Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

De ce si cum?

#1
Buna^^

Sunt noua pe aici, deci sper ca am postat unde trebuie acest topic.
Sa explic despre ce este vorba.
Nu am idee daca s-a mai facut pana acum un topic despre asta dar totusi zic. Asta e o comunitate anime. Tuturor de aici ne plac animeuri-le, fanfic-urile, pun pariu ca si japonia.
Dar. S-a gandit cineva pana acum cum o fi daca ne-am fi nascut im Japonia? Eu da, si chiar mi-as dori din tot sufletu sa ajung. Si defapt sa ma mut. Hai, ca o excursie e okey. Strangi bani, iei avionu, stai acolo cateva zile, vizitezi si te intorci. Dar ideea de a te muta e ceva mult mai complicat. Ideea acestui topic e de a afla cine si-ar dori sa locuiasca in Japonia sau nu, de ce si daca da cum ai putea ajunge sa locuiesti acolo.

Cum eu am deschis topicu voi incepe, fireste. Din tot ce am zis mai sus se intelege ca imi doresc sa ma mut in Japonia de preferinta Tokyo. De ce? Pentru ca, cultura lor, limba lor, chipurile lor ma fac sa ma simt atat de bine incat nu rezist sa imi plang de mila ca nu sunt si eu din Japonia. Acolo majoritatea fetelor sunt superbe, adica na. Toate asiaticele sunt superbe si au acei ochii parca si misteriosi si blanzi, unii au ochii mari ca in animeuri si acolo fiecare e el. Mimeni nu copiaza pe nimeni si din cate stiu sunt muuult mai prietenosi decat majoritatea, intotdeauna deschisi. E un fel de slabiciune a mea aceasta tara. Acum legat de cum.. Pai. Asta e defapt marea problema. Mie daca mi s-ar oferi acum sansa sa lucrez in japonia si sa duc o viata buna, nu cersetoare pe la colturi ca nu imi ajunge salariu as pleca cu primu avion fara sa stau pe ganduri. Da na. Ca orice tara are propriile reguli si propriile sanctionari iar in momentu de fata nu ne prea plac. Deci, cum sa ajung in Japonia si sa ma mut acolo, sa devin una de a lor sa zic asa nu am habar. Voi ce parere aveti si pana la urma ati vrea sa locuiti in Japonia?:d

#2
/mutat la Japonia ^^
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#3
Niciodata sincer. Fosta mea prietena a vrut sa faca asta si chiar a plecat sa incerce sa faca asta deci stiu cetava lucruri despre mutatul acolo

Sa incepep cu locuinta. Toate sunt exceptional de mici si variaza in pret in functie de distanta pana la tren. Personal nu as vrea sa traiesc intr-o camera mai mica decat un pat dublu dar in japonia e foarte posibil

Viza. Ca sa studiezi iti trebuie viza de studii ca sa poti sa dai examen de admitere. Mai nimeni nu iti da asa ceva. Poti sa ai viza de munca, dar din nou aceasta este la fel de greu de gasit precum in orice alta tara non UE.

Limba. Practic imposibil daca nu o stii. Si pe langa vorbit trebuie sa stii si scrisul, nu doar alfabetul simplu, ci toate alfabetele. Nu sunt foarte talentat la limbi straine. Nu as avea nici o sansa cu un alfabet nou

Cultura. Nu vei ajunge niciodata una dea lor. Orice ai face vei fi un strain acolo. Poate unii or fi draguti dar ma indoiesc ca majritatea apreciaza omul alb. Pe langa preferintele lor fata de mine mai exista si interactiunea intre ei. Nu as putea sa traiesc intr-o cultura misogina functionala. Nu sunt un feminist in nici un fel. In anumite felurisunt si eu misogin. Dar din punct de vedere al locului de munca nu ar trebui sa existe vreo diferenta intre un barbat si o femeie cu aceleasi calificari. Cu atat mai mult nu ar trebui sa fie mai greu pentru o femeie maritata decat una nemaritata sa isi gaseasca un loc de munca. Cat de spre cultura lor mai veche.... nu ma omor. Altii ai facut piramide, ei au lucrat in lemn

