Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce film Disney v-a placut cel mai mult?

#1
Film animat de la Disney. Cred ca este imposibil sa nu fi vazut macar 2-3 in toata copilaria voastra si nu numai. Fiecare (cred ca) avem macar unul la suflet, iar aici zic ca fiecare sa vina cu cateva titluri si macar la unul dintre ele sa si argumenteze.

Aici aveti o lista de titluri puse in ordine cronologica, pentru a ne reimprospata memoria.

Soooo. Favoritele mele all time: The Lion King si The Lion King 2: Simba's Pride

Nu o sa va dau detalii de pe net despre poveste, despre cat au muncit acei oameni la ea si nu numai, multe poate le stiti si voi.
De vreo 4 ani am vazut explozia pe net cu acest film, iar acum multi au inceput ca e overrated si tot asa. Oh, well. Eu m-am uitat la el de mica, la varsta de 2-3 ani am primit o caseta cu "Il re leone", fiind Regele leu in italiana. Cred ca pana la varsta de 5 ani am vazut caseta de foarte multe ori, asadar pentru mine reprezinta si o bucata destul de importanta a copilariei mele.

L-am revazut acum cativa ani si mi-am dat seama de profunzimea sa, afland ulterior ca povestea este inspirata chiar dupa piesele lui Shakespeare (" The story takes place in a kingdom of anthropomorphic lions in Africa, and was influenced by the biblical tales of Joseph and Moses, and the William Shakespeare plays Hamlet and Macbeth"). Atunci am continuat si cu celelalte doua filme, Simba's Pride si Hakuna Matata (pe care le vazusem doar partial). Nu pot exprima in cuvinte cate emotii m-au cuprins, Simba's Pride mi se pare cea mai buna continuare cu care puteau veni (chiar daca pe imdb, de exemplu, are nota foarte mica).
Totul imi place, se vede munca din spate, nimic nu a fost facut doar de dragul de a fi. Pe langa faptul ca cei care au creat grafica s-au inspirat din viata leilor (atat de bine realizata incat Simba mi se parea ca chiar avea ceva sexy xD), coloana sonora este dementiala, avand multiple nominalizari la Oscar si multe dintre ele concretizandu-se in premii. Muzica este facuta chiar de compozitorul meu preferat, Hans Zimmer. Nu stiu ce as mai putea sa zic in afara de faptul ca mi-a placut enorm, sunt mult prea subiectiva cand vine vorba de acest film.


Alte titluri ce merita mentionate: Beauty and the Beast, Pinocchio, Peter Pan, Aladdin, Tarzan, Lilo & Stitch, The Jungle Book. Nu neaparat ordinea asta, dar "Frumoasa si bestia" sigur l-am pus bine, superba povestea.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#2
Favoritul meu este Atlantis: The Lost Empire. Este si ultimul pe care l-am vazut la cinema din animatiile Disney pana la Tangled. Chiar daca aparent nu a avut succesul asteptat, pentru mine ramane unul dintre cele mai fascinante. First of all it has Atlantis. Este una dintre legendele mele favorite si orice contie acest cuvant in titlu is a must see for me 4. Apoi exista destul de multe conexiuni cu primul film Stargate. Milo este o clona Daniel Jackson, iar acela este unul dintre personajele mele favorite din toate serialele vazute. Din pacate planurile initiale sa faca un serial au esuat si sequelul nu a fost cine stie ce.

Al doilea film este Tangled. Singurul motiv pentru care am fost interesat initial de film a fost ca unul dintre personajele principale era jucat de Chuck si la vremea aia eram obsedat de serial. Cand am vazut filmul a stat pe propiile picioare si a reusit sa amuze suficient incat sa il revad de vreo cinci ori de la prima vizionare.

Muzica este una dintre cele mai memorabile calitati ale filmelor de la Disney. Favoritele mele sunt "Son of man" din Tarzan si "Zero to Hero" din Hercules.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#3
My all time favourite is Mulan. Este al doilea sau al treilea film Disney pe care l-am vazut si de cand eram mica si pana acum nu si-a schimbat deloc locul in tipul meu. Eram o pustoaica baietoasa si faptul ca plot-ul nu se axa pe povestea de dragoste dintre Mulan si Li Shang, ci pe luptele lor pentru a salva China, m-a facut sa sar in sus de bucurie gandind women can kick ass too. <3 Au fost realizate ataaaat de multe filme animate (nu numai Disney) in care ideea principala era printul care vine calare sau nu sa salveze domnita la ananghie, ca Mulan a fost binevenit din toate punctele de vedere. L-am revazut de destul de multe ori de-a lungul anilor (pe amandoua, de fapt).

In lista mea de favourite Disney movies mai intra si The Aristocats, Alice in Wonderland (desi asta mai mult din cauza romanului lui Lewis Carroll decat a filmului in sine, care nu mi s-a parut cine stie ce bine realizat; bine, e si destul de vechi asa ca se-ntelege), The Lion King (all three of 'em), Pocahontas (though the second one was better), The Hunchback of Notre Dame (teaaaars falling down my cheeks <3), Atlantis: The Lost Empire, The Road to El Dorado si Tangled. Ordinea e aleatorie.

Yup, I'm a Disney freak.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)