Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

buna

#7
Ma chinui de ceva timp sa termin "crima si pedeapsa" ...cred ca va mai dura, avand in vedere ca am p= imprumutat "Mizerabilii" , de Victor Hugo, pe care de abia astept sa am timp sa o citesc. Mi-a placut enorm atmosfera din "Crima si pedeapsa", eu fac naveta si obisnuiam sa citesc in masina sau in gara, imi placea atmosfera aceea de saracie, de mizerie , in care se scalda Razkolnikov. Imi placea duritatea Rusiei si lupta lui interioara, insa m-am pierdut in nume si va trebui sa o recitesc.
Cartea mea favorita e "Portretul lu Dorian Gray", de Oscar Wilde care pana acum e autorul meu favorit si pe care ti-l recomand din toata inima. Citeste "De profundis", este fantastica!
Am citit "Necunoscuta de la Windfell Hall" , scrisa de Anne Bronte, daca iti place perioada romantica, ti-o recomand. E in principal despre conditia femeii in societate in anii 1800. Apoi "copilul divin" de Pascal Bruckner, un roman oarecum SF, cu un subiect interesant si controversat , as putea zice. "Boala neagra" de Nina Berberova e din nou superba. A trait in aceeasi perioada cu Dostoievski si ii impartaseste putin din stilul sobru. Este o povestiora, insa sigur iti va placea. "Sunetul muntelui " de Yasunarii Kawabata a fost linistitoare, "Dragostea, si moartea si valurile" de Yasushi Inoue are niste povestiaore dragute asupra carora poti reflecta. "Lolita" de V. Nabokov a fost f. controversata si e destul de greu de citit daca nu esti obisnuita cu acest stil sobru, dur si mai ales cu multitudinea descrierilor care cu greu capteaza atentia, insa la sfarsit, dupa ce analizezi toata cartea , realizezi ca defapt subiectul a fost interesant si te gandesti daca Herbert era vinovat, sau nu. "Interviu cu un vampir", mi-a placut foarte mult iar dupa ce am citit "Sezonul otravit" de Tasha Alexander , am ajuns sa fiu pasionata de antichitati. Mai sunt, insa as scrie mult prea mult 21.
"Nana" e animeul meu favorit, in el ma regasesc si chiar am ajuns sa atribui numele personajelor unor prieteni 21. Osaki e favorita mea, insa Hachi e absolut adorabila. REn e idealul , iar Yasu e probabil , cel mai loial prieten pe care il poate avea cineva. Acel tip de prieten care ajuta, care stii ca e acolo. Mi-a parut rau pt. Nobu si as fi vrut sa ramna cu HAchi, sunt sigura ca ar fi iubit-o mult.
[Imagine: 2zsuvx5.gif]



Răspunsuri în acest subiect
buna - de alexandraofe - 24-04-2013, 09:20 PM
RE: buna - de Ayrin Charles - 24-04-2013, 09:26 PM
RE: buna - de Stormrage - 24-04-2013, 09:32 PM
RE: buna - de alexandraofe - 24-04-2013, 09:39 PM
RE: buna - de yaoi maniac - 24-04-2013, 10:16 PM
RE: buna - de Ayrin Charles - 24-04-2013, 11:31 PM
RE: buna - de Agrona - 25-04-2013, 01:10 PM
RE: buna - de alexandraofe - 25-04-2013, 02:56 PM
RE: buna - de BloodyInnocence - 26-04-2013, 06:34 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)