Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce vei face ?
Spune bye bye la hobby-ul tau . ( Sand End )
0%
0 0%
Neglijezi partenerul tau , familia , locul de munca etc ( Dead End )
22.22%
2 22.22%
77.78%
7 77.78%
Total 9 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Viitorul unui fan anime ?

#3
Eu unul sunt destul de cinic si realist pe chestiunea aceasta, chiar daca unii prefera sa viseze si sa creada in povesti de adormit copiii cum ca nimic nu se va schimba pentru ei dupa o anumita varsta si ca vor citi un volum de manga si termina o serie anime de 13 episoade in fiecare zi ca pana acum. In mare parte cei care spun asta sunt exact cei care au inca foarte mult timp liber la indemana (elevi de gimnaziu, liceu, chiar si facultate, daca esti la vreun Spiru Haret sau Dimitrie Cantemir sau te doare in basca de facultate si te multumeste sa treci cu 5 la toate materiile), care inca nu s-au intalnit cu responsabilitatile vietii, deoarece parintii se ocupa inca de tot ce inseamna raspundere sociala (taxe, cumparaturi, facut mancare), chestiuni care la prima vedere par neinsemnate si banale, dar puse laolalta iti ia destul din timpul liber.

De asemenea, mai este si situatia alegerii situatiei mai mult sau mai putin voluntare de a fi un rebut social si a refuza sa iti intemeiezi o familie, circumstanta in care probabil ai putea reusi sa iti duci viata ca la 15 ani, insa nu stiu acum cat de dezirabil ar fi acest lucru pentru fiecare dintre noi.....singuratatea e prezentata foarte misto in anime-uri si filme incat ai crede ca este tot ce iti poti dori, dar din pacate sau fericire (depinde cum privesti) natura umana si ADN-ul nostru este facut in asa fel incat sa ne forteze sa cautam companie umana intr-un mod sau altul.

@Geesushi are dreptate, daca parintii nostri inca mai isi fac timp sa se uite la filme, noi de ce sa nu am reusi sa mai ne uitam la anime-uri? Dar acest lucru depinde si de prioritatile noastre, intre a fi altruist si de exemplu a alege sa iesi la o piesa de teatru cu partenerul caruia nu ii place animeul sau a decide sa stai in fata PC-ului dupa serivici uitandu-te la cine stie ce ecchi in timp ce parternerul sta singur in alta camera facand cine stie ce (un tablou trist din punctul meu de vedere, dar fiecare isi face viata cum doreste)

Eu momentan inca sunt intr-o perioada de tranzitie si inca mai imi permit sa mai vizionez din cand in cand un anime, sa citesc un manga sau sa mai activez pe acest forum, dar sunt constient ca timpul meu dedicat acestor activitati va fi din ce in ce mai limitat nu neaparat datorita varstei, ci mai degraba a noilor elemente care isi vor face loc in viata mea incetul cu incetul si care vor cere din partea mea o prioritate mai ridicata decat anime-urile.....pana la urma cam la asta se rezuma intreaga problema in legatura cu acest subiect.

P.S. @DreamsKeeper, postul acesta l-am compus special ca sa imi mai dai un minus la reputatie, deoarece stiu cat de mult imi adori opiniile 21
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Răspunsuri în acest subiect
Viitorul unui fan anime ? - de Miauti - 11-01-2014, 04:58 PM
RE: Viitorul unui fan anime ? - de Sushiiushii - 13-01-2014, 08:06 PM
RE: Viitorul unui fan anime ? - de Romania - 29-01-2014, 03:18 AM
RE: Viitorul unui fan anime ? - de DeDal N. - 29-01-2014, 03:03 PM
RE: Viitorul unui fan anime ? - de Miauti - 21-03-2014, 05:45 PM
RE: Viitorul unui fan anime ? - de Sushiiushii - 21-03-2014, 10:04 PM
RE: Viitorul unui fan anime ? - de yzyy - 22-03-2014, 02:16 PM
RE: Viitorul unui fan anime ? - de Miauti - 22-03-2014, 10:58 PM
RE: Viitorul unui fan anime ? - de Sushiiushii - 23-03-2014, 12:02 AM
RE: Viitorul unui fan anime ? - de yzyy - 23-03-2014, 08:33 AM
RE: Viitorul unui fan anime ? - de Miauti - 06-04-2014, 02:45 PM
RE: Viitorul unui fan anime ? - de MajinCloud - 06-04-2014, 07:35 PM
RE: Viitorul unui fan anime ? - de Miauti - 09-04-2014, 09:16 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)