Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Descoperind dragostea.

#1
buna:P ...sunt de ceva timp pe forum, dar totusi abia acum mi-am facut curaj sa postez si eu unul din ficurile mele. Sper sa va placa ^_^

Disclaimer:Nu detin personajele din anime-ul Naruto (decat cele inventate de mine)si nu incerc sa fac profit de pe urma lor.


Capitolul 1 : Tragedia

Un Porsche sport stralucitor se grabea spre adancurile noptii.Inghitea kilometri dupa kilometri in viraje stranse,inclinandu-se cand intr-o parte cand in alta.Viteza il facea sa se simta in largul sau, o perfectiune a tehnicii,asemanatoare unei sageti albastre strafulgerand orizontul,in timp ce ultima raza a asfintitului se stingea pe cer.Soferul accelera din ce in ce mai mult in curbele periculoase,care se insirau una dupa alta.
�Redu viteza,nebunule!� rosti printre dinti soferul unui BMW negru.Mergea in urma Porsche-ului , la o distanta rezonabila.Stapanea la fel de bine virajele,dar era mai prudent si rula constant,fara accelerari bruste si fara acte de bravura.Deodata,vazu cu groaza cum masina din fata sa iesi din curba si zbura in imensitatea cerului fara stele.Lovi parapetul de piatra cu o forta devastatoare,si se zdrobi apoi de roca masiva.Ramase acolo cateva clipe,apoi se rostogoli de cateva ori,retezand copaci si tufisuri.Se asternu o tacere stranie,din care razbatea doar clipocitul benzinei ce se scurgea din rezervorul spart, facandu-se o balta tot mai mare si rabufnind apoi in fumul batut de o pala de vant.Era doar o problema de timp pana ce flacarile incepeau sa cuprinda intreaga masina,mistuind-o atat pe ea,cat si pe sofer.
Zgomotul unei portiere trantite sparse insula de liniste.O silueta masculina aparu la marginea parapetului ,ramanand o clipa nemiscata de groaza la vederea privelistii,dupa care fara sa mai ezite o clipa ,se lansa in jos,spre masina cuprinsa de flacari.Trecu prin foc si trase de manerul portierei, netinand seama de dureri.Mai trase de cateva ori cu disperare,pana reusi sa o deschida, apoi fara sa tina cont de faptul ca avea mainile arse ,il lua in brate pe barbatul din masina si cu o agerime surprinzatoare se indeparta de foc.Isi cara povara la o distanta sigura unde o lasa jos,apoi cu miscari delicate,indrepta picioarele ranitului si-i sterse sangele de pe gura strivita.Incerca dup-aia sa urce povarnisul ca sa cheme ajutoare, dar a fost oprit de o voce care-i ingheta sangele in vene.
- Itachi! Era un glas stins,ceva mai mult decat o soapta,dar nu parea omeneasca.Itachi! Unde esti? Nu te vad!
- Sunt aici, ia raspuns incet tanarul care dintr-o saritura era langa accidentat.Esti ranit grav,trebuie sa ma duc dupa ajutoare.
- Nu! L-a prins cu o mana insangerata de pieptul camasii.Nu ma parasi!Nu ma lasa in intuneric�
In clipa urmatoare barbatul se lasa in genunchi si lua in brate trupul slabit.
- Nu-i asa de rau sa mori, murmura ranitul.Isi umezi buzele,si isi incorda ultimele puteri.Dar�dar Sakura.De Ino vei avea tu grija ,Dar Sakura? Oh,Doamne! In privirea incetosata I se citeau eforturile de a ramane constient.
- Nu mai vorbi! Spuse imediat Itachi.Rezista, trebuie sa vina cineva sa ne ajute. Doar rezista, te rog fratioare.
- Trebuie sa vorbesc�.sa spun�trebuie �dar respiratia sacadata ii fu intrerupta de un spasm.care ii incorda buzele insangerate. Du-te la ea! Ii sunt atat de indatorat,gaseste-o si spunei, roag-o sa ma ierte.Te rog,ajuta-ma�.pentru ultima oara! Ajut-o pe Sakura!
- Ssst!...Am s- o gasesc ,Sasuke,am s-o gasesc, promit!
- Multumesc�.Cuvantul acesta a fost ca o ultima rasuflare.Mana i-a cazut moale, lasand o urma de sange pe camasa.Capul i-a cazut in piept,iar ochii i s-au inchis pentru totdeauna.

