Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Capcana dragostei

#4
-Takasy, unde naiba te-ai ascuns. semnul intrebarii acolo -?- Iesi afara, iepuras. Am chef de putina distractie, no virgula acolo, inainte de si nu se pune virgula, doar in anumite, anumite exceptii si sti mai trebuia un i...:P prea bine ca
dezgustul fata de aceasta persoana, adyna_45 stie mai bine, dar cred ca nu trebuia virgula acolo care pentru el reprezenta un nimic.
-Ma cautati, domnule Kei semnul intrebarii din nou
Cu un glas mic, care cu greu incercase sa-l ascunda, a inceput sa-i puna intrebari “jucariei lui”. nu e tocmai corect : care cu greu...incarca.... cu un glas mic pe care incercase cu greu sa il ascunda...sau Desi incercase sa isi ascunda "intentiile", a inceput sa-i puna intrebari jucariei lui.
minti nu sunt sigura dak era virgula aici..e posibil , era sa-l faca gelos. Desi nu recunostea, seful lui era indragostit de el. ar fi fost mai bine sa specifici numele de Kai..asa eu inteleg ca Takasy nu recunostea..ca seful lui e indragostit de el...then again..it might be just me
-Sa iti sau un sfat: ar trebui sa iei lecti de la el aici sunt sigura ca nu e virgula , daca doresti sa mai fii cu mine.
Era ora 2, iar in centrul orasului Tokio,no virgula era multa lume. Majoritatea erau elevi, no virgula againcare terminasera cursurile
vazuse de atatea ori in preajma lui Takaya, incat ajunsese sa creada ca acesta este iubitul sau. Insa ii venea greu sa creada ca piciul acela, poate sa-l satisfaca mai bine decat el. hm...probabil al doilea creada nu e bine venit. incearca... acesta este iubitul sau desi ii parea imposibil ca acel pusti sa il satisfaca mai bine decat o facea el.

Dupa cateva minute de asteptare, il vede pe Takasy intrand in cofetarie. L-a imbratisat si i-a dat un l-a imbratisat Kai pe Takasy? No...Acesta l-a imbratisat pe cel cu care se intalnea si etc
– dupa ce se termina fraza spusa de personaj poti pune ,vocea baiatului era una alintata, no virgulacare cerea alinare si multa dragoste.
ce credeai ? nu punct
fiindca si persoanele
Takasy il cumparase, probabil doreai sa zicicumparase si tot el se ocupa cu plata facturilor si cu ingrijirea lui.Era u nu u ci in jurul orei 6, cand cei Incearca...era aproape 6 si cei doi tot se aflau la apartament
acesta sarise din masina, si inainte sa se indrepte spre bloc adauga pentru sine: [b] wrong, wrong wrong. acesta sari din masina si, inainte de a inainta spre bloc, adauga pentru sine

cinci luni de cand erau nu suntsunt impreuna insemnand pentru ei o dulce au insemnat pentru ei o dulce agonie care merge mai bine ce le accentua dorinta de a se
frecara usor e frecau usor sfarcurile
Se oprira cateva secunde pentru a se privi adancsa se priveasca adanc in ochii si in adancul
lui Yusury, facandu-l pe baiat sa se inece in propria dorinta mistuitoare, strangea e strangandcearceaful de pe pat..strigau strangand
placerea ce il toropea a ritmului penetrarilor. Privea profund in ochii baiatului ce tremura sub el si citea eu nu mai pricep...Takasy sau Yusury? care dintre ei? nu faci trecerea dintre personaje bine.

concluzie:Faci aceleasi greseli pe care le faceam si eu la inceput.
Fii atenta la timpurile pe care le folosesti si cum incadrezi anumite cuvinte in propozitie. Citeste ceea ce scrii pentru ca te va ajuta mai mult in a te corecta singurica. Evita repetarile, inlocuind cuvantul respectiv cu un altul. De cele mai multe ori e vorba de un sinonim.
Inainte de gerunziu se pune virgula „facand. Zicand , spunand etc...” dar nu inainte de si sau iar. Si and iar sunt doua cuvinte de legatura ce unesc doua propozitii.
Inainte de care, in timp si alte cateva, la fel, nu se pune virgula decat daca inversezi: ex:
In timp ce privea stelele, a auzit un zgomot
A auzit un zgomot in timp ce privea stelele.
Mananci litere pentru ca scrii repede si nu esti atenta.
Daca esti in stare alerta si pui verbele la timpul potrivit, urmezi cele cateva „reguli” de mai sus si recitesti ceea ce scrii, o sa reusesti sa te corectezi substantial.
Like i said, eu faceam aceleasi greseli si a trebuit sa mi le repar. Am primit commenturi ce m-au facut sa ma dau cu capul de pereti, in special din cauza virgulelor, dar mi-au fost de folos. Avand in vedere ca mi-ai cerut parerea si ai ales varianta „la sange” ...hm...sa zicem ca am ales sa fac ceva ce nu am mai facut pana acum. sa corectez un capitol mult mai atent ca niciodata sper ca iti e de folos ce ti-am spus.

Takasy e cam...hm...nush inca ce parere am despre el
Yusury e cam naiv, mult prea naiv.
Lucreaza la trecerea de la un personaj la altul, specificand numele celui care face actiunea atunci cand nu poti sa o faci prin folosirea cuvintelor ca: baiatul, blondul, wtv culoare a parului, tanarul, celalalt. Asa se intelege mult mai usor cine face ce si nu mai exista confuzii. Spor la scris.
Ti-am zis ca imi place ideea si sunt curioasa cum se dezvolta. Daca inca mai vrei sa iti comentez capitolele, am sa o fac in continuare, doar sunt sigura ca se vor imbunatati.
Kiss
Ideea povestii e superba. Pacat de Tohma..e prins la mijloc.
[Imagine: sigbylis-2.png]
From time to time, we all have to write our own blank page.


_______________________________________________________________



Răspunsuri în acest subiect
Capcana dragostei - de akira-chan - 11-07-2009, 06:56 PM
RE: Capcana dragostei - de I hate maths. - 11-07-2009, 08:28 PM
RE: Capcana dragostei - de Hetalia - 11-07-2009, 11:45 PM
RE: Capcana dragostei - de Lithium-Angel - 11-07-2009, 11:48 PM
RE: Capcana dragostei - de Luzer - 12-07-2009, 02:10 AM
RE: Capcana dragostei - de akira-chan - 20-07-2009, 06:28 PM
RE: Capcana dragostei - de akira-chan - 31-07-2009, 10:15 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Capcana viselor Marina. 86 58.237 09-01-2013, 09:54 PM
Ultimul răspuns: Marina.
  [split] Capcana viselor Vero 14 5.290 04-09-2011, 03:28 PM
Ultimul răspuns: ***aydutza***
  Capcana iadului Child Of Sunset 10 6.505 22-02-2011, 01:43 PM
Ultimul răspuns: Child Of Sunset
  Capcana MorÈ›ii Itsumi 11 5.174 22-11-2010, 09:52 AM
Ultimul răspuns: Itsumi


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)