Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Tokyo Ghoul root A

#1
[Imagine: 71777l.jpg]


Citat:In modern day Tokyo, society lives in fear of Ghouls: mysterious creatures who look exactly like humans - yet hunger insatiably for their flesh. None of this matters to Ken Kaneki, a bookish and ordinary young man, until a dark and violent encounter turns him into the first ever Ghoul-human half breed. Trapped between two worlds, Ken must survive the violent conflicts of warring Ghoul factions, while attempting to learn more about Ghoul society, his newfound powers, and the fine line between man and monster.

Al doilea sezon din Tokyo Ghoul. Anime-ul are 12 episoade la fel ca primul sezon, insa spre deosebire de acesta plot-ul diverge destul de mult fata de manga, ceea ce in mod surprinzator s-a dovedit o alegere destul de ok, desi una fara prea mult sens, in special daca vorbim de raportul de relatii care se dezvolta intre Kaneki si organizatia Aogiri. Totusi, pentru cei familiarizati doar cu adaptarea anime acest nou sezon vine cu o actiune mai alerta decat in primul, luptele fiind mai dese si intense. De asemenea aflam mai multe despre trecutul mai multor personaje printre care managerul Yoshimura, Touka si Suzuya. Kaneki trece si el prin niste transformari atat fizice cat si de personalitate care ii vor da batai de cap, dar care il vor face mai puternic dupa ce acesta a acceptat sa traiasca si sa supravietuiasca ca un ghoul.

Daca primul sezon (discutii aici) pe multi v-a plictisit, acesta cu siguranta va veni ca o compensatie.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#2
Intr-adevar, fata de primul sezon, al doilea sezon e mult mai placut la vaz pentru cei ce apreciaza foarte mult luptele sangeroase si incearca sa desluseasca povestea fara a fi citit manga. Am auzit multe voci ce sustineau cu tarie ca al doilea sezon, si anume Root A ar fi mult mai slab decat primul si ca nu se ridica la inaltimea asteptarilor lor. Dude, what? Am urmarit acelasi anime?
De asemenea Kaneki a devenit un fel de mister usor de deslusit pentru mine in episoadele acestea. In afara campului de lupta, el vorbeste putin, mai mult e torturat de imprejurari si de sine insusi. Insa iti poti da seama cu usurinta ca o parte din Kaneki -cel emotionat sa mearga la o intalnirea cu cea care avea sa ii schimbe soarta si sa il zguduie profund- inca mai traieste si de asemenea radacinile lui vor ramane acolo unde a gasit bunatatea, in ciuda transformarilor prin care a trecut. De asemenea sfarsitul sezonului a fost ceva scos de oriunde altundeva, numai din actiunea ce a avut loc pana atunci, nu. Hide a fost ceea ce am putea numi un prieten adevarat, dupa parerea mea. Si ultima scena m-a emotionat mult prea tare. Nu cred ca poate fi descrisa in cuvinte si sincer, mi-ar lua prea mult timp sa le gasesc.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#3
Sa scoatem partea vizuala din discutie, superioara primului sezon, care oricum deja a fost mentionata p'aici.

Povestea si evolutia personajelor au fost un mare semn de intrebare pentru mine. Atatea lucruri lasate fara explicatii, schimbari fara sens, multe personaje neintroduse decat sporadic etc.
Nu zic ca nu am inteles ce s-a intamplat, ci de ce nu au dat mai multe detalii? Parca s-au grabit sa-l termine sau zici ca au avut o 30% din idee si nu au stiut sa dezvolte in continuare: "Well, fock it, lasati-o asa, o sa parem foarte deep.
Omorati-l dramatic pe Hide la sfarsit, majoritatea vor uita de toate celelelalte parti neterminate. Evident, bagati o scena cu Touka care-si deschide cafeneaua visurilor, clar le lasati rana deschisa pe inimioara."

Tokyo Ghoul (intreaga serie) simt ca este o idee buna irosita, e singurul rezumat pe care pot sa-l fac.
Totusi, daca ar fi sa fac o comparatie intre cele doua sezoane, consider ca primul a fost mai muncit la partile ce ma interesau.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#4
Citat:De asemenea sfarsitul sezonului a fost ceva scos de oriunde altundeva, numai din actiunea ce a avut loc pana atunci, nu.

Sfarsitul intr-adevar desi a avut emotii, feels si tot alaiul de sentimente, a fost, asa cum bine a mentionat DeDal, cam peste mana daca luam in considerare ce se intamplase pana in respectivul moment. Oricum, ending-ul si-a atins obiectivul de a starni reactii, deoarece acum vezi pe toate paginile facebook de anime quote-ul "Let's go home" spus de Hide. Cu toate acestea mie personal mi-a placut mai mult acest ending decat cel original, care a fost nu numai mai brutal, dar si mai trist.

Citat:Povestea si evolutia personajelor au fost un mare semn de intrebare pentru mine. Atatea lucruri lasate fara explicatii, schimbari fara sens, multe personaje neintroduse decat sporadic etc.
Nu zic ca nu am inteles ce s-a intamplat, ci de ce nu au dat mai multe detalii? Parca s-au grabit sa-l termine sau zici ca au avut o 30% din idee si nu au stiut sa dezvolte in continuare: "Well, fock it, lasati-o asa, o sa parem foarte deep.

Ai spus-o atat de bine, aceeasi impresie mi-a lasat-o si mie, de poveste fast forward si explicatii date pe jumatate, dar pana la urma era si normal sa fie asa, nu poti condensa o poveste de 144 de capitole in 24 de episoade si sa intri prea mult in detalii. Pana si in manga sunt multe elemente de plot lasate in aer, daca crezi ca sfarsitul din anime te lasa cu multe intrebari, cel din manga este si mai vag, in special cand vine vorba de soarta finala a lui Hide.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#5
Citat:nu poti condensa o poveste de 144 de capitole in 24 de episoade si sa intri prea mult in detalii.

Ca bine zici dar atunci apare intrebarea, de ce au facut-o? Manga, bineinteles, e incredibil de populara si are multi fani. Si din acestia, sunt sigura ca majoritatea au dorit sa vizioneze seria anime. Si atunci de ce au inghesuit o gramada de actiune superba, sangeroasa si emotionanta in 24 de episoade ce imi pare, au bagat in confuzie o parte din fani. Sunt destul de sigura iarasi de faptul ca o serie de 50 sau poate chiar mai multe episoade ar fi fost vizionata pana la capat de fani. Parca au vrut sa se spele pe maini de serie, ca si Pilat.
[Imagine: ak8THBQ.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Tokyo Ghoul DeDal N. 11 22.882 01-11-2015, 01:30 PM
Ultimul răspuns: TLDR


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)