Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#48
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?

Cred ca Dune 4 E o serie geniala, scrisa de un autor genial, cu un subiect genial 4
Asta sau Ender's Shadow, o alta carte care mi-a placut foarte mult si pe care am citit-o pe telefon 21

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?

Hmm, nu cred 39 Nu imi vine nimeni in minte

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

Nu stiu exact cate pagini... Dar tin minte ca erau vremuri in care devoram cate un roman-doua de Jules Verne pe zi.
Probabil ca pot trece lejer de 2-300 de pagini daca ma apuca nebunia. Cand m-am apucat de Dune cel putin, numai asta facea: trezirea la 8-9, citit pana la 3, cand trageam un pui de somn, ma trezeam pe la 4-5 si citeam iar pana la 2 noaptea. A doua zi o luam de la capat 21

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

"Insula Misterioasa" de Jules Verne
"Calatoriile lui Nils Holgerson prin Suedia" de Selma Lagerlof
"Aventurile lui Tom Sawyer" de Mark Twain
"Micul lord" de Francis H. Burnett
...si ar mai fi sigur, dar nu imi vin in minte acum. Pe toate le-am citit de mai mult de 6 ori. Cele mai multe intra insa la categoria Carti pentru copii

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

"Fratii Jderi" de Mihail Sadoveanu.
In general mi-au placut operele lui, dar Fratii Jderi nu am putut sa o citesc 22 Pur si simplu nu am putut...

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Nu cred ca stiu astfel de carti 39 Cam as vrea sa recitesc toate cartile care mi-au placut.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Pe cele de care as fi atasat emotional, desigur 10
Cartile cu autograf, cartile primite cadou de la cineva drag.. Sau, de ce nu, cartile foarte rare.
Altfel, nu vad de ce m-as obosi sa salvez o carte care, desi imi place foarte mult. poate pieri in flacari fara a cauza prea multe probleme, gasindu-se foarte usor prin librarii.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Acum foarte putine. Poate chiar sub 10..
Nu mai am timpul de alta data 2

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

Biblioteca bunicilor, clar 21

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

Chiar nu mai tin minte... ._.

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Ok



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Flaw - 14-09-2010, 01:35 AM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.611 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.658 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)