Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#31
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Cel mai tare m-a impresionat "Despre dragoste si alti demoni" de Gabriel Garcia Marquez. Descrierile au fost pur si simplu superbe, iar povestea de dragoste dintre calugar si acea fata care se credea ca e posedata a fost minunata. Este a doua carte pe care am citit-o la viata mea (dupa Memoriile unei gheise) si imi va ramane mereu in suflet. Finalul a fost fantastic.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Sincer nu prea cred ca sunt, sau cel putin... Ei bine, eu am incercat multi autori si aproape ca n-am citit doua carti de acelasi autor.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Am citit cel mai mult intr-o zi o carte intreaga, numita "Bridget Jones: La limita ratiunii" de Helen Fielding. Am ras cu lacrimi la ea. Avea 500 de pagini.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
La nesfarsit as putea sa citesc "Elevul Dima dintr'a saptea", seria Bridget Jones (Jurnalul lui Bridget Jones si Bridget Jones: La limita ratiunii), Memoriile unei gheise, Despre dragoste si alti demoni, Pana la lasarea serii, Douazeci si ceva, Accidentul, P.S. Te iubesc. De sase ori si poate si mai mult am citit seria Bridget Jones.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Scaunul singuratatii, de Fanus Neagu. Pur si simplu dezgustatoare, groteasca. " [...]se p... pe el din mers." era un fragment din roman. Mi s-a facut rau de-a dreptul si n-am reusit s-o termin.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Un tip la inaltime. A fost simpatica protagonista, dar nu se compara cu alte carti citite de mine. Finalul a ofst mult prea fericit pentru mine.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
As salva "O mie si una de nopti", Biblia, toate cartile lui Stephen King (hei, trebuie sa le lecturez urgent!), toate cartile pe care le-as citi la nesfarsit, toate comediile si toate romanele politiste.


8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Nu stiu... Cred ca vreo 20-25.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Prefer libraria, deoarece nu trebuie sa inapoiezi cartea la un termen limita, si nu trebuie sa ai grija sa nu ii indoi o pagina.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Memoriile unei gheise, si tot ce stiu e ca mi-a luat o buna parte din vacanta de vara (abia implinisem 8 ani si eram un noob in ce privea cartile)
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Ba nu, trebuiau 12 intrebari. 33



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Ops! - 08-04-2010, 08:08 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.598 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.651 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)