Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#69
(05-05-2011, 03:04 PM)Unia A scris:
6) Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Jocul lui Ender, de Orson Scott Card. A fost interesanta, dar nu mi-a prea placut.

Am ramas un pic perplexa si oarecum muta.

1. Nu cred sa fie una singura in momentul de fata, dar sunt o mare fana a lui O.S. Card, Ender's Game si Children of the mind fiind preferatele mele. De asemenea am iubit Foundation I si Prelude to Foundation de Isaac Asimov si ador Discworld series de Terry Pratchett in foarte mare masura.

2. David Gemmell, mi-a placut mult Winter Warriors, dar Legend nu am putut sa o sufar, de aceea nici nu am terminat-o desi mai aveam putin din ea.

3. Pot termina o carte intr-o singura zi, daca nu sunt deranjata in niciun fel. Marti am citit linistita in mini-bar store 120 pagini din The Girl with the Dragon Tattoo, de Stieg Larsson, in nici doua ore.

4. Cred ca as putea sa citesc Unseen Academicals iar cu o placere nemarginita, si pana si seria HP mi-a placut destul de mult. M-a facut sa realizez cat apreciez genul high fantasy.

5. Nu am asemenea carti, adica da am renuntat la Legend si la Middlesex a lui Jeffrey Eugenides, dar nu pot spune ca le urasc cu patos. Chiar dimpotriva, cea din urma e foarte bine scrisa si poate voi incerca sa o termin candva. Nu mi-a placut Maitreyi in schimb, dar asta a fost demult si era obligatorie. Ah, si sunt printre putinele persoane care nu au putut termina The portrait of Dorian Gray.

6. Sunt multicele: Jane Eyre, Wuthering Heights, Great expectations, pana si de curand citita Kafka on the Shore de Haruki Murakami. The King of Torts a lui Grisham, Dead over heels a lui Charlaine Harris...

7. Toate titlurile de Asimov, Pratchett, Anne Rice, Murakami, O.S. Card, Frank Herbert, J.R.R. Tolkien, J.K. Rowling, Milan Kundera, Douglas Adams, Christopher Moore, Phillip K *****, Neil Gaiman, Ursula K. le Guin... In general scriitori de SF/ Fantasy.

8. De anul asta am un goal de 30. Am citit deja 9 si am trei la jumatate.

9. Biblioteca personala. M-am mutat in alta tara, nu am cum sa caut prin alor mei si cea judeteana e in greaca. Cumpar carti si am o colectie masiva de e-books.

10. Nu-mi aduc aminte exact, s-ar putea sa fi fost Calatorie catre centrul Pamantului de Jules Verne, probabil vreo 2 zile. Cand eram copil aveam mai mult timp de carti.

11. Cartile care le citesc acum sunt: Alice in Wonderland and Through the looking glass de Lewis Carrol, The Girl with the Dragon Tattoo, Philosophy in the boudoir de Marquis de Sade si Wyrd Sisters de Pratchett.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Lia - 05-05-2011, 04:28 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.586 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.634 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)