Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Concurs Proza - Original - Discutii generale

#1
(30-11-2012, 03:05 PM)Niska A scris: Ce ziceti de ceva Sci-fi?! Eu cred ca va fii ceva destul de interesant, din moment ce idei exista o gramada. Chiar mi-ar placea sa citesc niste povesti de genu' acesta. Modul de desfasurare zic sa fie identic, cu premiile ne descurcam noi, nu e tocmai ceva obligatoriu.. si participanti speram sa fie mai multi. Sunt sigura ca toata lumea a citi cel putin o poveste Sci-fi si a fost impresionat de acest gen - la mine una chiar asa a fost.


Bine ca n-am gasit topicul inchis. phew

SO... Ce-ar fi sa punem in miscare rotitele din nou si totusi sa mai organizam o editie pana in vara anului asta! Ca atunci va fi timp berechet de votat si citit. Sunt sigur ca ne descurcam cu putina organizare, mai greu e cu premiile alea, la final. T-T

Sustin ideea organizarii unei noi editii. Cine se mai arata interesat?

EDIT: Also, poate sa mute cineva topicul asta inapoi la FF? Thanks.

#2
@Fiction : Din pacate @Lia pleaca in nici 24 de ore prin tarile calde si ar trebui gasit cineva care sa organizeze (si sa deschida un nou topic, aici e nebunie). Nu numai asta, trebuie gasiti alti membri ai juriului, cei alesi anterior nu mai sunt activi, poate doar sa-i contacteze cineva in caz ca exista lume interesata.

Plus, eu as face un sistem mai ciudat de votare. Juriul acorda votul unei peroane (dupa ce critica), iar votul lor ar valora 50 de puncte. Pentru userii care nu-s in juriu si nu participa, dar vor sa voteze, sa aiba 2 optiuni:
1. poll, unde bifeaza doar o lucrare, iar lucrarea respectiva ar primi 5 puncte;
2. aleg sa-si argumenteze votul, iar acesta ar valora 10 puncte.

Eu nu m-as baga, dar as sponsoriza pentru premiul I cu-n volum manga, d'asta zic sa-si bage si userii nasu' in jurizare.

Dar asta poate cand se intoarce Lia, peste 6 luni.

Vad ca Mystery si Fantasy au 20 de voturi, iar Crime e imediat in spatele lor cu 19 voturi. Daca s-ar incerca iar acest concurs, as propune sa se deschida un poll cu aceste 3 variante, care e cea mai votata sa fie drept tema in concurs.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#3
Well it sucks anyway. Eu nu as astepta 6 luni in niciun caz. Putem desfasura concursul si mai devreme si premiile le dam in viitorul aporpiat cat de repede putem.

Stiu ca Dai pleaca si ca e de doua sau de zece ori mai greu asa, dar cred ca tot ce ne trebuie sunt useri interesati pe ideea asta. Apoi putem vorbi si de schimbari in concurs fata de editia precedenta. Altfel e fara rost, really.

EDIT: sincer eu as mai baga cateva posibile teme in pollul acela pe langa primele 3 cele mai votate. Prima editie a fost cu Fantasy-Mystery parca.

#4
Am citit pe sarite topic-ul, daca Fantasy cu Mistery s-au luat, putem face un poll din urmatoarele 3, adica: Crime, Comedy si Science Fiction sau toate cele 5 ramase. Ma rog, chiar cu mai multe, dar fara cele doua deja facute, sa fie ceva nou.

Totusi, tot nu vad de unde am scoate juriu competent. Sa zicem ca il facem, ca e lume interesata, in juriu ar trebui bagati macar oameni care au mai castigat pe la concursuri similare (FOTM sau duel), iar eu nu stiu cum e treaba p'aici, poate tu sa alegi sau sa zica Lia repede inainte sa plece niste persoane active care ar merge pentru jurizare (si care sa nu doreasca sa participe drept concurenti).
Eu nu m-as baga nici in concurs, nici in juriu, nu am competenta necesara pentru niciuna dintre aceste doua categorii, doar probabil as contribui la premiu si m-as bucura de creatii (eu vreau ceva super bun pe crime).


(uite ce fac eu in loc sa dorm sau sa lucrez pentru facultate)
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#5
Nu am organizat a doua editie din lipsa de activitate si interes general pe forum pentru asa ceva, m-am rugat mult, mult timp de concurenti si de juriu si finalmente a existat concursul. Si pana la urma cel mai mare fail a fost al meu, pentru ca am cazut intr-o gaura financiara si nu am reusit sa dau premiile dupa care mi-au blocat contul o luna jumate si cam de atunci inca nu am putut face nimic. O sa remediez asta pe la sfarsitul lui aprilie sper.

Daca isi permite careva sa ofere premiile eu nu sunt impotriva organizarii, nu trebuie sa fiu eu cea care o face atata timp cat sunt respectate regulile si pentru genul ales se deschide un topic de informare detaliat, asa cum exista unul pentru Fantasy.