Suieratul unei sirene indepartate sparse linistea care devenea tot mai apasatoare . In cateva clipe , pe drumul de deasupra se auzira voci si sclipira lumini . Itachi era inca cu totul rupt de ceea ce se petrecea in jurul sau . Pe fata luminata de flacarile masinii arzande se putea citi toata durerea din sufletul barbatului .

-Uitati-va acolo! Desi ploua, benzina tot mai arde !exclama o voce tanara.
-Va trebui ceva apa , ca sa-si potoleasca setae focul asta , a raspuns mai aproape o voce mai in varsta . Ploaia a facut drumul alunecos!
-Haide-ti sa coboram! Se auzi din nou vocea mai tanara .

Pe Itachi l-au gasit in stare de soc,strangand corpul neinsufletit al fratelui si soptindu-si neincetat promisiunea .

-E-n regula, domnule . Puteti sa-i dati drumul ,acum avem noi grija de el .
- Doamne�uitati-va la mainile lui!
- Domnule !

Itachi nu raspunse.Nu recunostea pe nimeni si mintea lui refuza sa creada ceea ce se intamplase . Totusi, dadu drumu trupului neinsufletit , in timp ce medicii ii desprindeau incet degetele arse pentru a nu-i provoca dureri mai mari decat cele pe care le avea deja . Atenti, il ridicara in picioare si-l dusera in ambulanta impreuna cu corpul lipsit de viata .

scuze pentru zecile de greseli pe care probabil le am T_T ...

#2
well... ti-am citit ficul si nu am putut trece cu vederea asemanarea izbitoare cu "Vorbe de dragoste"de B.J. James
capitolul este identic cu prologul din acea carte desi mult mai scurt
ficul imi place, promite mult
greseli nu am observat dar nici nu m-am uitat atent dupa ele
predomina dialogul care este bun, la descriere mai ai de lucrat
spor la scris si sper ca nextu' sa vina cat mai repede
''Girls are like apples, the best ones are at the top of the trees. The boys don't want to reach for the good ones because they are afraid of falling and getting hurt. Instead, they just get the rotten apples that are on the ground that aren't as good, but easy. So the apples at the top think there is something wrong with them, when, in reality, they are amazing. They just have to wait for the right boy to come along, the one who's brave enough to climb all the way to the top of the tree..."


#3
Incep prin a-ti arata greselile pe care le-ai facut, foarte putine din cate am vazut eu:
dup-aia- dupa aia
setae -setea
drumu -drumul
Imi place la nebunie ideea ficului si de abia astept sa vad cum evolueaza lucrurile. Dar dupa modul in care ai inceput sunt sigura ca ficul tau merita citit. Naratiunea este foarte buna, actiunea nu este grabit si ai reusit sa te exprimi cu multa fluiditate. Dialogul este suficient si bun, iar descrierea a afost, insa cam putina. Ar trebui sa o mai folosest si sa mai lucrezi putin la ea. Ce pot sa spun ai pitential si scrii foarte frumos. Ma faci curioasa sa aflu cum vor evolua lucrurile. Din cate observ ori este o povestire in rama, ori vei explica pe parcurs cauzele mortii.Imi pare foarte rau de Sasuke si de sakura cand va afla vestea. Mult succes in continuare si pune nextul cat mai repede.
[Imagine: 19751918_ARZDZEIZG-1.jpg?t=1303932362]
[Imagine: 5905958325a7056013714l-1.jpg?t=1303932519]

Abisul umbrelor Chiar nimeni nu mai este interesat de ficul meu? Sa stiu daca sa-l mai continui sau nu.






