Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pericolul anime

#5
Daca o mana de copii nu stiu sa diferentieze fictiunea de realitate si se apuca, stiu si eu, sa se arunce de pe blocuri in speranta ca pot zbura, eu una o numesc selectie naturala. Am dat si eu de site-ul asta cu putin timp in urma si am ramas absolut oripilata de ce am citit acolo, bucurandu-ma in acelasi timp ca nu a mai fost actualizat de vreo patru ani. Tonul creatorului si inversunarea cu care a scris aberatiile acelea ma duc intr-adevar cu gandul la ce a zis @Joffre si anume ca trebuie sa aiba vreo vendeta personala importriva animeurilor, altfel nu imi explic de ce contribuie cu asa pasiune la dezinfomarea asta in masa.

Desigur, exista animeuri pentru toate varstele. Exista animeuri pentru copii mici de tot si animeuri care nu le sunt absolut deloc recomandate. La fel cum exista filme Disney si filme de groaza, full of gore and everything. E pur si simplu vorba de o selectie mai atenta a lor si de responsabilitatea parintilor de a se informa si de a pune niste restrictii cu cap. Inteleg sa nu-ti lasi copilul sa vada Elfen Lied, dar de ce i-ai interzice si Kimi ni Todoke sau mai stiu eu ce? Nu faci decat sa alegi calea mai usoara si, in ciuda a ceea ce ai vrea sa realizezi, copilul tau va sfarsi a fi mult mai intrigat de toate cate i le interzici. Sa fim seriosi, putini parinti mai stau acasa toata ziua acum, din cauza serviciului. Daca un copil chiar vrea sa vizioneze ceva, o va face pana la urma. Atata doar ca in respectivul proces se va simti tradat si neinteles de parinte si va simti nevoia si mai acuta sa se ascunda.

Apropo de dezinformarea asta in masa, intregul blog imi aduce aminte de perioada din scoala generala cand tata a realizat ca ascult rock si port "geanta tip postas". Conform website-urilor care circulau la vremea aceea, eram emo, mergand probabil undeva spre satanism, asa ca tata - biet om usor influentabil de orice zice altcineva, mai putin propria fiica - m-a purtat prin nenumarate discutii si "interventii" ca sa ma apuca pe "drumul cel bun". Same thing goes for this. Multi parinti nu sunt informati, nu inteleg si atunci se panicheaza si cred ca fac ceva bine. Citesc site-uri dinastea duse la extrem si li se pare ca au gasit adevarul suprem pentru ca au ideea asta eronata in minte cum ca "desenele animate" sunt nice and cute and fluffy, fara a realiza ca noi ne-am uitat de mici la Justice League, la Spider-Man, sau la cum se bateau Tom si Jerry.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Răspunsuri în acest subiect
Pericolul anime - de Sushiiushii - 07-09-2014, 08:48 PM
RE: Pericolul anime - de DeDal N. - 07-09-2014, 08:53 PM
RE: Pericolul anime - de Romania - 08-09-2014, 04:13 AM
RE: Pericolul anime - de DeDal N. - 08-09-2014, 11:27 AM
RE: Pericolul anime - de DreamGirl - 08-09-2014, 09:35 PM
RE: Pericolul anime - de Romania - 09-09-2014, 04:01 AM
RE: Pericolul anime - de DeDal N. - 09-09-2014, 10:44 AM
RE: Pericolul anime - de Romania - 09-09-2014, 03:36 PM
RE: Pericolul anime - de DeDal N. - 10-09-2014, 11:12 AM
RE: Pericolul anime - de Azazel - 21-10-2014, 07:43 PM
RE: Pericolul anime - de Gintoki - 21-10-2014, 07:55 PM
RE: Pericolul anime - de Azazel - 21-10-2014, 08:03 PM
RE: Pericolul anime - de TLDR - 07-01-2016, 11:04 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.276 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)