Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Reinvierea zup-ului.

#14
Problema era in felul urmator: idei si incercari de a tine formul erau cu miile dar sincer, de multe ori si adminii/moderatorii se luptau cu morii de vant, cum spuneai si tu Ulquiorra, dar chestia cu forumul nu tine de cat de activi sunt moderatorii sau mai stiu eu, daca tinem bine minte rolul principal al moderatoriilor/admini e sa tina o anumita ordine atat in materie de postari cat si in materie de populatia care frecventeaza... -cu toate ca deja populatia e destul de mica-, si mai apoi vine partea de inovatie si idei despre cum sa imbunatatim forumul. Ah, si-mi pare rau de acele idei geniale care nu au fost puse-n practica pentru ca sincer, nu aveai cu cine... si uneori, nu aveai nici pentru cine.
Partea naspa e ca s-a ajuns de la un numar lejer de 100 de persoane online pe zi- la 10, si sa fiu sincera, mi teama ca si acele 10 persoane in medie care intra zilnic sa nu dispara si ele, iar forumul -dupa 8 ani de activitate- sa ramana parasit ca si cum nici macar n-a fost... (thats why, we need to do smt!) . Oamenii ce mai sunt prezenti prin zona... fie pe chat,fie pe la cafenea, fie mai facand cate un post-doua, (sincer, lets all be honest, pentru numarul nostru de persoane active la ora actuala nu putem zice ca ducem complect lipsa de posturi-*optimistic Sushi*), they are here, chiar si la stadiul in care suntem, they are still here! *hugs them all* Totusi, mai e o speranta, una cat de mica, dar mai e! Recunosc, m-am panicat cand am vazut ca Sy a renuntat.. *cough, cough, lets hope we will bring him back *cough, cough* & *puppy dog eyes*, e ca si cum un tata ar renunta la copii lui 21 pf, si copilul asta are abia 8 ani -zic de forum-, imaginati-va ce ar ajunge de capul forumului X_X ... Grr. Sy are idei si potential si e mai mult decat perfect pentru locul de admin, dar sincer... cand nu ai pentru cine, in inteleg perfect.
Poate da, poate la multi dintre noi a trecut periada de a viziona anime-uri intr-un mod obsesiv, si poate pentru a ne integra in rest cu lumea am inceput sa vizionam si acele seriale, care recunosc, au devenit din ce in ce mai bune, dar... fie ca vrei, fie ca nu, fani anime tot mai sunt, si inca cati! Am totusi 20 de ani si 50% din grupul meu de prieteni se uita la anime-uri, fie otaku sau nu. Partea naspa? Abia 5-10% din ei de au auzit de forumuri si/sau au cont pe vreun forum, pentru ca multi, multi, multi prefera sa se limiteze la ideea cu facebook care sincer, a cam mancat toti utilizatorii de forumuri. Am stat si m-am gandit la un lucru, nici eu la inceput nu am stiut de anime-zup, dar am aflat de el printr-o banala reclama, sau ma rog -prin 2008 pe cand mi-am facut eu contul pe zup era acel joc prin care iti puteai face un chibi si ti-l puteai pune in semnatura si toate alea. Culmea, eu venisem de pe manga-anime unde era PLIN, plin cu semnaturi de genu, si era o chestie misto pentru ca era si fun si era si o reclama buna.
Si sincer, cine ar cumpara un produs de care nu a mai auzit? Asa suntem si noi, ne-am ingropat in ego-ul nostru si am lasat lumea sa treaca pe langa noi iar noi n-am scos nici macar un cuvant. Cum naiba sa auda generatia tanara de fani anime de noi cand noi practic stam uitati pe un forum. Da, stiu, trebuie sa fie ceva sa-i atraga. Si cum sa-i atragem? E ca si cum eu as face niste prajituri pe care mai apoi sa vreau sa le vand, dar in loc sa dau anunt in lume, le tin ca o idioata in frigider sperand sa-mi cada cumparatorii peste frigider si sa se indragosteasca de prajituriile mele. Duh. No. Cam similara situatia, nu?
Sincer, nici facebook-ul nu are cine stie ce vai Doamne de oferit, da e vorba ca exista un numar exagerat de oameni, si fie ca vrei, fie ca nu, ei sunt atrasi in aceea ingramadeala. Asa era si cu Zup, sincer imi dau exemplu cazul meu propriu de cum am ajuns pe Zup prin 2008. Ce m-a atras? Igramadeala aia. Eram lovita de ??alentul??de a scrie pe atunci, dar sincer era mai mult doar de a imi hrani ego-ul sa vad persoane postand, iar Zup era locul perfect, mai ales ca te faceai sa fi obsedat prin a da refresh, ca deh, poate posteaza lumea cate ceva. E vorba ca lumea in sine vrea sa se afirme, ca tot s-a zis de userul egoist si atunci aveau unde. Same shit e si cu facebook-ul. Smile

