Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#52
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?

Au fost mai multe, cred. In orice caz, cartea mea de suflet ramane " Regina de gheata" de Alice Hoffman, nu atat pentru povestea in sine care m-a uimit, ci pentru complexitatea personajului principal si a modului aproape bizar de a gandi.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalalte carti de-ale lui te-au lasat rece?

Ma indoiesc, chiar nu-mi amintesc sa fi patit asa ceva, dat fiind ca eu foarte rar prind carti scrise de acelasi autor, in ciudat faptului ca am tendinta sa caut asa ceva.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

A fost o carte intreaga atunci- " Portocalele nu sunt singurele fructe " de Jeanette Winterson, carte pe care am devorat-o pur si simplu( are*checking* 207 pagini). Si cred ca a mai fost un volum din "Ciresarii", de Constantin Chirita- in vara aia nu am prea avut acces 'in lume' asa ca m-am pus serios pe cititi.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

As citit la nesfarsit "Regina de gheata", scrierile lui Poe si schitele/teatrul lui Caragiale- nu ma intreba de ce, am slabiciuni pentru aceste opere.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

"Adela" lui Ibraileanu pe care mi-au trebuit ani lumina sa o termin si de care n-o sa ma apropiu cat traiesc.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Cred ca majoritatea pe care le citesc, nu le-as reciti, chiar daca mi-au lasat o impresie foarte buna si m-au captivat- am tendinta sa ma plictisesc relativ repede de o carte si uneori chiar ma streseaza, in ciudat faptului ca subiectul imi place intr-o anumita masura.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Ar fi o lista extrem de lunga... Poe, Bacovia, Stanescu, Anne Rice- ' Cronicile vampirilor'- Blandiana, Sorescu, Shakespeare, Hoffman- 'Regina de gheata' - , Goebel- ' Torturati-l pe artist' - Winterson, Caragiale, Verne- toate romanele- , Hugo- ' Mizerabilii' si restul - , Golden- 'Memoriile unei gheise' , Carroll- ' Alice in Wonderland' ( singura editie pe care o am) si multe, multe altele- mi-e cam lene sa scriu, nu de alta.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Nu prea stiu- intr-o vreme am tinut un fel de evidenta, dar tot uitam sa-mi notez ce citeam. Stiu doar ca in general in vacanta de vara citesc in jur de douasprezece carti; in rest, habar n'am( rezultatul ar fi variabil, dat fiind ca poate nu in fiecare an am timp sa citesc un anumit numar).

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

In general biblioteca- fie a mea, fie de la scoala( am mea in principiu pentru ca am cartile pe care mi le doresc, la cealalta recurg doar atunci cand nu am ceva pentru ora de romana). Imi plac si librariile, adevarat, dar trec mai rar- acum cu seriile de la Adevarul cumpar foarte rar carti de la librarie, dat fiind ca sunt si destul de scumpe.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

Cred ca a fost "Insula misterioasa" de Jules Verne- doar cred, nu-mi amintesc prea bine- si tin minte ca l-am terminat intr-o luna- nu prea imi placea mie sa citesc pe atunci.

11)no idea... las ca v-a fost de-ajuns

If you say so>.<
She is a living existence of selfishness.




Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Rouge - 24-10-2010, 09:50 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.603 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.655 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)