Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Eluveitie

#3
Mult prea faina trupa asta, imi plac cam majoritatea pieselor lor. Prima oara am aflat de ei de la un prieten care mi-a trimis Inis Mona, o melodie care m-a fermecat, eu fiind mare amatoare de folk/viking metal. Asa ca deh, o mica incursiune pe meleagurile torrentelor dupa discografie, si am devenit o fana inraita.

Printre piesele pe care le ador se numara Inis Mona, Slania's song [nu m-am oprit pana nu-nvatasem melodia], Jezaig[melodia asta pur si simplu imi da fiori, mi se pare superba], Your Gaulish War, AnDro, Primordial Breath si Calling the Rain.

Intr-adevar, faptul ca imbina limba gala in muzica lor mi se pare un foarte mare plus, fiindca da un feeling mult mairustic decat simpla utilizare a englezei. De asemenea, linia melodica este divina, cimpoiul, vioara si flautul(?!) fiind combinate superb cu instrumentele specifice metal-ului modern so to say.

Per total o trupa geniala, si unele dintre preferatele mele, avand un stil destul de original, pe care nu prea l-am intalnit pe la alte trupe[poate doar la Skiltron, care imi aminteste putin de Eluveitie prin linie melodica, dar careia-i lipseste vocea dura a lui Glenzmann]



Răspunsuri în acest subiect
Eluveitie - de Flash - 28-05-2009, 08:05 PM
RE: Eluveitie ( care asculta ? ) - de dawn - 04-07-2009, 12:16 PM
RE: Eluveitie ( care asculta ? ) - de Tox - 06-07-2009, 01:54 PM
RE: Eluveitie ( care asculta ? ) - de chrissta - 19-09-2009, 11:50 AM
RE: Eluveitie ( care asculta ? ) - de Nidryne - 19-02-2011, 08:55 PM
RE: Eluveitie ( care asculta ? ) - de Danb - 19-02-2011, 10:52 PM
RE: Eluveitie ( care asculta ? ) - de Lia - 20-02-2011, 02:13 AM
RE: Eluveitie ( care asculta ? ) - de Danb - 20-02-2011, 11:07 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)