Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

My fictional world

#6
Citat:So, spun de pe acum ca majoritatea nu au o logica

Mhm, am observat. Din moment ce stii asta, banuiesc ca nu e nevoie sa-ti mai arat eu pe unde-ti scartaie logica. Desi, din pacate, pe alocuri n-are ce scartai.


Episodul 1:

o cale buna de a scapa din ghiarele preferintei si ale iubirii - ghearele
debordand de o nepasare abstracta - Avand in vedere ce inseamna a deborda, eu n-as folosi prepozitia "de" acolo ("debordand o nepasare"). Da' asta-i doar parerea mea.
Atunci, (virgula!) Camelia, bucura-te - Camelia este in cazul vocativ, deci se izoleaza prin virgule de restul propozitiei.
Pe de o parte se aflau euforismul ce ti-l dadeau drogurile - "euforism" nu exista in limba romana.
Te-ai mai uitat odata la cer apoi ai soptit din nou acel nume - S-a mai uitat o data, de doua ori, de sase ori. Se scrie legat, "odata", atunci cand poate fi inlocuit cu "candva" fara a schimba sensul propozitiei.


Episodul 2:

L-ai mai privit odata apoi pe chipul tau isi gasi alinarerea un zambet scump - o data
te-ai uitat la punctele movalii - Nici "movaliu" nu exista.
iti insotea apaticismul sinistru - Incepe sa nu mai fie amuzant. Nu exista "apaticism" in limba romana.
toate acele impunsaturi de acuri - Pluralul lui "ac" este "ace".
toatate euforismele ce isi aveau acum esenta mult mai diminuata - Um, pari ferm convinsa de existenta euforismului asta.
Parul lui maroniu, ochii lui scantaietori - Habar n-am daca-i greseala de tastare sau nu, oricum: scanteietori (Doar zici "scanteie", nu "scantaie". Sper.)


Chestii generale (despre ultimele doua texte, n-am citit tot):

- ai destul de multe repetitii deranjante care puteau fi evitate. Dupa ce scrii poti sa mai citesti o data si sa reformulezi pe unde e nevoie. Si pe unde se poate, evident.
- uneori folosesti modurile verbale prost
- ai folosit de fiecare data pronumele relativ "ce" atunci cand mergea si "care"/"pe care". Oricum, nu e gresit.
- ai avut cateva greseli de tastare, bine-ar fi sa nu mai ai
- punctele de suspensie sunt intotdeauna trei, niciodata doua: ... (trei punctulete micute si dragute care daca nu-s trei, nu mai sunt de suspensie)
- dupa standardele mele, abuzezi de sensul figurat al cuvintelor
- n-ar strica niscai spatii intre paragrafe. Ar fi mai usor de citit, iar ochii mei si-ai celor ca mine ti-ar fi vesnic recunoscatori.

Sper ca nu stii ce-nseamna mural, altfel asta ar intra in categoria "logica", pe care-am zis ca ti-o las in pace: Iti depaseai incet acea prospetime murala. Prospetime de agatat pe perete, hm? ^^



Răspunsuri în acest subiect
My fictional world - de Clau~ - 02-10-2012, 05:55 PM
RE: My fictional world - de hiimera - 02-10-2012, 06:19 PM
RE: My fictional world - de Clau~ - 11-10-2012, 05:03 PM
RE: My fictional world - de Clau~ - 23-11-2012, 02:01 PM
RE: My fictional world - de Clau~ - 10-01-2013, 02:41 PM
RE: My fictional world - de Lain - 11-01-2013, 04:56 AM
RE: My fictional world - de Aly - 12-01-2013, 07:42 PM
RE: My fictional world - de Clau~ - 05-03-2013, 11:30 AM
RE: My fictional world - de Clau~ - 07-04-2013, 02:26 PM
RE: My fictional world - de Clau~ - 12-05-2013, 06:29 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)