Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Casual vs Hardcore

#3
Cred ca se face o confuize intre ce inseamna hardcore/casual gamer. Nu are legatura cu castigarea unui ban din asta. In general un hardcore gamer apartine unui guild/clan cu aceeasi mentalitate. Mentalitate ce presupune a domina complet un titlu/server pe care guilda/clanul isi face veacul. Putine sunt cu adevarat hardcore guilds,deoarce nu multi au stomac/timp/rabdare pentru asa ceva. Faptul ca nu castiga ei bani din asta nu ii face mai prejos decat asa zisii "professional gamers".

Hardcore clans/guilds in general au :

- program strict de attendance (gaming schedule, jucam asta la ora asta,in ziua cutare,cine nu apare,instant kick)
- play to win (nu conteaza ce tactici folosesc, oamenii in general cauta sa domine in orice titlu, de la mmos la shooters pana la racing games si flight simulators)
- In-depth knowledge of game mechanics ( cunostiinte detaliate in legatura cu jocul respective, in-depth mastery/knolwedge of the player's class, daca e vorba de un mmo etc.)
- Folosesc din greu voice comms, avand in general high quality Ventrilo/Teamspeak3/Mumble servers,rented out by guild/clan leader, with member donations.
- IRL strategy meetings and so on.

Am vazut in cateva titluri online jucate de mine (Warhammer Online si Guild Wars) doar 2 guilde cu adevarat hardcore. Nu inteleg in general mentalitatea, dar le aplaud pasiunea cu care se dedica unui tel. Nu sunt de acord insa cu rigiditatea lor,in general.


Casual players e un termen prea larg. Practic oricine joaca de dragul de-a juca,fara a avea un scop sau o mentalitate anume,legata de joc, poate fii numit 'casual'. Nu il vad ca pe un termen derogatoriu, atata timp cat lumea se distreaza, bravo lor.


Personal tind sa abordez orice titlu online cu o mentalitate semi-hardcore (in sensul ca imi place sa castig,sa joc bine,sa fiu competitiv,dar in anumite limite, fara sa imi impun regulile care si le impun asa zisii hardcore gamers). In general persoanele cu spirit competitiv tind sa pice in aceasta categorie.


All in all, nu cred ca trebuie trase linii. Un topic mai interesant de discutie ar fi fost acela legat de women in video games nowdays (also,feminism in video games,and how it screws over the industry). Cu toate ca orice discutie cat de mica legat de acest subiect tinde sa se transforme repede intr-un shitstorm.
Innocence proves nothing

[Imagine: itswG.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Casual vs Hardcore - de MajinCloud - 01-05-2013, 10:18 PM
RE: Casual vs Hardcore - de Soda - 07-05-2013, 12:00 AM
RE: Casual vs Hardcore - de Lokke - 07-05-2013, 12:40 AM
RE: Casual vs Hardcore - de Xpt1 - 09-05-2013, 02:44 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)