#4
Hy! Am aterizat si eu la ficul tau proaspat creat si imi place la nebunie. Dar Sasuke chiar a murit? Nu s-a putut face nimic...chiar a murit din primul episod? Ai avut multa descriere si mia placut ....chiar am reusit sa vizualizez intreaga actiune si nu la multi pot spne acest lucru.Dialogul a fost foarte bun...nu a fost deloc sec mi-a placut. Nu ai exagerat nici nu naratiunea ...so...vreau sa citesc urmatorul capitol....poate inteleg de ce oare trebuia sa il ierte sakura? Astept urmatorul cxapitol si pana data viitoare spor la scris!!:*:*

#5
Sasuke chiar a murit ? nu pot sa cred asa ceva ....... ficul si ideea sunt geniale , fascinante, dar sasuke a murit? ce va face sakura ? naratiune buna . descriere la fel si dialogul bun si nu e sec . vreau urmatorul capitol repede pentru ca daca nu , iar nu dorm noaptea :) doamne sasuke a murit ? o sa fiu marcata pe viata .
astept urmatorul capitol :*:X
chu & gambate cu nextu`

#6
Hy...tot ce pot spune despre ficul tau este ca-mi place foarte mult...
Am totusi o intrebare : e fic sasusaku sau itasaku, pentru ca sasusaku nu vad cum sa fie daca Sasuke a murit din primul episod...poor Sasuke:(
Astept nextu...
chu & gambate:*:X
Read my fics: One life One love ( a sasusaku love story) (finished): http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=3807
Psihologia dragostei: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=4333
Love or Blood: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=4471 ( lasati si un com, arigatou)
[Imagine: Jana_sig.png]

#7
scuzati intarziera T_T...

Capitolul 2: Sakura



Itachi Uchiha nu se atinsese aproape deloc de bautura ce se afla de multisor in fata sa . Intreaga seara isi concentrase atentia asupra femeii care canta la pian . Pe afisul de la intrare scria ca numele ei este Sakura Haruno si ca interpreteaza seara de seara cantece la solicitarile ascultatorilor . Cu toate ca nu era deosebit de talentata,canta correct,intr-un stil foarte personal . O urmarise cum calmase atmosfera din bar cu melodiile melancolice de dragoste , apoi cum ii facuse pe oameni sa rada sis a aplaude cantecele vesele , ritmate .
Ii privise umerii firavi si bratele usoare miscandu-se gratios in timp ce degetele alergau pe claviatura pianului . Parea destul de mica ,daca o priveai pe deasupra capacului lacuit al instrumentului care-i oferea un loc de munca . Nu era foarte frumoasa,dar parul ei roz cadea greu ca o coroana in lumina ce juca pe figura serioasa . Cand zambea, iti lua respiratia si te facea sa te pierzi in aura din parul ei . “Tot ce-o inconjoara e absolut obisnuit” ,se gandi el , privind prin incapere . Seninatatea si gratia eleganta de care dadea dovada contrastau cu voluptatea tipatoare a femeilor pe care le alegea Sasuke de obicei . Se infiora cand se gandi la viata plina de desertaciune a fratelui sau . Pana la treizeci de ani Itachi si-a petrecut u buna parte din timp incercand sa-l recupereze pe fratele sau din bratele femeilor, dar de doi ani nu s-a mai amestecat in afacerile lui amoroase . Totusi,iata-l acum intr-un bar de mana a doua,privind-o pe misterioasa Sakura cum statea linistita la pianul eu ,aducand zambetele pe buzele oamenilor cu cantecele ei ,si asteptand sa plece acasa .