Eu oricum o sa tin legatura cu Sy si oricine imi poate trimite emailuri. Nu PM-uri ca o sa le vad cel devreme peste o luna.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#6
Deci nu ai accepta varianta mea ca si userii sa voteze, faza aia cu punctele *puppy eyes*.

@Fiction presupun ca ar vrea sa participe, deci pot face eu topicul, numai ca ar fi o mica problema: nu stiu cum s-a facut anterior si nu cunosc userii. At all. Deci il punem pe Sy. 4
Ca premiu pun la bataie un volum manga la alegere din ce ma gandesc ca ma pot desparti din biblioteca (sper sa fie multe fete, am niste yaoi si la ala nu as avea remuscari). Doar ca nu ar fi ceva nou, ci de la mine din casa, nu am bani de irosit, dar sa nu se gandeasca cineva ca nu sunt in conditie buna. Asta plus medaliile de rigoare, de care s-ar ocupa @Syryus (de abia astept sa citeasca asta, simt injuraturile).

Edit: suna naspa "detective fiction", lasa doar Crime, pls. 5
Edit 2: si daca ne hotaram, inca cred ca ar trebui un topic nou, cu poll-ul pus exact ca acum, un topic fresh, foarte clar din primul post si pus undeva vizibil, nu la arhiva.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#7
Nici nu mi-am dat seama ca e la arhiva, iar acum nu prea am timp... //scratch that// chef sa fac alt thread, plus ca trebuia sa fie cel principal de discutii oricum. Si in prima editie au votat userii si a fost tot pe puncte, Sy nu stie cum functioneaza ca nu era admin pe vremea cand am organizat eu concursul. Sunt cam singura care il stie pe dinafara fara sa citeasca regulile.

Stati ca va dau niste link-uri... care sunt cam greu de gasit, trebuia Aly sa imi stearga sectiunea de Concursuri:

http://animezup.com/forum/Thread-Concurs...-Inscriere

http://animezup.com/forum/Thread-Concurs...Awards-Vot - nu e o problema daca premiile sunt carti/manga deja detinute, Cyber a pus o carte la bataie de asemenea in editia trecuta, carte pe care o avea deja. Puteti modifica sistemul de vot la faza de premii. Oricum planuiam sa sponsorizez inca un concurs si mai multe chestii, dar e mai greu cu Internetul pana ma intorc.

http://animezup.com/forum/Thread-Concurs...#pid230659
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#8
PS: Sy o pune pe Storm sa dea medaliile oricum, fii fara grija 21. O sa incerc sa mai dau pe aici sa vad cum decurge situatia si daca aveti vreo intrebare sau ceva, puteti sa imi trimiteti e-mail oricand.

Am dat split la thread si am facut unul nou cu postarile astea la original, sa faca altcineva un subforum pentru concursuri daca e. Sunt asa obosita ca acum observ ca nu am reusit sa citesc tot ce ati scris.

1. Tema a fost Fantasy, nu Mystery.
2. Putem pune doar 3 genuri ca sa fie mai usor de ales. Data trecuta au fost asa aproape ca ne-au trebuit doua poll-uri.
3. Juriul poate sa fie oricine se ofera, atata timp cat respecta criteriile mentionate. Un test de proba poate fii facut usor la o editie de FOTM, asa cum au fost alesi data trecuta.
4. Cineva va trebui sa se informeze/prezinte cunostiintele in legatura cu tema aleasa pana la urma, cum a fost la fantasy, ca sa stie exact userii participanti in ce se incadreaza.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#9
Well i am willing to sponsor 15 euros for a prize. Mai exact orice vrea cine o fi pana in valoarea aia de pe bookdepository. Daca gaseste 15 carti de 1 euro atunci bravo lui si le iau pe toate (in dublu exemplar probabil hehe). Personal sunt impotriva ideei de juriu. Consider ca oamenii care ar vota intr-un juriu ar vota oricum daca ii bate cineva la cap destul si o opinie in 3 oameni (sau cati or fi) e o viziune cam stramta. Dar eu nu ma pricep la asta so fie se ocupa cineva fie facem niste dezbateri si ajunge la ceva de comun acord ce are o logica in spate.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#10
Vineri seara, conferinta pe skype. Discutam si despre asta atunci, however it's the last point on my agenda at the moment din cauza felului in care a decurs editia trecuta.
Pe de alta parte, daca gasim o solutie eficienta ma voi ocupa de organizare (don't worry Dai, I can copy you, mostly because I'm too lazy to think about some other way to do it).
Cat despre medalii, @Stormrage se va ocupa de ele...cred.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Un nou concurs de proza originala [sondaj] Syryus 7 5.625 02-04-2013, 05:52 PM
Ultimul răspuns: Storymaker


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)