.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Pana la momentul de fata,doamne ajuta,nu.Cel putin din cate imi amintesc pe moment.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Daca nu ma lalai (prost obicei d-al meu) pot ajunge la performanta de a termina o carte intr-o zi (desi cand au existat astfel de exceptii am cam uitat sa mananc si sa dorm).Maximul cred ca ar fi 200-300 de pag pe zi (fara alte acitivitati si/sau manacare,apa,somn,toaleta etc).Am ajuns pe la nr asta de pagini la Puntea suspinelor(desi tr sa recunos faptul ca pagina era destul de mica),Harry Pooter and the Order of the Pheonix si la Ender's Shadow.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Sunt multe carti pe care le-am citit si rascitit( si-n romana si-n engleza),dar unele pe care le pot citi l ainfinit sunt Muschetarii de Dumas,Cavalerii de Ioan Dan,Toate cartle lui Orson Scott Card pe care le-am citit pana l amomentul de fata,Harry Potter si...poate Scaramouche de Sabatti...Puntea Suspinelor de Zevaco...Mizerabilii...etc.Si din nou cat pe ce sa uit ,Cocosatul de Paul Feval.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Baltagul.Crap doar daca ma gandesc la ea.E efectiv insipida.Sti de la inceput ce se intampla si tr sa te tarsai dupa o muiere sa elucideze si ea maretul mister.Mi-a luat o saptamana s-o citesc.Si Amintiri dintr-o calatorie de Hogas.A trebuit sa o citesc intr-o noapte (ca ne ameninta profa ca ne da test din ea a doua zi)si numai dupa primele cateva pagini a fost cv de genul,kill me softly dude,can't take it anymore!

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
La rascruce de vanturi( nu prea m-am omorat dupa ea ce-i drept...protagonistii erau cam sariti)Mandrie si prejudecata(simpatica,dar o data mi-a fost de ajuns),Jane Eyer (a mers pe moment dar acum n-as mai avea rabdare),Cronicile din Narnia (tot asa,pe moment au fost super tari dar acum n-as mai putea sa le citesc)Laleaua neagra,Contele de Monte Cristo etc.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
In primul rand nu as vrea sa ma aflu intr-o astfel de situatiune oribila.Dar ,de dragul distractiei,ori as lua totul la spinarea,ori,trecand prin foc si para,as stinge incendil!(desi n0ar avea curaj focul sa se aprinda in biblioteca mea...avem,o legatura profunda,ce nu poate fi atinsa de nimeni si nimic!Don't you dare touch meh precious books!)Bineinteles,m-as zbate numai pt cartile ce merita citite.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Habar n-am...citesc cand pot,cat pot...cat de mult posibil.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca personala(care cuprinde cartile stranse de parinti,de sora-mea,de mine...si mosteniri de la bunici)La vara in schimb planuiesc sa fac un pas maret in cariera mea de bookworm si sa ma impritenesc cu Biblioteca Judeteana.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Colt Alb cred..sau Fran Ursul Polar...nu mai stiu exact care pt ca le-am citit p-amanadoua in clasa intai...In fine,mi-a luat in jur de 2-3 zile de caciula.Frumoase carti pt varsta aia...

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Can't wait for Shadow in Flight!!!!Gambate,Orson-tousan!!!!!!!
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de noname... - 06-05-2011, 10:38 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.595 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.651 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)