Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Portretul lui Dorian Gray

#7
Dumnezeule. Cartea aceasta m-a lasat muta de uimire. Nu am citit-o din propria initiativa, am avut-o pentru teza la Lb Engleza in primul semestru. Bineinteles, cand trebuie sa citesti o carte pentru ca, ei bine pentru ca trebuie, nu e placut. Dar am facut-o si sincer, sincer, nu regret nimic.
Din pacate am citit varianta tradusa, nu am gasit-o pe cea in engleza. Stiu ca netradusa, varianta originala e magnifica. In fine, in doua zile am reusit sa o citesc, pe langa celelalte nebunii de care a trebuit sa ma ocup pentru scoala. Dupa fiecare fragment, dupa fiecare replica ma asteptam la una mai buna. Povestea in general e geniala. Tinerete si frumusete eterna, cine nu isi doreste asta. Totusi, pretul pe care o persoana trebuie sa il plateasca, se merita? Dorian Gray si-a dat seama de acel pact pe care l-a facut pana la urma, in mod inconstient dar nu a facut nimic pentru a scapa de el. Din contra. Nu cred ca pot sa comentez prea mult. Omul nu are puterea de a refuza placerea. Mai ales cand e gratis, pe moment si nu te gandesti la viitor, la consecinte si nu crezi ca vreodata iti va parea rau si iti vei regreta faptele si alegerile.

Modul in care personajul principal se schimba, sau poate e schimbat de persoanele din imprejurul lui e uimitor. Si dupa parerea mea, Basil a fost singura persoana caruia chiar i-a pasat de Gray. L-a considerat prieten, un prieten foarte intim, ba chiar poate mai mult decat atat. Insa Lordul Henry si-a dat seama de cat de inocent era baiatul si astfel a reusit sa il corupa. Ce mi se pare foarte induiosator este faptul ca Basil l-a avertizat din timp pe Dorian dar el nu a tinut cont de sfaturile lui. In plus, a aruncat iubirea ceea ce mi s-a parut o alegere foarte proasta. Nici nu se pune problema in felul acesta. A fost o prostie de la inceput dar a avut timp in care a putut sa o repare. Nu a facut-o si a platit pentru aceasta. Nu atunci, pe loc, bineinteles. Pe langa toate acestea, cartea e o sursa inepuizabila de citate geniale, lectii de viata si adevaruri generale.

[Imagine: ak8THBQ.png]




Răspunsuri în acest subiect
Portretul lui Dorian Gray - de Zvingli - 17-06-2009, 01:38 PM
RE: Portretul lui Dorian Gray - de CyBeR - 29-01-2010, 11:35 AM
RE: Portretul lui Dorian Gray - de Dorothy - 21-06-2010, 10:10 AM
RE: Portretul lui Dorian Gray - de Topaz - 24-06-2010, 02:34 AM
RE: Portretul lui Dorian Gray - de Psike - 20-04-2011, 10:32 PM
RE: Portretul lui Dorian Gray - de Teh - 22-04-2011, 11:49 PM
RE: Portretul lui Dorian Gray - de DeDal N. - 18-05-2012, 10:45 PM
RE: Portretul lui Dorian Gray - de Rain - 18-05-2012, 10:52 PM
RE: Portretul lui Dorian Gray - de Clau~ - 27-08-2012, 02:42 PM
RE: Portretul lui Dorian Gray - de Ayrin Charles - 09-04-2013, 08:01 PM
RE: Portretul lui Dorian Gray - de Agrona - 10-04-2013, 12:21 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)