Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

In alta lume.

#4
Daca ai avut topic mai demult, e foarte probabil sa fie inchis si mutat in arhiva, il poti cauta cu optiunea de Search :) (PM me with the name/link and I can open it if you wish).

Anyways, in ceea ce priveste poeziileee... Chiar e tema 8 martie la prima? Pentru ca pe mine una ma duce cu gandul la iubire, la cuplu, mai degraba decat iubirea dintre o mama si copilul ei, care e mai degraba asociata cu sarbatoarea. Mi-a placut mult asta, curge frumos si e o poezie curata: rima e potrivita, ai un vocabular dezvoltat, everything falls into its place very well. Ma duce cu gandul la o noapte intunecata, la creaturi mistice, la iubiri pasionale si nesanatoase si mi se pare, in acelasi timp, ca intreaga poezie e situata undeva intr-un trecut foarte indepartat. Da putin aerul acela de medieval time, vampirish yet tempting. Nu stiu daca asta a fost intentia ta, dar asta mi-a inspirat mie.

A doua poezie... asta face latina din om? :)) Daaaw poor you. Nu pot sa nu ma bucur ca ne-a lasat mai lejer profa de latina in ultima vreme. Dar cu bietele picioare ce ai avut? Lasand gluma deoparte, e chiar caterinca, dar e amuzanta in haosul ei. La ce poezii lipsite de sens am ajuns sa citesc la un moment dat, cred ca orice poate fi interpretat daca te straduiesti putin asa ca... sigur picioarele tale se pot transforma pe viitor in ceva cu inteles foarte profund hehe.

Cat despre ultima poezie, se simte izul personal. Si auch, it does strike a chord. Apropo, cred ca era "An easy face" acolo, in loc de "as". Mi-a placut, in special partea asta: "I miss small talks that keep me sane./ This blood that boils in my vein/ Desires love I just can't mold,/ A pure touch I just can't hold.", reusesti sa redai foarte bine niste chestii si, din nou, nu am impresia ca fortezi rima, ritmul, orice, ci pur si simplu pare natural totul. Mai multe nu voi spune, as simti ca invadez intimitatea cuiva. O ultima remarca ar fi faptul ca nu ma prea omor dupa ultima strofa, mai ales dupa ultimele versuri; mi se par contradictorii intr-un fel cu restul poeziei pentru ca, dupa ce povestesti despre despartire si repercursiunile acesteia, ajungi la final sa faci o intoarcere de 180 de grade si sa-ti intinzi parca mainile spre trecut.

All in all, sunt simpatice poezioarele tale si o lectura foarte placuta! Spor la scris in continuare si mai asteptaaam ^-^
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Răspunsuri în acest subiect
In alta lume. - de DeDal N. - 21-04-2014, 05:11 PM
RE: In alt? lume. - de DeDal N. - 22-04-2014, 12:27 PM
RE: In alt? lume. - de DeDal N. - 24-04-2014, 01:45 PM
RE: In alt? lume. - de DreamGirl - 25-04-2014, 01:28 AM
RE: In alt? lume. - de DeDal N. - 25-04-2014, 10:58 AM
RE: In alt? lume. - de DreamGirl - 27-04-2014, 02:24 PM
RE: In alt? lume. - de DeDal N. - 27-04-2014, 02:58 PM
RE: In alt? lume. - de DreamGirl - 02-05-2014, 02:07 AM
RE: In alt? lume. - de DeDal N. - 03-05-2014, 06:23 PM
RE: In alt? lume. - de DeDal N. - 10-05-2014, 05:45 PM
RE: In alt? lume. - de DeDal N. - 06-06-2014, 06:50 PM
RE: In alta lume. - de DeDal N. - 25-06-2014, 01:52 PM
RE: In alta lume. - de DeDal N. - 02-07-2014, 04:31 PM
RE: In alta lume. - de DreamGirl - 07-09-2014, 08:25 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)