Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Shingeki no Kyojin

#1
[Imagine: Shingeki_no_Kyojin_manga_volume_1.jpg]

Alt title: "Advancing giants" / Attack on titan

Producers: Wit Studio, Production I.G

Genre: Horror, Tragedy, Action

Rezumat: The series follows the story of Eren Jeager, a young boy whose father disappears after his mother is killed during the fall of Wall Maria. Years later he enlists into the army, accompanied by his adopted sister Mikasa Ackerman and their childhood friend Armin Arlelt. When the Titans threaten to break further through Wall Rose, Eren discovers that he possesses the ability to temporarily transform himself into a Titan. Seen as a threat by some, and a ray of hope by others, Eren joins his companions in a war to protect what still remains of mankind, making use of his newfound power while looking for answers to the mysteries surrounding the Titans, the walls, and his own existence.
Wikipedia

Sound:
http://www.youtube.com/watch?v=XMXgHfHxKVM
Openingul este nu genial, foarte genial! Felul in care incepe, dinamic, energetic, potrivindu-se perfect cu nebunia din openvideo si vocile de cor de pe inceput in concordanta perfecta cu tonul solistului. Si versurile - Our complacence as livestock strengthens this false reality; We're as free as starving wolves!-

Video: Nu se aseamana mai deloc cu ce am vazut pana acum, liniile sunt conturate gros, lasand sa se observe felul animat in care a fost creat totul.

Opinie: Am de gand sa incep manga-ul deoarece apare un episod in fiecare duminica si fiind ongoing nu suport asteptarea. Azi l-am vazut pe ultimul aparut, al cincilea, si simt nevoia sa fac un spoiler cat internetul de mare. Fiecare episod ma lasa cu ochii in soare, terminandu-se exact atunci cand imi dau lacrimile ori de bucurie, ori de tristete, ori in mijlocul actiunii, ori cand actiunea e pe cale sa inceapa. Anime-ul asta mi-a ajuns la suflet foarte rapid. Despre personaje nu am ce sa spun, toate au ceva special, preferatul meu fiind Armin cu tot cu felul sau n?tang de a fi. In final precizez ca l-am pus la aceasta sectiune pentru ca dpdv a timpului, in decursul celor 22-23 de minute pe care le are un episod, e mai multa actiune decat fantasy -fara sa punem in discutie titanii-.
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#2
Bate vantu' pe aici.

Sa va fie rusine, forum pentru fanii anime si ignorati probabil cea mai buna serie a sezonului, daca nu a anului.

Lasati putin discutiile pe mess, luati o pauza de la fapping over yaoi or writting shitty fanfics, and watch this goddamn masterpiece.


Nu mai am ce sa adaug, Stormrage a facut un rezumat destul de bun.

Bravo duduie.

Ultimul episod iesit (al 5-le) m-a dat pe spate. Like,ce dracu se intampla?What?Why? Am fost tentat sa caut in manga,sa vad ce se intampla next. This can't be the end, right?



edit : Also, those uniforms complement the female form pretty well. Just saying *cough cough*.
Innocence proves nothing

[Imagine: itswG.jpg]

#3
Pana cum imi place foarte mult, are potential. Cum insa n-am citit manga, si nu au fost inca difuzate decat 8 episoade, nu ma voi grabi sa-l declar anime-ul anului. Desi repet, are un potential imens si, cel putin pana acuma, se ridica cu mult peste restul de serii noi aparute in 2013.
[Imagine: ku-medium6788_zpsc6ad60de.gif]

#4
Destul de interesant. Sincer nu am reusit sa ma abtin din a citi cateva spoilere asa ca stiu ce se va intampla in viitor.

Animatia este superba. Diferita ca de tot ce se gaseste in materie de anime, odata ce ii fac traducerea cred ca se va vinde bine in america. Singura problema pe care o vad este ca la viteza la care merge vor termina in jur de 5 volume din manga pana se termina animeul. Si finalul fie va fi unul improvizat, fie va fi o speranta de sezon doi, ce de cele mai multe ori nu este confirmat la sfarsitul sezonului unu.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#5
Citeam unde m-ai sus ca cica ar putea fi cel mai bun anime al anului. Myaoming Ple-he-hease... e de departe unul din cele mai bune anime-uri din ultimii ani, daca nu si cel mai bun. Am impresia ca in ultima jumatate de deceniu, acesta e anime-ul care m-a atras de departe cel mai mult. Povestea e extraordinara pana acum, personajele chiar au viata, fiecare e unic in felul lui, animatia e superba si animeul a reusit sa demonstreze ca se poate si fara fanservice. Abia astept sa vad ce urmeaza, 'beep'ule release-ul odata la saptamana Mfuuu
I laik pie... and beer... period.

#6
In urma cu ceva timp ma plangeam de anime-urile aparute de curand. Dar acum...
Inceputul mi se pare foarte reusit. Povestea e una originala si interesanta, care te tine cu sufletul la gura in fiecare episod. Un lucru ce imi place e fraza de la inceputul opening-ului: "Sie sind das Essen und wir sind die Jaeger". Imi place aparitia germanei, what can I say.

Atentie, spoiler din episodul 5 sau 6:
Ma asteptam la un cliche, in care blondul sa il prinda de mana pe protagonist, dar... faptul ca nu a reusit si acea creatura l-a inghitit m-a uimit pe moment. O scena mai reusita nu ar fi existat pentru acel moment. Prea genial gandita.

Mi se parea cam supraapreciat pentru un anime din care nu a aparut nici macar jumatate din el, dar totusi merita laudele. Nu am mai vazut un anime care sa imi acapareze atentia aproape la fel de mult ca Death Note.
Sper sa nu aibe un final nereusit care sa il distruga.

Psycho XD

#7
BEST ANIME EVUUUUUUUH
Myaoming
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#8
SNK , unul dintre cele mai bune anime 2013 !
Poveste , personaje , soundtrack !!
Sa speram ca va fi lafel de bun si in continuare si nu vor baga episoade de ''umplutura'''

#9
Imi place animeul, e unele din animeurile bune din anu asta ca si valavre. O poveste super tare, plina de potential, caractere interesante.

Ce ma jeneaza e unele momente din story care mi se pare ca sunt facute doar ca sa miste povestea, foarte ireale (gen toti oameni sar bate intre ei chiar si sub cea mai mare amenintare sau ca gandurile plastice a unor din caractere "titans are scary il hid in a hole rather than fight",) meh.

Dar oricum o sa continui sa il urmaresc, sper sa nu devina prea previzibil, cum e la ep. 15.
[Imagine: demon-hunter2.gif]

#10
Dupa 5 ani fara anime, alataieri hotarasc si eu sa ma uit la Attack on Titan, la recomandarea unora. ESTE SUPERB! Dupa ce am vizionat toate episoadele aparute pana acum m-am dus o fuga sa citesc manga fiindca pesemene manga "e pe terminate". Fast forward today, am citit toate capitolele, de 3 ori chiar, sunt in mijlocul actiunii si imi trebuie mai mult Titan crack, din pacate trebuie sa astept o luna intre capitole. Si manga sigur nu se va termina curand.

What have I done Mwhy




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)