Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala

#59
Contrar tuturor parerilor de pana acum, cum ca parintii sunt de vina, ba copiii sunt de vina, ba societatea, ba fast food-urile, ba cine stie ce Crude si Becali... Eu spun ca, pana la urma, adevarata problema nu conta in faptul ca un copil se uita mai mult decat ma uitam eu la televizor. For example~ Eu * spun ca-s destul de mica, dar am prins guma Turbo, cheia legata de gat cu o sfoara ce o gasisem prin debara si pufuletii cu surprize care erau adevarate cutii ale Pandorei pentru mine * fugeam de afara, imi lasam "placintelele din noroi" la uscat si urcam in fuga pana la etajul patru ca sa vad "Luptatorii Shaolin". Si asta se intampla si acum. Am o sora, nascuta in 2003 si si ea fuge de afara, lasand jocul de-a ratele si vanatorii pentru "Violetta" - un serial.
Lumea nu s-a schimbat atat de mult, sa lasam nostalgiile si sa nu mai generalizam; si pe mine am face sa intorc capul sictirita cand vad "copchii" pe strada certandu-se pe "Oh, fataaaaa! Prostul ala mi-a respins cererea de prietenie! Uita-te, fataaa, la toalele mele si la "valoarea mea". Nu este eu cea mai buna? " Zau, nu mi se pare chiar normal. Dar zic si ca indiferent de tehnologie, parinti, societate, principala sursa a problemei e ca standardele se schimba. Eu cand era mica era la moda sa fii politist, era "cul" sa fii doctorita si saracele mele animale de plus stiu cata hartie igienica au avut infasurata pe labute pe post de bandaje. Acum "moda" este sa fii cine stie ce fiu de bancher, manelist sau dealer de droguri. Nu condamn copiii; pe de o parte, as fi de acord cu unii dintre voi care spun ca ei nu stiu ce vor si ca parintii si mediul au un cuvant de spus in alegerile lor. Pe de o parte, inclin spre partea in care se vorbeste despre "vina copilului si iresponsabilitatea lui". But... U know what? Indiferent a cui e vina, cine face ceva ca sa imbunatateasca asta? Nimeni. Nu doar perspectiva parintilor se schimba, nu doar perspectiva copiilor se schimba. Vreau sa vad pe vreunu' dintre noi cand vom avea un copil. Cand el iti va cere ceva de "ultima ora" si tu ai posibilitatea sa ii oferi asta, vei spune: NU, IA MINGEA SI TRECI SI FA CATEVA TURE, APOI PUNE MANA PE CARTE SI BALOTEAZA 30 DE PAGINI! I don't think so... -.-" Si pentru cei care o vor face, bravo lor, idoctrinarea de tipul comunist ajuta, intr-adevar. * sarcasm * Dar acum lumea nu mai e intersata sa vada cat din acel "gadget" cumparat consuma timpul copilului sau cat din el il ajuta la ceva - inafara de distractie.
Deci, da. Tehnologia e buna, mentalitatea asta cam data pe "fast forward" trebuie schimbata. Acum daca un copil scrie pe mess * si nu zic ca e rau ca un copil sa stea pe mess cinci minute ca sa isi ia o tema de la un coleg, dimpotriva * gresit, nimanui nu-i pasa. Ca doar "trebuiau sa-l invete parintii". Ma lasi? -.- Dezinteresul NOSTRU, al tuturor, este problema.
Atat am avut de spus. (punct)
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala - de Clau~ - 21-03-2013, 09:16 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)