Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce ati schimba la sistemul educational romanesc?

#8
Pfff,sper sa nu enervez pe cineva cu parerile mele (da am 15 ani spre deosebire de voi dar stiu mai bine ca voi ceva anume) Deci:
1 In primul rand faza cu religia.Am auzit si eu discutia asta si chear ma intrebam ce dezastru ar fi daca nu s-ar face religie la scoala.Fiecare trebuie sa inteleaga in ce consta atat religia lui,dar si altele.Printr-o simpla cerere poti sa stai la ora dar sa nu te interesaze (am un coleg) sau sa pleci unde vrei in resprectiva ora,deci care ar fi problema.La noi in tara sunt si scoli (depinde de zona) unde se preda despre religia catolica.Nu scrie nici unde ca doar se preda doar religia ortodoxa.Si eu sunt ortodoxa si nu prea inteleg celelalte religii,dar e interesant sa aflii cate ceva despre fiecare.Asta referitor la faza cu diversitatea.

2 Examenul din clasa a 8-a. Da,daca nu vrei sa dai la un profil real nu ar trebui sa dai examen la matematica.Cred ca fiecare liceu ar trebui sa stabileasca ce si cum in functie de profil.Pe de alta parte cred ca ar trebui sa se reintroduca conditia ca daca nu ai luat 5 la examen la orice materie dai sa nu intrii la liceu.

3 Faza cu notele "care ajuta la medie". Nu stiu cum e sau era la voi,dar eu in generala nu am avut niciodata note pe nedrept si pentru asta am luat si note acceptabile anul trecut la examen.Acum,la sfarsit de clasa a 9-a am o idee si despre cum se dau notele la liceu.La mine la liceu note pe ochi frumosi nu vede nimeni.Nici macar la muzica si desen nu are toata lumea 10.Din 146 (mi se pare) anul trecut au luat bac-ul in jur de 120,deci nu cred ca e chear asa de rau.
[Imagine: tumblr_mihybjaQlI1rnvpygo1_500.gif]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Ce ati schimba la sistemul educational romanesc? - de Fear - 31-05-2013, 11:25 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)