*******

Sakura s-a miscat,straduindu-se sa se ridice . A inchis pianul si s-a sculat cu greu de pe bancheta .A incremenit de surpriza cand un fluierat de uimire strabatu sala . Aici era printre prieteni , asa ca uitase cum poate reactiona un nou-venit la conditia ei . Atenta , isi puse haina ei neagra si pasi spre usa cu pasi rari . Nu dorea altceva decat sa ajunga acasa ,sa se intinda si sa doarma linistita.
Cand in sfarsit ajunse acasa ,rasuci cheia in broasca ruginita de vreme(timp) ,apoi se tranti pe scaunul de langa usa . O durea fiecare particica din corp din cauza oboselii si a copilului care isi schimba in fiecare zi pozitia in pantecele ei . “Nu-ti mai plange de mila! Gata! “ isi spuse in gand . “Ignora durerea ,uita ca esti obosita si concentreaza-te asupra copilului! Pana la urma o sa fie totul bine,doar lasa lucrurile sa vina de la sine . “
Se ridica incet de pe scaun,si se dezbraca in timp ce traversa camera spre baia micuta . Cat se incalzi apa la dus, isi curata fata de machiajul pentru scena, apoi intra sub suvoiul de apa binefacator . Se sprijini de perete, lasand apa sa i se scurga de pe trup, in timp ce prin filtrul memoriei ii aparu chipul lui Sasuke , privirea lui iubitoare care o facea mereu sa se infioare, dar si cea nervoasa,suparat,plina de ura pe care a vazut-o in ochii lui cand ia zis ca nu va renunta la copil . Copilul acesta care statea linistit in burta ei,departe de problemele pe care ea le infrunta zi de zi…si o sa-l tina departe de probleme si cand se va naste. Nimeni si nimic nu il va rani, si o sa lupte pentru ca el sa duca o viata linistita si fericita.
Sunetul soneriei o trezi din visare si iesi grabita din baie . Isi puse repede pijamaua ,apoi se indrepta spre usa . Cand deschise, dadu cu ochii pe privirea patrunzatoare a lui Sasuke, privire ce o fixa de pe figura strainului care observase ca o privies toata seara la bar .
- Buna seara,domnisoara Haruno. Privirea lui o patrunse,sesizandu-i surpriza . Sunt Itachi Uchiha ,si-as vrea sa stam putin de vorba,daca nu va deranjez . Pot sa intru ?
Orice i-ar fi spus, Sakura tot nu l-ar fi auzit . O cuprinse o moleseala ciudata, dupa care totul se intuneca si cazu moale la picioarele lui. Itachi reactiona ,si-o prinse repede in brate, apoi intra in camera, impingand usa cu piciorul . O aseza pe canapea , apoi o striga usor pe nume .
- Domnisoara Haruno…va rog reveniti-va. Desi n-o cunoscuse pana acum, inima lui aspra se induiosa .Stia ca el va fi cauza durerii ei , si-si dadu seama cu groaza, ca idea aceasta ii repugna. Ii atinse incet fruntea : Sakura, poti sa-ti deschizi ochii si sa ma privesti , scumpa mea ? Vorba de alint ii scapa fara sa vrea de pe buze . Fa asta pentru mine, vrei ?
Sakura incepu sa se miste la auzul acestei voci care parea destul de ingrijorata . Cu mintea mult prea toropita de oboseala, se intreba cine putea fi omul acesta , care mai intai o numise “domnisoara Haruno” , apoi “Sakura”, si-n cele din urma “scumpa mea” , privind-o prin ochii de onix a lui Sasuke ? Dar in mod sigur acestia nu erau ochii lui , pentru ca ai lui Sasuke erau mult mai blanzi .

#8
hmm... nu-i asa ca eu am fost prima care a citit fic-ul?;;) normal ca da :>. pai... dialogul este bun, descrierea okz, dar naratiunea este DOAR buna. de ce? mie mi s-a parut ca ai grabit actiunea in ambele capitole. ideea este originala. mai tii minte ce ti-am facut cand am auzit ca il omori pe sasu?X( ma rog, cred ca am vorbit deja prea mult. mai las cateva cuvinte si pentru restu'.
astept nextu'^^
chu & gambate & kissu' :*:X
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#9
- mi-a placut mult capitolul
-greseli nu am vazut
-descriere ai avut
- dialog la fel , dar scurt
-imi place ideea ficului tau
-Astept next-ul cat mai repede .

#10
Hy:X:X am citit capitolul si mi-a placut, pacat ca n-a prea fost multa actiune.
Ma intreb cum o sa reactioneze Sakura cand il vede pe Itachi. Greseli n-ai avut si imi plac descrierea.
Astept nextu:X
Chu & Gambate
Read my fics: One life One love ( a sasusaku love story) (finished): http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=3807
Psihologia dragostei: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=4333
Love or Blood: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=4471 ( lasati si un com, arigatou)
[Imagine: Jana_sig.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)