Pe langa asta exista ideea de suprapopulatie. Toata viata voi incerca sa evit locurile unde este mai usor sa ajungi la servici cu mijloace de transport in comun decat cu propria masina. Ma dezgusta mental ideea de a sta atins de foarte multi oameni pe durata unei calatorii. Voi evita toata asia pe cat se poate

Nu toate asiaticele sunt superbe. Preferintele mele in material feminin sunt ceva ce probabil nu o sa gasesc niciodata acolo. Ochi albastri cu par negru, de inaltimea mea pe tocuri si o nevoie obligatorie de a purta sutien sunt doar cateva ce asia nu mi le poate indeplini

Daca ma nasteam acolo poate era alta poveste. Dar asa ar trebui sa ma plateasca exceptional de mult sa ma duc acolo
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#4
Parerile sunt impartite. Eu una as fi mai mult decat incantata sa vizitez Japonia, asta doar pentru a-mi sadisface curiozitatea. In cazul in care mi-ar placea, probabil as reveni caci sa te stabilesti acolo e...dificil. Asa e...japonezii nu prea agreaza strainii, totusi niciodata nu vei observa asta cand vei fi in preajma unuia pentru ca sunt extrem de politicosi si mereu atenti sa nu supere pe nimeni, fie ca esti irlandez sau francez...sau roman ( ma cam indoiesc aici).
Sincera sa fiu, limba nu e atat de complicata pe cat pare. Vara trecuta, dintr-o simpla curiozitate, am incercat sa o invat. Iti trebuie insa multaaa rabdare. In limba japoneza sunt trei alfabete. Primele doua (katakana si hiragana) sunt destul de simple, insa al treilea (kanji- care vine din limba chineza) te distruge psihic.
Sa ma mut ? Nu-mi displace ideea (avand in vedere cum e in tarisoara noastra draga). Am citit atatea despre Japonia incat ar trebui sa o cunosc ca in palma, dar dupa cum am spus, daca nu studiezi , sau nu esti casatorit cu unul de-al lor, nu prea ai sanse sa poti locui acolo.
Sfatul meu ar fi sa te rezumi doar la o vacanta. Mda...o sa fie probabil destul de costisitoare, avand in vedere ca vorbim despre Japonia, dar presupun ca merita.
[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O



#5
Da. Pai cam asta ar fi fost intentia sa imi fac o familie acolo cu un Japonez. Poate suna a povesti de asormit copii. Dar numai cand ma uit la unele anime-uri si vad cum sunt ei desi sunt doar niste desene, mereu imi zic. Dar trebuie sa aiba si un gram de adevar. Poate nu toti sunt asa de oau ca in anime, logic. Nici nu cred, dar ma gandeam la bunatate. Aici pe multi ii dor in cur daca te injura fara motiv. Defapt o fac de placere. Sincer nu mi s-a intamplat pana acum sa fiu injurata, dar am vazut diverse chestii care m-au cam facut sa vreau sa plec de aici. Si de ce am zis ca vreau sa plec? Pai. O prietena m-a intrebat de ce nu aduc Japonia aici. Hellaaau, e Romania. Cred ca 10% din toata populatia e curioasa de anime. Iar la mine in oras, cred 0%..... 20

#6
God, tu vorbesti despre anime-uri si despre viata din japonia? 2124 Sunt cam complexati asiatici astia caci multe chestii din anime-uri sunt exact invers.
Alta chestie amuzanta e cum sunteti voi scarbiti de locul in care traiti,si cum va aruncati dezgustul pe aici.
@Cloud a punctat tot ce trebuia,asa ca nu e nevoie sa zic aceleasi chestii.
Mutare in japonia? Hell no,poate doar o vizita, asa de o saptamana sau ceva de genu'.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#7
Nu m-as muta in Japonia pentru ca stiu cum e sa te simti strain tot timpul intr-o alta tara. Formalitatile dureaza o groaza de timp, visa se poate obtine, asa cum am luat una de America iau si una pentru Japonia, dar ca turist pentru ca e aproape imposibil sa iei visa de student (mai ales daca vii direct din Romania).

Oricum nu vreau sa fiu considerata gaijin toata viata si izolata de o societate a carui obiceiuri ma fascineaza si pe care vreau sa le cunosc mai indeaproape.

