Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#68
1) Care este cartea care te-a impresionat cel mai tare ?
Odiseea 2010 de Arthur Clarke. Nu atat prin filozofia despre fiintele care nu mor, ci prin peisajele spatiale descrise acolo. Nu ma puteam satura de pasajele in care descria Jupiter.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Mi-a placut la nebunie Ocolul pamantului in 80 de zile, de Jules Verne, dar nu am putut sa citesc nimic altceva de el. Sunt prea tehnice pentru mine.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
300, 300 si ceva. Dona Alba, literatura obligatorie. Nu mi-a placut, dar am citit al doilea volum intr-o zi pentru ca trebuia sa il termin.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Exploratorul, de Jack McDevitt (primul Sf pe care l-am citit), De veghe in lanul de secara, de J.D. Salinger, Odiseea 2010, de Arthur Clarke si 320 de pisici negre, de Rodica Ojog Brasoveanu. A si Ocolul pamantului in 80 de zile, de Jules Verne.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Ion de Liviu Rebreanu si Mara de Slavici. Nu pot sa aleg intre ele, dar le urasc din toata inima.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Jocul lui Ender, de Orson Scott Card. A fost interesanta, dar nu mi-a prea placut.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
320 de pisici negre, de Rodica Ojog Brasoveanu (pentru ca o ador), Odiseile lui Arthur Clarke, Ciresarii si De veghe in lanul de secara.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Cate am timp.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Librarie. Imi place sa am cartile in biblioteca personala.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Ocolul pamantului in 80 de zile. Nu mai stiu cat timp mi-a luat, e mult de atunci, dar stiu ca am adorat-o.

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns.
Ok...
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine




Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Unia - 05-05-2011, 03:04 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.579 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.632 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)