Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#40

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
  • Pe locul I.
    Sa zicem ca sunt putin cam obsedata dupa ideea din cartile Harry Potter, care m-a impresionat foarte tare - un copil, la un an, supravietuind unui blestem fatal, fara sa aiba bagheta, doar prin protectia mamei sale, care s-a sacrificat... M-a impresionat foarte tare, mai ales ca Harry supravietuieste de nu mai putin de sase ori impotriva celui mai Intunecat Vrajitor a acelor timpuri inainte de a fi implinit optsprezece ani este mai mult decat impresionant.

  • Pe locul II.
    Eragon iarasi m-a impresionat; el si Sapphira sa se lupte contra unui regat intreg, impreuna cu Piticii si un popor de oameni care sunt de partea lor si niste urgali. Faptul ca Eragon are o conexiune atat de stransa cu dragonul lui si ca este curajos si nu se da in laturi de la nimic... Fara egal, dar cu superiori.

  • Pe locul III.
    Povestea fara sfarsit ocupa locul trei - ce mult mi-as dori sa fiu in locul lui Bastian Balthasar Bux, ce mult as vrea sa-mi fac propria mea lume, lume fara sfarsit! Sa calatoresc impreuna cu Moartea Multicolora si sa salvez lumea prin faptul ca-i dau un nume nou Craiesei Copile. Asta m-a emotionat, la randul ei, enorm de mult, ocupand locul trei.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
  • Pe locul II...
    Cella Serghi . Am adorat si ador cartea Panza de Paianjen , dar restul cartilor ei, ca si Cartea Mironei m-au lasat cam rece; adica nu m-au impresionat prea mult - pentru mine, Panza de Paianjen ramane romanul meu preferat de la aceasta autoare, de la care mi-a tasnit ideea sa scriu o carte, pe care n-am indeplinit-o... inca.

  • Pe locul I...
    Stephnie Meyer, dar nu pot spune ca a sa serie m-a impresionat, dar a fost scrisa fara prea mare tambalau si a fost usor de citit, asta mi-a placut. In rest, ideea am urat-o, desi am citit cartile. Asa, sa trecem la de ce ma lasa rece celelalte carti ale ei... Pai, pentru ca nu mi-as cumpara Gazda in ruptul capului. Am citit fugitiv cateva pagini intr-o librarie si m-a lasat nu rece, de gheata.


3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
  • Locul II...
    Prima carte din seria Amurg, desi, cum v-am zis, nu mi-a prea placut. Am citit-o fiindca era usor de parcurs si pentru ca subiectul era interesant, cu vampiri si alea-alea, pana cand am descoperit ca Edward stralucea. Daca el e vampir, apoi eu sunt un om-lup si o sa-i tai nasul si o sa-i arunc al sau corp stupid de Mary Sue la masculin in foc.
  • Locul I...
    Harry Potter si Piatra Filozofala. Am citit-o intr-o zi intreaga, plus scoala. Am stat dimineata cu ea, noaptea cu ea, dupa scoala cu ea, in timp ce mancam cu ea, impreuna cu ea oriunde, pana cand am finalizat-o. O ador, de aceea am citit-o atat de repede... Ma mir si eu, dat fiind faptul ca pe-atunci nu ma pricepeam la citit repede, acu' vreo patru ani.


4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
  • Aici am doua locuri, nu trei, si nici n-o sa am in ruptul capului:
  • Locul I...
    Harry Potter... As putea citi seria de o mie si de o suta de ori, de si mai multe, as citi-o pana la sfarsitul vietii, pentru ca o A-D-O-R, cu litere de tipar. Ca sa zic si eu de cate ori am citit-o, o sa spun ca de aproape sapte ori (ultima carte din serie e aproape citita complet, mai am o suta si ceva de pagini); o citesc pe ascuns, fiindca mama nu-mi mai da voie sa citesc seria aceasta, spunand ca am parcurs-o de prea multe ori! Tiranie!
  • Si locul II...
    Black Beauty - am citit-o de nu mai putin de sase ori, ador povestea acelui calut, povestea lui care nu se va termina niciodata in mintea mea, poveste pe care o voi adora intotdeauna si pe care n-o s-o uit absolut deloc, poveste pe care o iubesc...

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
  • Pe langa seria Amurg, pe care o urasc din toate cotloanele inimii, nu-mi place Romanul Adolescentului Miop. Am inceput s-o citesc, dar n-am ajuns foarte departe, fiindca mi se pare ca sunt prea mica pentru aceasta, ori e ea prea mare pentru mine: nu-mi place absolut deloc si asta basta! Nu inteleg de ce toata lumea e cu dragostea in cartile astea... Pfft.



6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
  • Uite, intrebarea asta n-are raspuns pentru mine, absolut deloc. Ma uit acum prin camera, poate vad si eu, dar nu, nu, nu-mi apare in minte nici o carte pe care s-o fi placut si pe care n-as vrea s-o mai citesc. Uite, poate Eragon, poate ca nu. Nu stiu, nu stiu!



7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
NU!
  • As salva prima data seria Harry Potter, desigur, stiti motivele, asa-i?
  • Apoi as salva Eragon, desigur.
  • Mai apoi, Povestea fara sfarsit.
  • Bineinteles, Black Beauty.




8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
  • Nu prea multe, asta e sigur. Totul depinde de vointa mea.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
  • Librarie. Decat sa stau si sa citesc niste carti vechi de o mie de ani, mai bine merg la librarie si cumpar carti de-acolo, oricat de mult m-ar costa.


10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
  • Harry Potter si Pocalul de Foc. O luna am muncit la el, sa-l termin de citit.




Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de !Grindelwald - 22-07-2010, 02:23 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.596 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.651 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)