Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#43
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?

Pai.. daca ar fi sa imi scanez memoria care si asa a inceput sa subrezeasca, as zice ca... "Culoarul Mortii" de King. E o carte foarte trista, iar povestea se apropie oarecum de realitate, deoarece nu sunt foarte multe scene SF... Mai mult Horror... Am plans la ea, desi nu pot spune asta despre prea multe carti.



2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?

Sa ma gandesc... Nope...nu cred sa fi patit asta vreodata... de obicei ma implic foarte tare in actiunea unei carti, chiar daca ea nu e foarte buna... Deci nu! Nu imi amintesc sa fi avut vreun astfel de autor...




3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

21 asta e o intrebare capcana... Pai.... 400 intr-o zi.. Daca nu ma insel. Si nu numai dintr-o carte ci din doua. Am terminat intr-o zi Krucifix de Serge Brussolo si m-am apucat imediat de Haita tot de acelasi autor. Addictive I may say 21



4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

Asta e o intrebare buna. Pai, de atat de multe ori as citi toate cartile de King. Nu m-as limita numai la una sau numai la o serie. hmm.. cat priveste cartile pe care le-am citit de sase sau chiar de mai multe ori, as zice seria Harry Potter. Chiar mi-au placut, iar la partea a sasea am stors si cateva lacrimi.



5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

21 nu am o astfel de carte si nu as ura niciodata o carte. De obicei ma stresez cand ma gandesc la personaje, niciodata la cartea in sine. Dar daca e sa ma gandesc la asta.. as zice Madame Bouvari si Manastirea din Parma. Cartilea astea au cele mai antipatice personaje pe care le-am "cunoscut" vreodata. Prima prezinta o femeie usoara care nu gaseste alta scapare din probleme decat prin sinucidere (si tot pe altii invinovateste dupa ce ca ea e cea care a calcat stramb, nu o data ci de cel putin trei ori), iar a doua contine o pereche care pur si simplu ma dispera: Matusa si nepotul... feh.. ce sa le faci.. is italieni...



6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Asta e clar : Mizerabilii de Hugo. NU v-as putea spune exact de ce.. poate pentru ca e mai usor sa ma uit la film decat sa imi pierd viata prin catacombele din cele cinci volume a cate 500 de pg pe care le am.



7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Pai, mai intai toata colectia de SF-uri, horror-uri, fantasy; apoi romanele lui Dumas (tatal, nu fiul.. ala e un ciudat). Si apoi nu stiu... cred ca as incerca sa sting focul nu sa salvez cartile... Iubesc cartile nu as vrea sa vad nici una arzand. That makes me sad 2



8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Cel putin 20... dar nah.. citesc si eu cat pot.. in medie iau cate 3 volume de la biblioteca... si le citesc in 2 saptamani.. dar am momente cand nu vreau sa citesc.. deci.. cate pot.. nu am o medie.



9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

Ca sa le iau in oridine: Biblioteca mea, librarie, biblioteca mare (sau judeteana.. spunetii cum vreti) si apoi cea a bunicii. De obicei ma duc la aia mare ca sa nu ma mai complic. Mai e si biblioteca scolii pe care o frecventez, dar dintre toate, cea a bunicii si aia a scolii sunt pe ultimul plan...



10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

Cei trei Muschetari de Dumas... cam in ... 2 saptamani, asta prin clasa a doua..sau a treia.. nu imi amintesc..



11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns

Crezi? as mai raspunde la cateva.. deja am prins avant... dar e bine si asa.. thanks for the .. questions
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de candy_cane - 06-09-2010, 10:55 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.604 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.655 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)