Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bacalaureat

#3
I dare to disagree there. Nu la partea cu gradul de dificultate, care e mediu sau chiar mai jos de cele mai multe ori (nu pot vorbi despre matematica sau materiile de stiinte exacte, pentru ca nu stiu cum sunt subiectele acolo). Nici la faptul ca este, cel mai probabil, unul dintre cele mai usoare examene pe care le vom da pe parcursul vietii, un examen pe care nu ai cum sa nu il ei daca nu iti dai chiar si minimul de silinta (din nou, vorbesc din perspectiva unui elev de la uman). In ceea ce priveste insa importanta lui si a notelor in perspectiva viitorului si al facultatii la care vrei sa mergi... din pacate inca mai conteaza in majoritatea cazurilor.

Oricat de usor ar fi, nu cred ca trebuie tratat cu superficialitate numai de dragul altor distractii (care, btw, nu sunt deloc imposibile in paralel). Apropo de ce spuneai cu facultatile, @Romania , stiu ca la noi majoritatea sunt pe baza de admitere, insa nu toate universitatile bune. Singurul exemplu pe care il am acum la indemana e Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei din cadrul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj, unde nota de la admitere are o pondere de 50% iar media de la bacalaureat o pondere de 50%. In contextul in care ultima medie de intrare la buget anul trecut a fost in jur de 9,50-9,60... tell me again how it doesn't matter. Mai mult, in cazul facultatilor la care se intra pe baza de examen de admitere, media de la bacalaureat sau nota la o anumita materie sunt luate ca si criteriu de departajare pentru cei aflati la baraj pe lista de admisi (un exemplu aici ar fi Facultatea de Drept de la Bucuresti). Astfel, nota de la romana de exemplu poate face diferenta daca intri la buget sau la taxa, daca intri la taxa sau deloc.

In ceea ce priveste facultatile din strainatate, ponderea este cu atat mai mare si aici nu este vorba doar de media de la BAC, ci si de fisa matricola cu mediile din timpul liceului. In majoritatea tarilor (SUA, Anglia, Danemarca si Olanda imi vin aici ca exemple, pentru ca aici stiu concret cum se desfasoara procesul) mediile din timpul liceului conteaza in prima parte a procesului de aplicatie, luandu-se in calcul pentru un eventual interviu de departajare si pentru admiterea conditionata. In general se primeste o oferta conditionata de nota de la bac, care depinde de fiecare universitate in parte: cu cat e universitatea mai buna, cu atat sunt mai inalte standardele.

Intr-un final, desigur, media de la bac si mediile din timpul liceului conteaza atat cat doresti tu sa conteze. Totusi eu merg pe principiul ca, in a noua fiind, nu esti de cele mai multe ori sigur pe ce vrei sa faci in viitor si pe universitatea la care ai vrea sa mergi - asa ca, de ce sa nu te straduiesti putin, ca sa nu te trezesti in a doispea ca nu mai ai la fel de multe oportunitati din cauza asta? O ultima remarca ar fi, @Romania , ca exista o uriasa diferenta intre peiorativul tocilar si o persoana care invata logic si pragmatic, desi s-ar putea ca notele lor sa fie asemanatoare. Stiu ca nu mi-am raspuns intrebarilor din primul post, dar am simtit nevoia de a dezbate mai mult sau mai putin ideile de mai sus.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Răspunsuri în acest subiect
Bacalaureat - de DreamGirl - 27-03-2014, 09:45 PM
RE: Bacalaureat - de Romania - 28-03-2014, 07:38 PM
RE: Bacalaureat - de DreamGirl - 29-03-2014, 10:50 PM
RE: Bacalaureat - de Romania - 30-03-2014, 03:46 AM
RE: Bacalaureat - de Persephone - 07-02-2015, 05:38 PM
RE: Bacalaureat - de TLDR - 12-02-2016, 08:35 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Bacalaureat 2011 Miss Serenity 1 2.981 02-07-2011, 07:44 PM
Ultimul răspuns: Tan
  Bacalaureat - Limba & Literatura Romana Ke$ha 0 3.666 11-11-2010, 05:12 PM
Ultimul răspuns: Ke$ha


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)