Realitatea nu se compara cu animeurile, va sugerez sa cititi Uimire si Cutremur de Amelie Nothomb, fiica de ambasador belgian care a crescut in Japonia, a plecat o perioada si cand s-a intors singurul job care i-a fost oferit a fost sa schimb datele de pe calendar zilnic. E o carte amuzanta si revelatoare in privinta comportamentului japonezilor fata de straini si mai ales femei.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#8
Trebuie sa recunosc ca am trecut si eu prin faza asta. A existat o perioada in care as fi dat totul pentru Japonia si nimic pentru Romania. Intr-un final sa zicem ca mi-a venit mintea la cap. Ca si tine, am cunoscut Japonia prima data prin intermediul animeurilor. Nu-ti imaginezi cat de obsedata puteam fi de tara asta. Asta pana cand am inceput sa ma documentez mai bine si am realizat ca majoritatea chestiilor pe care eu le vedeam in animeuri cu privire la viata din Japonia erau doar atat...fictiune.
Nu neg ca Japonia e o tara uimitoare din absolut toate privintele, si are o cultura ce pentru pasionatii de istorie (ca mine) poate fi o sursa inepuizabila de informatii, dar crede-ma... Japonia nu e tocmai tara aceea "inocenta" pe care o crezi tu,iar stabilirea precum si viata acolo nu sunt atat de roz pe cat crezi tu, mai ales pentru un strain. Oricat de amabili si prietenosi ar fi japonezii, niciodata nu vei fi tratata ca unul de-al lor ceea ce intr-o oarecare masura e de inteles.
So, concluzionand daca m-ai fi intrebat acum patru ani daca vreau sa ma mut in Japonia, ti-as fi raspuns fara nici o ezitare DA! Dar cum ti-am spus, am citit, m-am documentat si am realizat ca tot mai bine in tarisoara asta ponosita si corupta. Mai bine tratat rau de ai tai decat de altii nu?
Fictiunea e inspirata din realitate, insa asta nu inseamna ca tot ce vezi in animeuri e real.
Daca tot ce ti-am spus pana acum nu te-a convins (sunt sigura de asta) iti sugerez sa citesti cartea "Iertati-ma ca nu sunt japonez". E scrisa de un roman stabilit in Japonia. Nu am citit-o insa s-ar spune ca e noul "Shogun" ( ma indoiesc ) asa ca spor la treaba. Je ne!
[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O



#9
As fi vrut sa mai adaug si eu ceva la cele spune, riscand sa imi fac postul cam scurt. Poate fi ceva superficial pentru visul tau, insa trebuie sa ne gandim putin si la asezarea geografica. Japonia a fost des lovita, cel putin recent, de tot felul de cataclisme (cutremure, tsunami-uri), si oricat de bine pregatiti sunt si oricat de repede se mobilizeaza pentru a-si reveni, nimeni nu-ti garanteaza ca nu te vei trezi cu un obiect de masa mare in cap. Sincer, noi suntem ai naibilui de norocosi. In afara de cateva cutremure (o parte de mica intensitate) si inundatiile de pana acum (care pot fi rezolvate daca nenorocitii ar da bani pentru canalizare si reimpaduriri), noi n-am cunoscut ce a cunoscut Japonia. Suntem pozitionati foarte bine in cadrul continentului si avem si un relief propice.
Ca sa nu mai zic ca anime-urile sunt ca orice fictiune - pura fantezie. Am senzatia ca o parte reflecta ori complexele japonezilor, ori o lume total opusa. Dar viata de acolo nu e asa roz ca in anime-urile in care liceeniilor nu le lipseste nimic, totul pentru ei e asa de facil si singurele lor probleme existentiale sunt daca ii iubeste X inapoi sau nu.
Deci, nu. I might, pretty much, live here for the rest of my life.
[Imagine: ls.jpg]

#10
Cred ca toti care trecem prin pasiunea asta anime descoperim mai devreme sau mai tarziu ca nu vrem sa traim acolo. Suna frumos la inceput, suna interesant, suna ca o tara a unor posibilitati incredibile...dar exista mereu dezavantaje, culturale si sociale care dau peste cap rapid asa vise.
Pacat ca nu mai stiu pe unde e Odeena in ziua de azi. Ea ar fi putut da niste informatii mai de prima mana despre cum e cu adevarat viata acolo.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)