Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Votul merge catre:
Mandria unui suflet egoist
10.00%
1 10.00%
Am plantat otel
90.00%
9 90.00%
Total 10 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

FOTM - Septembrie - Lucrari

#2
La subiect! La subiect, la subiect!!

Mandria unui suflet egoist

Tin sa punctez originalitatea. Cel putin in cazul meu, nu cred ca am mai citit o lucrare asemanatoare. Sunt convinsa ca ai lucrat mult la ea, se observa cu ochiul liber, la fel cum o fac si greselile de ortografie care tind sa zgarie retina cititorului. Intodeauna tin sa atentionez scriitorul in legatura cu modul in care isi prezinta lucrarea. Asta denota atentia pe care a acordat-o autorul muncii sale. Asadar, faptul ca nu ai avut indeajuns de multa grija incat lucrarea ta sa aiba un aspect placut, m-a dezamagit putin. Insa nu atat de tare cat sa nu ma las captivata de ideea textului, in general. Din cate am inteles, te-ai rezumat la o tanara doamna, daca o pot numi astfel, care a muncit pe cat se poate de greu, iar dupa ani si ani, metropola si-a ocupat locul de cuviinta. Si ca sa te citez: "la degetul ei mic". Mi-a placut. La inceput mi s-a parut putin cliseic. Dar pe parcurs, am intalnit spiritul necuvantator al femeii si m-am indragostit de caracterul ei si modul in care privea acea nelinistita si inselatoare societate.
Nu-mi doresc niciodata sa vad intr-o lucrare scurta, descriere in exces. Tu ai avut, in majoritatea paragrafelor, multa, dar foarte multa descriere. Ai enumerat atat de multe calitati, defecte, ce-ai mai adaugat tu pe acolo, incat, sincer, aveam impresia ca nu merita sa ma mai obosesc sa citesc acea fraza si sa sar peste. Asta este ceea ce cititorul detesta sa vada. Incearca sa te rezumi la mai putin, cat este necesar.
Ideea povestii, ma repet, este interesanta si asta se datoreaza in procent de 50% temei. Cealalta jumatate se datoreaza mintii stralucitoare care a scris-o.Am scris mai devreme, ca in momentul in care am inceput sa iti citesc lucrarea, am avut impresia ca este un cliseu. Sa-ti explic si de ce am crezut asta initial. Stii tu, cand o pustoaica de la sat, incarcata de emotie, vise si sperante se hotaraste sa se refugieze intr-un oras mare in care, crede ea, totul este posibil, ai impresia ca ai mai citit sau vazut asta undeva. Dar apoi, s-a strecurat originalitatea de care-ti spuneam si BAM! Ai facut sa-mi schimb radical impresia.
Nu sunt tocmai inspirata in momentul acesta si stiu ca am un mod ciudat de a comenta... Spun doar ceea ce nu-mi place, dar sper sa nu te superi. Mi-am dat seama dupa ce am citit lucrarea ca ai intr-adevar potential. Ma bucur si felicitari! VOTEZ!

Am Plantat Otel

Nu ma pot exprima in cuvinte. A fost ceva cu adevarat sublim, insa nu tot ceea ce voi scrie va fi lapte si miere.
Ideea prea complexa nu ai putut-o dezvolta suficient incat sa ma poti captiva complet. Ma repet, am fost fascinata sa iti citesc lucrarea si sa descopar un cu totul alt univers, dar! Repet, imi este foarte greu sa imi gasesc cuvintele... Cred, si poate multi ma vor contrazice, sau nu... Ca actiunea a fost grabita, iar tu nu ai fost capabila sa implici mai multa emotie, daruire, sacrificiu din partea personajelor. Totul s-a petrecut intr-un mod total dezorganizat. Cel putin in capul meu. Mi-a fost destul de greu sa imi imaginez si sa imi dezvolt eu o proprie versiune a povestii, deoarece am avut impresia ca totul se petrece pe modelul "Repede Inainte!". Nu cred ca m-am facut clara si mi-e teama sa nu te bag si mai mult in ceata. Ceea ce vreau sa spun este ca ai avut o idee mai mult decat ingenioasa, dar care, in mod normal, ar fi trebuit dezvoltata in capitole. Este de la sine inteles ca nu puteai face asta in cadrul concursului, asadar totul s-a petrecut mult mai rapid.
Sincer, ma crezi sau nu, acesta este singurul meu incovenient. Am fost cam incurcata in acest comentariu, dar asta pentru ca mi-a placut enorm de mult. Multa bafta in continuare!

[Edit] Regret ca nu m-am putut decide intre cele doua lucrari si ca nu am putut vota doar una. Sper ca nu v-am creat probleme...
[Edit2] Mi-a fost atrasa atentia cu privire la faptul ca votasem ambele lucrari si, avand in vedere ca sunt doar doua nu le pot vota pe ambele. Imi cer scuze autorului celei de-a doua lucrari, desi nu inteleg ce m-a facut sa o plac pe prima mai mult... Dar, gusturile nu se discuta.
Per total: Votez prima lucrare.
:::Hot temptations:::Sweet sensations:::
:::Rhythmic motion:::Raw emotion:::
:::Your reaction:::To my action:::
:::Hour after hour:::Of sweet pleasure:::



Răspunsuri în acest subiect
FOTM - Septembrie - Lucrari - de Lia - 25-09-2012, 02:06 AM
RE: FOTM - Septembrie - Lucrari - de kame. - 26-09-2012, 08:18 PM
RE: FOTM - Septembrie - Lucrari - de Cherie - 30-09-2012, 09:54 PM
RE: FOTM - Septembrie - Lucrari - de hiimera - 01-10-2012, 06:09 PM
RE: FOTM - Septembrie - Lucrari - de Fiction - 01-11-2012, 11:32 AM
RE: FOTM - Septembrie - Lucrari - de Syryus - 01-11-2012, 11:43 AM
RE: FOTM - Septembrie - Lucrari - de Lia - 07-11-2012, 01:23 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  FOTM - Septembrie - Inscrieri Lia 6 4.246 25-09-2012, 01:55 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM Iunie - Lucrari Lia 8 5.956 12-07-2012, 01:34 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Februarie - Lucrari Nya. 8 5.517 08-03-2012, 08:52 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Septembrie - Rezultate Aly 0 1.775 10-10-2011, 06:12 PM
Ultimul răspuns: Aly
  FOTM - Septembrie - Lucrarile Unia 2 4.177 29-09-2011, 08:56 PM
Ultimul răspuns: Teh
  FOTM - Septembrie - Inscrieri Unia 8 5.035 23-09-2011, 09:31 PM
Ultimul răspuns: Budinca
  FOTM - Iunie - Lucrari candy_cane 12 8.272 06-07-2011, 11:57 AM
Ultimul răspuns: Teh
  FOTM - Noiembrie - Lucrari Unia 4 3.798 28-11-2010, 12:09 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  FOTM - Octombrie - Lucrari Unia 1 3.180 25-10-2010, 10:45 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Fic of the Week 4 - Lucrari Rouge 8 5.270 04-10-2010, 12:02 AM
Ultimul răspuns: Rouge


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)