Suntem constieti de starea actuala a forumul, dar sa fiu sincera m-am cam saturat de atata persimism... si cam trebuie sa fiim uniti - sa promovam macar ce mai avem, si cu timpul sa aduce sa punem in functiune si acele idei ingenioase.
Reclama, oricat de enervanta e pentru utilizator, tot se va lipi de el.
Ps. Am observat totusi un val destul de mare de oameni care traduc anime-uri, si cred ca nu le-ar traduce doar asa de plictiseala.

Ps 2. Am o prietena inraita fan anime de vreo 14 anisori si ieri de curiozitate i-am pomenit de chestia cu existenta unor forumuri anime, reactia ei? ??ell, nici nu stiam ca exista.??Hm. Si probabil daca as intreba si pe userii mai vechi, fosti membrii activi si alea alea, probabil as primi raspunsuri de genu ?????oh, am si uitat de el?????.

Dureros..

Ps3. Chiar si cu ego-ul de copil incapatanat ce nu vrea sa se gandeasca la disparitia acestui forum, acord dreptate la toti, nu mai e ce a fost, dar.. degeaba stam si ne uitam cum pe zi ce trece disparem unul cate unu si sa nu facem nimic. Trebuie sa ne adaptam vremurilor, Am idei. Sunt idei, multe chiar.. dar sincer am nevoie de ajutorul/sprijinul vostru si de o farama de optimism, dar mai ales Sy are nevoie. Sau mai bine zis noi avem nevoie de Sy? 21) Nu stiu sigur, dar... nu vreau sa fie ?????the end?????.
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]



Răspunsuri în acest subiect
Reinvierea zup-ului. - de Sushiiushii - 16-08-2014, 11:28 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Mimi. - 16-08-2014, 11:35 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de yzyy - 16-08-2014, 11:42 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Mimisor - 17-08-2014, 12:00 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de MajinCloud - 17-08-2014, 12:14 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Gintoki - 17-08-2014, 12:27 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Mimisor - 17-08-2014, 12:39 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Azazel - 17-08-2014, 12:47 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Romania - 17-08-2014, 01:45 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de DreamGirl - 17-08-2014, 11:57 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de MajinCloud - 17-08-2014, 07:45 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Agrona - 18-08-2014, 01:27 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Syryus - 18-08-2014, 04:06 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Sushiiushii - 18-08-2014, 08:44 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Romania - 19-08-2014, 12:20 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de yzyy - 19-08-2014, 11:10 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Sushiiushii - 13-09-2014, 05:13 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de GriMMjOw - 13-09-2014, 11:51 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de The Penguin - 13-09-2014, 06:33 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Romania - 13-09-2014, 09:40 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Agrona - 14-09-2014, 12:26 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Sushiiushii - 14-09-2014, 11:53 AM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Celfaradenume - 14-09-2014, 06:48 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Agrona - 14-09-2014, 09:00 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de Sushiiushii - 14-09-2014, 10:07 PM
RE: Reinvierea zup-ului. - de yzyy - 22-12-2014, 11:52 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)