Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Reinvierea zup-ului.

#15
Citat:de multe ori si adminii/moderatorii se luptau cu morii de vant, cum spuneai si tu Ulquiorra, dar chestia cu forumul nu tine de cat de activi sunt moderatorii sau mai stiu eu, daca tinem bine minte rolul principal al moderatoriilor/admini e sa tina o anumita ordine atat in materie de postari cat si in materie de populatia care frecventeaza... -cu toate ca deja populatia e destul de mica-, si mai apoi vine partea de inovatie si idei despre cum sa imbunatatim forumul

Well, daca e sa judec din prisma a ceea ce ai scris tu mai sus, adminii si moderatorii nu s-au achitat de niciuna din acele sarcini pe care tu le-ai mentionat in ultima bucata de vreme, n-au ordonat nici postari, nici populatie, ce-i drept in mare parte pentru ca nu au avut ce, dar nici nu au mai incercat sa faca ceva pentru a schimba asta. Nici macar la topicurile de nou veniti, unde era cel mai important sa isi faca aparitia si sa fie primitori cu acestia, nu ii mai onorau pe putinii useri care isi faceau totusi cont cu prezenta lor, cu toate ca vad ca sunteti constienti cat de greu este in zilele acestea sa ai un user care sa ciocane la usa forumului nostru. Nu cred ca era atat de multa munca pe forum sa nu se poata scrie 2-3 randuri de bun venit. Singurii care ii mai intampinau on a regular basis eram eu si DeDal N plus, minus 2-3 useri obisnuiti. De ce vreti sa atrageti noi membrii? Ca sa nu ii bagati in seama cand isi fac cont? Mai bine lasati lucrurile asa cum sunt, daca dupa spusele tale pe aici rolul unui admin/moderator este sa fie pasiv si doar sa fie un observator tacut si necomunicativ, care muta, sterge topicuri/posturi sau baneaza, avertizeaza useri. Sper din tot sufletul pentru binele acestui forum ca nu asta intelegeti voi prin comunitate unita.

Eu pe Syrius il inteleg, el se ocupa doar cu partea tehnica a forumului si o facea bine, atat cat ii permitea timpul, nu aveam pretentia de la el sa si stea sa traga de limba userii pe forum, dar de la ceilalti cam aveam, staff-ul doar numara peste 5 persoane, avea cine, daca chiar se dorea. Eu cred ca e vorba mai mult de comoditate decat de roluri aici, la inceputul oricarui forum credeti ca mozii si adminii au cu cine? Nu au desigur, dar asta nu inseamna ca trebuie sa renunte si sa isi ia jucariile, daca chiar vor sa realizeze ceva, trebuie sa se implice mult la inceput pana se formeaza un nucleu, dupa aceea pot intr-adevar sa o ia mai usor si sa se ocupe doar de probleme administrative si tehnice. Cati patroni nu muncesc cot la cot cu angajatii la inceputul unei afaceri pana aceasta se dezvolta? Probabil ca unii de pe aici inca sunt obisnuiti cu vechiul flux de membrii de acum cativa ani si au uitat cum se face si au devenit boemi. Putem considera si acesta un nou inceput al forumului, dar pentru asta trebuie si voi, cei din staff, sa lasati boemia si sa mai faceti si munca mai de user, pana la urma ce altceva ati mai putea face in acest moment aici?

Citat:Asa era si cu Zup, sincer imi dau exemplu cazul meu propriu de cum am ajuns pe Zup prin 2008. Ce m-a atras? Igramadeala aia

My point exactly, pliantele, desenele si reclamele nu vor ajuta cu nimic acest forum, daca userul va trage un ochi pe aici si va vedea ca forumul e pustiu, deoarece nu acestea atrag userii cu adevarat. Inainte de a face marketing trebuie sa lucrezi ca produsul tau sa fie bun, deoarece clientul nu e prost si va vedea daca doar reclama este de el, iar in cazul unui forum pentru a fi bun tot ce conteaza este activitatea, nu teme care iti iau ochii, joculete sau lucruri mai mult sau mai putin insemnate. Prin urmare inainte de pregatiri de Nijikon, eu unul as lucra ca acest forum sa se ridice la nivelul reclamei ce o aveti in plan, altfel o sa munciti in van, asa cum a facut si Syrius and co. la Nijikon-ul de anul trecut. Insa nici asta nu garanteaza mare lucru, deoarece cum am zis, fata de acum cativa ani cand existau numai forumuri, nici macar chat-uri nu prea erau, userii au mai multe optiuni cand vine vorba de locurile si mediile unde doresc sa isi expuna opinia despre anime-uri.

Eu inca imi mentin ideea ca forumul nu ar trebui sa mai reprezinte partea principala a acestui site, nu cred ca mai este viabil si ma gandesc ca e timpul pentru o schimbare radicala, o strategie diferita. Eu unul sustin ceea ce a vrut Sy la un moment dat sa faca cu acest site, sa il transforme intr-un portal de stiri unde userii sa afle noile noutati din universul otaku, poate sa facem si review-uri, quotes of the day si forumul sa intre in background, iar pagina de facebook sa fie un fel de intermediar intre acesta si multitudinea de fani anime prezenti acolo. Dar daca voi vreti sa fiti incapatanati si sa mai continuam cu deja vu-urile, so be it, don't let my rant stop you.

P.S. Tot ce am scris mai sus nu a fost scris pentru a deranja pe nimeni, ci pentru a deschide ochii la cum stau cu adevarat lucrurile pe aici in acest moment, deoarece am simtit ca nu prea se pune punctul pe i in acest thread si inca ne agatam de ce nu a mers in trecut in loc sa lucram in prezent cu o alta perspectiva pentru a crea un viitor mai bun pentru acest site.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Răspunsuri în acest subiect
Reinvierea zup-ului. - de Sushiiushii - 16-08-2014, 11:28 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Mimi. - 16-08-2014, 11:35 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de yzyy - 16-08-2014, 11:42 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Mimisor - 17-08-2014, 12:00 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de MajinCloud - 17-08-2014, 12:14 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Gintoki - 17-08-2014, 12:27 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Mimisor - 17-08-2014, 12:39 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Azazel - 17-08-2014, 12:47 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Romania - 17-08-2014, 01:45 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de DreamGirl - 17-08-2014, 11:57 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de MajinCloud - 17-08-2014, 07:45 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Agrona - 18-08-2014, 01:27 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Syryus - 18-08-2014, 04:06 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Sushiiushii - 18-08-2014, 08:44 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Romania - 19-08-2014, 12:20 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de yzyy - 19-08-2014, 11:10 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Sushiiushii - 13-09-2014, 05:13 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de GriMMjOw - 13-09-2014, 11:51 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de The Penguin - 13-09-2014, 06:33 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Romania - 13-09-2014, 09:40 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Agrona - 14-09-2014, 12:26 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Sushiiushii - 14-09-2014, 11:53 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Celfaradenume - 14-09-2014, 06:48 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Agrona - 14-09-2014, 09:00 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Sushiiushii - 14-09-2014, 10:07 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de yzyy - 22-12-2014, 11:52 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)