Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Kuroshitsuji

#8
Sunt eu inactiva pe forum, dar chiar nu m-am putut abtine xD. Deh, pregatiti-va pentru un post kilometric...

Plot-ul

Nu ma prea topesc eu dupa povestile cu demoni si chiar genul „mistery” nu se lipeste de mine, dar in acest anime ni se prezinta cu totul si cu totul o alta categorie de demoni si genul mistery care chiar persista in toate episoadele ma inducea intr-o stare de pura curiozitate si nerabdare. Voiam sa stiu tot si n-aveam rabdare sa aflu toate detaliile, dar totusi ma benoclam in continuare si nu pierdeam nicio secunda ca nu cumva sa pierd un detaliu 21. Apoi, timpul si momentul in care s-a petrecut actiunea mi-a atras foarte mult atentia fiindca sunt o impatimita a vremurilor acelea. Sa revenim. Povestea lui Ciel si faptul ca el s-a maturizat prematur e o chestie care m-a induiosat din prima. Un copil de 12 ani sa ajunga sa faca pe politistul, sa fie rece si sa-i piara zambetul de pe chip mi se pare chiar dureros si in mi-a trezit un sentiment de compasiune. Sebastian era perfect si nu ma refer doar la aspect sau calitati. Nu stiu daca era din cauza contractului sau el chiar se atase de copchil [as vrea eu sa fie asta], dar... nici nu stiu ce sa mai zic. Aveau o legatura stransa, erau tot timpul impreuna, era capabil de orice pentru el incat mi-a lasat impresia ca s-a atasat atat de mult de el intrucat am crezut ca o sa uite de contract si-o sa-l lase pe copil sa traiasca fericit pana la adanci batraneti... Dar nu s-a intamplat asta 22... Ce mult as fi vrut. Si ca tot veni vorba, chiar mi-a parut rau de Ciel cand Sebastian a trebuit sa se intoarca in Londra si poate ca era rasfatat, dar chiar mi-era mila de el. Nici eu, ca majoritatea, nu mi-am dat seama ca intamplarile se legau una de alta si asa mai departe, dar cand am ajuns la faza cand Ciel spune de „jocul de sah” si ca toti sunt „piesele” jocului sau m-am trezit urland „Deci asta era! 21”. Ce mi-a mai placut... Aaa da, fiecare personaj avea povestea lui si desi erau chiar numeroase n-a iesit un ghiveci. Au fost foarte multe faze comice. Chiar nu ma asteptam la asta. Ca de ex. faza cu corsetul sau cand Sebastian o dezvirgineaza pe calugarita aia [daca era intr-adevar virgina 21]. Btw, scena aia m-a lasat cu gura cascata si cu un cucui in frunte 21.

Personajele

Foarte bine conturate, fiecare cu povestea lui si fiecare te atragea cu felul lui de a fi. Mi-au placut foarte multe personaje: Grell [ care era de-a dreptul caraghios si obsedat de Sebby 21], Madame Red, Elizabeth si Paula, cei 3 „teroristi” din casa lui Ciel + Tanaka – san, Undertaker, Soma si multe altele. Cu toate ca Sebastian e superb, sublim, magnific si hiper aratos, eu il ador pe Ciel. E adorabil 8, dulcic, iar cu ochiul ala acoperit arata ca un pirat <3. Ciel este un personaj complex, raceala de deasupra ascunde de fapt durerea sa interioara, se comporta precum un nobil, se imbraca ca atare si este respectat in randul nobilimii engleze; insa un copil tot copil ramane el fiind incapabil sa se incalte, sa se imbrace fara ajutorul lui Sebastian. Cum am zis mai devreme, au fost personaje numeroase, dar foarte bine conturate si fiecare cu povestea lui. Am ramas... paf! cand am vazut ce a fost Meirin inainte sa ajunga menajera casei. Adica cine ar fi crezut ca o tipa aiurita si neindemanatica ca si ea a fost un asasin? Eu una nu ma asteptam la asta.

Grafica & OST

Grafica a fost superba, mi-a placut foarte mult. Eu sunt foarte pretentioasa cand vine vorba de grafica unui anime, dar Kuroshitsuji a avut o grafica care chiar m-a „invitat” sa-l vizionez. Personajele foarte bine desenate, spatiile la fel... ce sa mai zic de haine, care sunt niste creatii superbe. Ost-ul a fost si el extraordinar deasemenea. Op-ul a fost exceptional si daca cineva ma interupea, il puneam din nou. Cat despre ed-uri nu am ce sa zic. Kuroshitsuji cred ca e primul aime vizionat de mine cu un ed 100% in english si cand l-am auzit prima oara am confundat-o pe Becca cu Avril Lavigne. Poate o sa fiu considerata o nebuna, dar cand am ascultat prima oara Lacrimosa si l-am vazut pe Ciel in gondola aceea mi-au dat lacrimile 21. [Btw, cat am putut sa plang in ultimul episod... nici eu nu stiu de ce, dar cred ca de ciuda 21]

Huh, ma opresc aici *pfiu!*. E un anime de nota 10 si vineri cand l-am terminat m-am apucat si de manga care e on-going. Actiunea din manga e putin mai diferita si unele personaje din anime nici nu se afla in manga si viceversa. In manga sunt si mai multe scene comice :X [cel putin asta am vazut pana acum]. Jesus, inca ma mai bantuie faza cu calugarita 24!



Răspunsuri în acest subiect
Kuroshitsuji - de nolazy - 11-04-2009, 06:03 PM
RE: Kuroshitsuji - de Shojo Queen - 11-04-2009, 08:41 PM
RE: Kuroshitsuji - de Bad Bunny - 16-04-2009, 11:33 PM
RE: Kuroshitsuji - de Revantain - 17-04-2009, 10:38 AM
RE: Kuroshitsuji - de Budinca - 25-06-2009, 12:28 PM
RE: Kuroshitsuji - de Rouge - 26-07-2009, 07:38 PM
RE: Kuroshitsuji - de Amy8D - 27-07-2009, 05:56 PM
RE: Kuroshitsuji - de Cherie - 04-08-2009, 12:51 PM
RE: Kuroshitsuji - de SooMin - 03-03-2010, 09:51 PM
RE: Kuroshitsuji - de Ekkaterinna - 11-08-2010, 05:02 PM
RE: Kuroshitsuji - de DeDal N. - 19-09-2010, 01:27 PM
RE: Kuroshitsuji - de Lexxu - 15-07-2012, 09:06 AM
RE: Kuroshitsuji - de Alicia - 31-07-2012, 01:50 AM
RE: Kuroshitsuji - de Addeh - 31-07-2012, 08:46 PM
RE: Kuroshitsuji - de dopamine - 02-08-2012, 01:16 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Kuroshitsuji live action movie DeDal N. 0 2.668 10-06-2014, 03:05 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Kuroshitsuji I & II - OVA-ul favorit Zyklon 1 3.390 19-05-2014, 07:52 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Kuroshitsuji III DeDal N. 1 3.102 12-04-2014, 02:11 PM
Ultimul răspuns: Ali12
  Cum ati inceput sa urmariti Kuroshitsuji? SooMin 27 17.316 15-03-2014, 09:01 PM
Ultimul răspuns: Queen of Darkness
  Kuroshitsuji II ending SooMin 6 5.663 26-04-2011, 11:32 PM
Ultimul răspuns: Drama Queen
  Kuroshitsuji vs Kuroshitsuji2 DeDal N. 4 4.465 02-03-2011, 11:49 AM
Ultimul răspuns: Grella.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)